Pasaulyje

2021.03.05 07:37

Naujausia informacija. Jungtinėje Karalystėje nuo COVID-19 paskiepyta beveik 40 proc. suaugusiųjų

atnaujinta 23.43
ELTA, BNS2021.03.05 07:37

Jungtinėje Karalystėje jau beveik 40 proc. suaugusiųjų yra paskiepyti mažiausiai viena vakcinos nuo koronaviruso doze, penktadienį pranešė televizija „Sky News“, remdamasi sveikatos apsaugos sekretoriumi Mattu Hancocku.

Pasak M. Hanckoko, vyriausybė planuoja, kad iki liepos pabaigos pirmoji vakcinos dozė bus suleista visiems to panorėjusiems suaugusiems šalies gyventojams.

Nuo pandemijos pradžios Britanijoje nustatyta daugiau kaip 4,1 mln. koronavirusinės infekcijos COVID-19 atvejų, daugiau kaip 121 tūkst. užsikrėtusiųjų mirė.

Vengrijoje techninis sutrikimas laikinai paralyžiavo skiepijimą nuo COVID-19

Vengrijoje masinio skiepijimo nuo koronaviruso kampanija penktadienį turėjo būti laikinai sustabdyta po techninio sutrikimo vyriausybės registro duomenų bazėje, pranešė sveikatos apsaugos pareigūnai.

Šį savaitgalį daugiau kaip 74 tūkst. žmonių turėjo būti paskiepyti „AstraZeneca“ vakcina. Tai turėjo būti didžiausia skiepijimo operacija nuo vakcinavimo pradžios Vengrijoje gruodžio mėnesį.

Tačiau dėl „sinchronizacijos rikto“ valstybinėje duomenų bazėje, kur žmonės turėjo registruotis skiepijimui, šią programą teko „laikinai sustabdyti“, per spaudos konferenciją sakė sveikatos apsaugos pareigūnas Istvanas Gyorgy.

Vietos žiniasklaida pranešė apie virtinę incidentų, kai skiepytis buvo pakviesti vakcinos jau gavę žmonės. Be to, kai kuriems gyventojams buvo nurodyta vykti į skiepijimo centrus, esančius už šimtų kilometrų nuo jų namų.

Gavusieji klaidinančias SMS žinutes kiek vėliau sulaukė atsiprašymų ir informacijos apie naujai paskirtą skiepijimo laiką ir vietą, sakė vakcinavimo darbo grupės vadovas I. Gyorgy.

Premjeras Viktoras Orbanas anksčiau žadėjo, kad artimiausiomis dienomis bus sudarytos sąlygos paskiepyti milijonus žmonių 9,8 mln. gyventojų turinčioje Vengrijoje.

Tačiau šie užmojai susidūrė su „techninėmis problemomis“, penktadienį interviu sakė vyriausybės vadovas.

Anksčiau šią savaitę Vengrina nurodė pakeitusi skiepijimo strategiją, kad būtų galima imunizuoti daugiau žmonių.

Pasak pareigūnų, dabar Vengrija stengsis, kad kuo daugiau gyventojų gautų pirmąjį skiepą ir kad antrosios dozės nebebus skubama kuo anksčiau suleisti.

Iki balandžio 2-osios tebesitikima paskiepyti apie 2,4 mln., iki gegužės pradžios – 4,7 mln., o iki liepos pradžios – daugiau kaip 8 mln. žmonių, penktadienį sakė V. Orbanas.

Vengrija šiuo metu yra vienintelė Europos Sąjungos narė, leidusi skiepyti Kinijoje sukurta vakcina nuo COVID-19 „Sinopharm“ ir rusišku preparatu „Sputnik V“. Nuo vasario šalyje smarkiai padidėjo sergamumo ir mirštamumo rodikliai, o nuo ketvirtadienio buvo įvestas dviejų savaičių griežtas karantinas.

Pasak V. Orbano, šiuo metu ligoninėse gydoma apie 6,8 tūkst. COVID-19 pacientų, bet jų skaičius „gali padidėti iki 15 tūkst. arba netgi 20 tūkstančių“.

Latvija svarstys galimybę įsigyti rusiškos vakcinos, jei ją rekomenduos EVA

Jeigu Europos vaistų agentūra (EVA) rekomenduos patvirtinti Rusijoje sukurtą vakciną nuo koronaviruso „Sputnik V“, Latvija tikrai numatys galimybę įsigyti šios rusiškos vakcinos, pareiškė sveikatos apsaugos ministras Danielis Pavlutas.

Sveikatos apsaugos ministerija jau apsvarstė tokį variantą ir sutarė, kad Latvijos vakcinų portfelyje bus tik preparatai, kuriuos EVA rekomendavo patvirtinti, naujienų agentūrai AFP sakė ministro patarėja Lasma Binderė.

„Pasinaudosime kiekviena saugia ir moksliškai įrodyta galimybe žmonių sveikatai ir gyvybėms apsaugoti“, – sakė D. Pavlutas.

Pasak jo, taip pat svarbus vakcinų prieinamumo faktorius. Iki šiol Latvija yra užsakiusi vakcinų iš septynių gamintojų, o nuo 2021 metų vidurio Latvijos turimų vakcinų pasirinkimas bus didelis, pridūrė jis.

Italijoje koronavirusu užsikrėtusių žmonių skaičius viršijo 3 mln.

Koronavirusu užsikrėtusių žmonių skaičius Italijoje, oficialiais duomenimis, viršijo 3 mln. Sveikatos tarnybos penktadienį pranešė apie daugiau kaip 24 000 pastarąją parą registruotų atvejų. Infekuotųjų skaičius išaugo iki 3,02 mln.

Šią ribą, Johsno Hopkinso universiteto duomenimis, Europoje prieš tai jau peržengė Jungtinė Karalystė, Prancūzija ir Ispanija.

Penktadienį Italijoje pranešta apie 297 mirtis nuo COVID-19. Bendras mirčių skaičius artėja prie 100 000.

Daugelyje Italijos regionų epidemiologinė situacija smarkiai blogėja. Tikimasi, kad sveikatos ministras Roberto Speranza kelis regionus nuo kitos savaitės paskelbs naujomis „raudonomis zonomis“, kuriose galios dalinis karantinas su griežtais judėjimo ribojimais ir mokyklų uždarymais.

Vokietija perspėja: britiškoji atmaina dominuos, virusas darosi sunkiau kontroliuojamas

Vokietijos aukšto rango ligų kontrolės pareigūnas perspėjo dėl pandemijos „stebimos naujos krypties“.

Su britiškosios B117 atmainos koronavirusu siejamų naujų užsikrėtimo atvejų Vokietijoje dalis pastaruoju mėnesiu padidėjo maždaug 40 proc., rodo Roberto Kocho instituto duomenys.

„Manoma, kad B117 atmaina Vokietijoje greitai taps dominuojančia“, – žurnalistams Berlyne sakė Roberto Kocho instituto vadovas Lotharas Wieleris.

„Kai taip nutiks, kontroliuoti virusą bus dar sudėtingiau“, – teigė jis.

Tos pačios konferencijos metu pasisakė ir sveikatos ministras Jensas Spahnas, teigęs, jog naujų užsikrėtimo atvejų skaičius, nepaisant įvestų priemonių, stovi vietoje, o kai kuriose teritorijose ir vėl ėmė augti.

Pareigūnai komentarus išsakė praėjus vos kelioms dienoms po to, kai Vokietijos kanclerė Angela Merkel su federalinių žemių premjerais susitarė dėl laipsniško karantino apribojimų švelninimo.

Atnaujinta 16.42

PSO atmeta Europos Komisijos planuojamus skiepų pasus

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) atmeta Europos Komisijos planuojamus skiepų pasus. Jų įvedimas vasarą „greičiausiai neišvengiamas“, Vokietijos laikraščiui „Die Welt“ sakė PSO direktorius Europos regionui Hansas Klugė. „Tačiau tai nėra PSO rekomendacija“, – pabrėžė jis.

Pasak H. Klugės, yra rimtų abejonių dėl šios idėjos. Esą vis dar nėra aišku, kiek laiko išlieka imunitetas. Be to, vakcina „nebūtinai apsaugo nuo užkrėtimo kitus žmones“.

Europos Komisija ketina kovo 17 dieną pateikti įstatymo projektą dėl „skaitmeninio žaliojo paso“, kuriame būtų žymos apie skiepus nuo koronaviruso, persirgtą COVID-19 ligą ir neigiamus testus. Tikslas yra rasti saugų būdą, kaip panaikinti ribojimus ir kaip keliauti Europoje. Per tris mėnesius tikimasi sudaryti technines sąlygas, kad nuo koronaviruso pasiskiepiję asmenys visoje Europoje galėtų patvirtinti turintys imunitetą.

H. Klugė teigė manantis, kad pandemija baigsis po dešimties mėnesių. 2020-ieji buvo „Terra Incognita“, kalbėjo jis. Tačiau po metų mes jau „žinome daug daugiau“. „Todėl manau, kad pandemija 2022 metų pradžioje baigsis“, – sakė PSO atstovas. Tai esą nereiškia, kad viruso neliks. Tačiau tikėtina, kad jau nereikės „trikdančių intervencijų“.

H. Klugė įspėjo, kad naujos atmainos virusus būtina vertinti rimtai, nes kai kurie jų gali plisti labai greitai ir sukelti sunkią ligos eigą. „Jei tai sutaps su lėta vakcinacijos kampanija, mes prarasime momentą. Tada virusas vėl galės įsitvirtinti“, – teigė ekspertas. Žmonėms Europoje esą dar ne metas atsipalaiduoti.

Ministerija: 20–25 proc. Lenkijos gyventojų jau turi antikūnų prieš koronavirusą

Lenkijoje, kur gyvena 38 mln. žmonių, maždaug 20–25 proc. piliečių jau turi antikūnų prieš koronavirusą. Tai penktadienį per spaudos konferenciją pareiškė šalies Sveikatos apsaugos ministras Adamas Niedzielskis.

„Dabar situacija tokia: dalis visuomenės jau paskiepyta, o dalis (kaip rodo tyrimai, ji sudaro 20-25 proc.) turi antikūnų“, - sakė jis.

„Todėl sprendimai dėl apribojimų panaikinimo bus drąsesni“, – pabrėžė ministras.

Manoma, kad priemonės, kurių buvo imtasi dėl koronaviruso plitimo, Lenkijoje bus švelninamos jau po Velykų, balandžio pradžioje.

Nuo 2020 metų kovo 4 d., kai šalyje buvo užfiksuotas pirmasis COVID-19 infekcijos atvejis, juo užsikrėtė 1 766 490 žmonių, mirė 44 912, pasveiko 1 459 564. Per visą pandemijos laikotarpį Lenkijoje atlikta daugiau kaip 10 mln. testų dėl koronaviruso.

Vakcinacijos procesas Lenkijoje prasidėjo praėjusių metų gruodžio 27 d. Per du mėnesius šalis gavo daugiau kaip 4,4 mln. „Pfizer“, „Moderna“ ir „AstraZeneca“ vakcinų dozių. Daugiau kaip 3,4 mln. dozių jau panaudota. Pirmoji preparato dozė suleista daugiau kaip 2,4 mln. Lenkijos gyventojų, o 1,3 mln. lenkų jau paskiepyti du kartus.

Baltarusijoje per parą nustatyti 1 482 užsikrėtimo koronavirusu atvejai

Baltarusijoje pastarąją parą nustatyti 1 482 užsikrėtimo koronavirusu atvejai, ketvirtadienį paros prieaugis sudarė 1 174. Tai penktadienį pranešė šalies Sveikatos apsaugos ministerija.

Bendras infekuotųjų skaičius Baltarusijoje pasiekė 293 103.

Nuo pandemijos pradžios Baltarusijoje mirė 2 020 pacientų, užsikrėtusių koronavirusu, pastarąją parą Covid-19 aukomis tapo 9 žmonės.

Baltarusijoje nuo pandemijos pradžios atlikti 4 971 502 testai dėl koronaviruso.

Estijos prezidentė paskiepyta pirmąja „AstraZeneca“ vakcinos doze

Estijos prezidentė Kersti Kaljulaid penktadienį ryte buvo paskiepyta pirmąja „AstraZeneca“ vakcinos nuo pandeminio koronaviruso doze, pranešė visuomeninis transliuotojas ERR.

Valstybės vadovė buvo paskiepyta Šiaurės Estijos regioninėje ligoninėje.

K. Kaljulaid balandį ketina vykti vizito į Afganistaną, o visi atvykstantieji į šią šalį turi būti pasiskiepiję nuo COVID-19, todėl prezidentė paprašė vakcinuoti ją ir visus delegacijos narius.

K. Kaljulaid sakė, kad visos Europos Sąjungos aprobuotos vakcinos yra kokybiškos ir patikimos, nepriklausomai nuo to, kur pagamintos. Ji taip pat pabrėžė, kad pasiskiepiję asmenys turi toliau laikytis per pandemiją galiojančių taisyklių – dėvėti apsaugines kaukes ir laikytis atstumo, nes nė viena vakcina neužtikrina šimtaprocentinės apsaugos.

Atnaujinta 13.27

Lenkijoje – 15 829 nauji COVID-19 atvejai, mirė 263 žmonės

Lenkijoje per praėjusią parą nustatyti 15 829 nauji koronavirusinės infekcijos atvejai, taip pat mirė 263 anksčiau užsikrėtę pacientai, visuomeninis radijas penktadienį citavo šalies sveikatos apsaugos tarnybų informaciją.

Ankstesnę dieną skelbta apie 15 250 naujų užsikrėtimo koronavirusu atvejų ir 289 mirusius pacientus.

Sveikatos apsaugos ministerijos naujausi duomenys rodo, kad nuo pandemijos pradžios šalyje iš viso patvirtinta 1 766 490 užsikrėtimo koronavirusu atvejų, 44 912 užsikrėtusiųjų mirė.

Ministerija penktadienį ryte informavo, kad šalies ligoninėse šiuo metu gydomi 16 423 COVID-19 pacientai, iš kurių 1 675 reikalingas dirbtinis plaučių vėdinimas.

Nuo pandemijos pradžios Lenkijoje persirgę koronavirusine infekcija pasveiko 1 459 564 žmonės, iš jų 10 945 – per praėjusią parą, nurodė ministerija.

Sveikatos apsaugos ministerijos duomenys rodo, kad iki penktadienio ryto Lenkijoje pirmąją vakcinos dozę yra gavę 2 424 929 žmonės, o abiem dozėmis paskiepyti 1 366 648 asmenys.

Atnaujinta 13.06

Latvija patvirtino 746 naujus COVID-19 atvejus, mirė 14 žmonių

Latvija per praėjusią parą patvirtino 746 naujus užsikrėtimo koronavirusine infekcija (COVID-19) atvejus, rodo Ligų prevencijos ir kontrolės centro (SPKC) duomenys.

Per pastarąją parą užregistruota 14 su COVID-19 siejamų mirties atvejų.

Dvi aukos priklausė 50–59 metų amžiaus grupei, trys – 60–69 m., keturios – 70–79 m. ir penkios – 80–89 m.

Per 24 val. Latvijoje buvo atlikti 15 923 koronaviruso tyrimai, 4,7 proc. tyrimų atsakymų buvo teigiami.

Nuo pandemijos pradžios Latvijoje koronavirusu iš viso užsikrėtė 89 414 žmonių. Bendras mirčių nuo COVID-19 skaičius šalyje siekia 1 680.

Atnaujinta 11.20

Prancūzijos ministras: ES turi laikytis vieningo požiūrio dėl Rusijos ir Kinijos vakcinų

ES valstybėms narėms pasirinkus Kinijos ar Rusijos vakciną nuo COVID-19, kai šių dar nepatvirtino Europos vaistų agentūra, nukentės bendrijos solidarumas, penktadienį teigė Prancūzijos Europos reikalų ministras Clement Beaune, skelbia „Reuters“.

„Jei jie pasirinko Kinijos ar Rusijos vakciną, manau, tai atneš rimtų pasekmių“, – RTL radijui sakė C. Beaune.

„Tokiu atveju iškyla problema mūsų solidarumo atžvilgiu, taip pat iškyla rizikos sveikatai problema, nes Rusijos vakcina dar nėra patvirtinta Europoje, taip pat net nebuvo išreikštas Kinijos vakcinos poreikis“, – teigė ministras.

Rusijos vakcina „Sputnik V“ jau buvo patvirtinta arba yra vertinama, siekiant ją patvirtinti, trijose ES Rytų sparno valstybėse – Vengrijoje, Slovakijoje ir Čekijoje – dėl pristatymo vėlavimų vakcinacijos programai ES vykstant lėčiau.

Europos vaistų agentūra pradėjo Rusijos vakcinos svarstymo procesą.

Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda kalbėjosi su Kinijos lyderiu Xi Jinpingu dėl galimybės įsigyti Kinijos sukurtos vakcinos nuo COVID-19 dozių, pirmadienį valstybinei televizijai PAP sakė prezidento patarėjas, nors trečiadienį sveikatos apsaugos ministras Adamas Niedzielskis teigė kol kas nerekomenduojąs šios vakcinos dėl nepakankamo duomenų kiekio.

Europos Komisija (EK) ketvirtadienį paskelbė, kad kol kas nevyksta jokių derybų dėl galimybės įsigyti Rusijos vakcinos „Sputnik V“.

Atnaujinta 10.47

Rusijoje – per 11 tūkst. naujų COVID-19 atvejų, mirė 462 žmonės

Rusijoje per praėjusią parą nustatyti 11 024 nauji koronavirusinės infekcijos COVID-19 atvejai, taip pat mirė 462 anksčiau užsikrėtę žmonės, rodo penktadienį paskelbti kovą su epidemija koordinuojančio operatyvinio štabo duomenys.

Ankstesnę dieną buvo skelbta apie nustatytus 11 385 užsikrėtimo atvejus ir 475 pacientų mirtį.

Daugiausia užsikrėtimo atvejų tebefiksuojama Maskvoje: sostinėje per praėjusią parą patvirtinti 1 757 nauji COVID-19 atvejai ir mirė 54 pacientai.

Nuo pandemijos pradžios Rusijoje nustatyti iš viso 4 301 159 COVID-19 atvejai, 88 285 užsikrėtusieji mirė. Iš gydymo įstaigų iš viso išrašytas 3 885 321 pasveikęs pacientas, iš jų 15 464 – per praėjusią parą.

Stebėtojai abejoja oficialiais Maskvos duomenimis ir mano, kad tikrasis infekcijos paplitimo mastas šalyje gali būti didesnis.

„Britiškoji“ viruso atmaina nulemia 13 proc. COVID-19 atvejų Estijoje

Tartu universiteto mokslininkai drauge su Estijos sveikatos apsaugos departamentu tiria naujų pandeminio koronaviruso atmainų paplitimą šalyje ir nauji duomenys rodo, kad „britiškoji“ viruso atmaina nulemia 13 proc. visų užsikrėtimo atvejų Estijoje.

Tartu mokslininkai tiria iš „Synlab“ medicinos laboratorijos gautuose teigiamų koronaviruso testų ėminiuose esančių virusų genomą. Šiuo metu atsitiktinai parinktų testų analizė parodė, kad „britiškoji“ atmaina sudaro apie 13 proc. visų Estijoje aptinkamų atvejų, ketvirtadienį pranešė Estijos televizijos laida „Aktuaalne kaamera“.

„Kaip žinoma, šios atmainos virusas plinta greičiau. Taikome vadinamąją tikslinę viruso sekoskaitą: tiriame į šalį atvykusių žmonių testus su teigiamu rezultatu. Jei aptinkame ten „britiškąją“ atmainą, Sveikatos apsaugos departamentas gali reaguoti greičiau i daugiau dėmesio skirti šiems žmonėms, kad atmaina neplistų toliau“, – sakė Tartu universiteto medicininės mikrobiologijos ir virusologijos profesorė Kristi Huik.

Tyrimas parodė, kad „britiškoji“ viruso atmaina Estijoje daugiausia yra patekusi iš užsienio, tačiau dabartinė tendencija rodo, kad šios atmainos virusas jau aktyviai plinta šalyje.

Dėl kitos pavojingos atmainos, pirmiausia išaiškintos Pietų Afrikos Respublikoje, yra gerų naujienų.

„Atsitiktinėje imtyje neaptikome Pietų Afrikos atmainos. Vis dėlto žinome, kad ji buvo atvežta į šalį. Nustatėme ją aštuoniems žmonėms. Visi jie ją atvežė iš užsienio. Įdomu, kad pastarosiomis savaitėmis ši atmaina atkeliaudavo iš Tanzanijos“, – pažymėjo K. Huik.

Artimiausiu metu bus atlikta papildoma analizė siekiant išsiaiškinti, ar naujos viruso atmainos plinta kokiuose nors konkrečiuose Estijos regionuose, ar visoje šalyje.

JAV pirmą kartą penkių mėnesių laikotarpiu per parą patvirtino mažiau nei 40 tūkst. naujų COVID-19 atvejų

JAV pirmą kartą penkių mėnesių laikotarpiu per parą patvirtino mažiau nei 40 tūkst. naujų COVID-19 atvejų, rodo Johnso Hopkinso universiteto duomenys.

Sausio 8 d. šis rodiklis pasiekė viršūnę ir beveik siekė 300 tūkst.

Dabar naujų COVID-19 atvejų skaičius vėl pasiekė panašų lygį, koks užfiksuotas dar prieš Padėkos dieną ir Kalėdas. Naujų koronavirusu užsikrėtusiu pacientų ligoninėse ir naujų mirties nuo COVID-19 atvejų skaičiai šalyje taip pat ženkliai sumažėjo.

Šiuo metu JAV yra vykdoma vakcinacijos kampanija, prezidento Joe Bideno administracija yra pažadėjusi per pirmas 100 prezidento kadencijos dienų paskiepyti 100 mln. gyventojų.

Jau paskiepytų žmonių šalyje skaičius netrukus gali būti didesnis už bendrą nuo pandemijos pradžios užfiksuotų užsikrėtimo COVID-19 atvejų skaičių.

Nors koronaviruso situacija JAV gerėja, vis dėlto kai kurios valstijos pradeda švelninti dėl pandemijos įvestus apribojimus, tokius kaip prievolė dėvėti kaukes. J. Bidenas teigė, kad tokie žingsniai daromi per anksti ir yra pavojingi.

Didžiausiame Naujosios Zelandijos mieste atšaukiamas karantinas

Naujojoje Zelandijoje nuo sekmadienio atšaukiamas beveik dviem milijonams žmonių įvestas karantinas, vyriausybei esant įsitikinusiai, kad didžiausiame šalies mieste užfiksuotas protrūkis jau yra suvaldytas.

Premjerė Jacinda Ardern penktadienį paskelbė, kad griežtas karantinas Oklande bus atšaukiamas sekmadienio rytą, praėjus savaitei po to, kai buvo įvestas dėl paslaptingo užsikrėtimo atvejo, kurio epidemiologai negalėjo paaiškinti.

Vėliau paaiškėjo, kad vieno COVID-19 sirgusio žmogaus šeimos nariai pažeidė saviizoliacijos principus ir bendravo su draugais, kuriems vėliau buvo patvirtintas koronavirusas.

Išsiaiškinus užsikrėtimo atvejo ištakas, paskelbtas karantinas. J. Ardern teigimu, koronavirusu užsikrėtė tik 15 žmonių, protrūkis buvo suvaldytas, todėl Oklando gyventojai galės grįžti prie įprasto gyvenimo.

„Tai atitinka mūsų atsargią atvejų eliminavimo strategiją“, – teigė premjerė.