Pasaulyje

2021.03.05 07:58

Kinijos karinis biudžetas 2021 m. augs 6,8 proc., iškeltas 6 proc. ekonominio augimo tikslas

atnaujinta 08.10
BNS2021.03.05 07:58

Kinijos karinis biudžetas – antras didžiausias pasaulyje po JAV – šiemet turėtų augti 6,8 proc., pranešė šalies Finansų ministerija. Kinijos lyderiai 2021 metams išsikėlė „daugiau nei 6 proc.“ ekonomikos augimo tikslą, prasidėjus kasmetinei šalies įstatymų leidybos sesijai.

Karinė įtampa tarp Kinijos ir konkuruojančių šalių, įskaitant JAV ir Indiją, pastaraisiais metais smarkiai išaugo dėl tokių „karštųjų taškų“, kaip pasienis Himalajuose, Taivanas ir Pietų Kinijos jūra.

Pekinas ketina gynybai skirti 1,36 trln. juanių (apie 175,6 mlrd. eurų), tačiau tai sudaro mažiau nei trečdalį JAV karinio biudžeto.

Biudžeto augimo rodiklis, ūgtelėjęs, palyginti su 2020 m. fiksuotais 6,6 proc., buvo pristatytas valdžios kasmetinio įstatymų leidybos susirinkimo pradžioje.

Pastaraisiais metais Kinija skyrė trilijonus juanių kariuomenės modernizacijai. Siekiama, kad ji taptų pasaulinio lygio karine jėga, kuri galėtų konkuruoti su JAV ir kitomis Vakarų šalimis.

Pekinas savo kariuomenę pastaruoju metu išnaudoja grasinimams Taivanui, į kurį reiškia pretenzijas, rengdamas invazijos pratybas ir naikintuvais įsiverždamas į Taivano oro erdvę.

Kinija siekia iki 2027-ųjų Liaudies išlaisvinimo armiją paversti „visiškai modernizuota“ karine jėga, o iki 2050-ųjų – „pasaulinio lygio“ kariuomene, kuri galėtų konkuruoti su JAV.

„Pastaruosius du dešimtmečius Kinijos gynybos biudžetas sparčiai augo vertinant absoliučiais skaičiais. Tai atspindi augančią Kinijos ekonominę galią ir ryžtą pažymėti savo strategines ambicija jėga“, – sakė Kinijos politikos centro Australijos sostinėje Kanberoje analitikas Adamas Ni.

Kinija 2021 metams išsikėlė daugiau nei 6 proc. ekonomikos augimo tikslą

„Daugiau nei 6 proc. tikslas leis mums visiems skirti visą energiją reformų, inovacijų ir aukštos kokybės plėtros skatinimui“, – sakoma iš anksto išplatintoje premjero Li Keqiango kalboje.

2020 m. Kinijos valdžia nekėlė bendrojo vidaus produkto (BVP) augimo tikslo dėl COVID-19 protrūkio, kurio kamuojama Kinijos ekonomika metų pradžioje susitraukė.

Ekonominis sąstingis sukėlė abejonių dėl Kinijos komunistų partijos pažadų sukurti gerovę gyventojams mainais už nekvestionuojamą politinę galią.

„Iškeldami šį tikslą, mes atsižvelgėme į ekonominio aktyvumo atsigavimą“, – teigė Kinijos premjeras.

Įprastai Kinijos valdžia išsikelia žemus augimo tikslus, kuriuos vėliau pagerina.

Daugelio analitikų teigimu, Kinijos BVP šiemet turėtų augti apie 8–9 proc., teigė „OCBC Bank“ analitikas Tommy'is Xie.

Populiariausi