Pasaulyje

2021.03.04 14:51

Įvykiai Baltarusijoje. Lukašenka sako su Putinu nekalbėjęs apie valstybių sujungimą: „net tai svarstyti būtų kvaila“

atnaujinta 16.59
LRT.lt, BNS2021.03.04 14:51

Neteisėtas Baltarusijos prezidentas Aliaksandras Lukašenka valstybinei naujienų agentūrai „BelTA“ papasakojo, apie ką kalbėjo susitikime Sočyje su Vladimiru Putinu. Esą „pasaulis tiek pasikeitė“, kad visi svarstymai, jog Baltarusija gali susijungti su Rusija „yra kvaili“, rašo „BelTA“.

„Baltarusija yra suvereni ir nepriklausoma valstybė. Pasaulis taip pasikeitė, kad kalbos apie Baltarusijos prisijungimą prie Rusijos, ar Rusijos prisijungimą prie Baltarusijos, ar bet kokį kitokį susijungimą su viena valdžia (...) vien tai svarstyti būtų kvaila. Antra, tai visiškai nereikalinga“, – sakė A. Lukašenka, pabrėždamas, kad dabartinėmis sąlygomis šalis gali kurti stipresnius santykius su Rusija.

A. Lukašenka teigia, kad nors šalys yra „daugelyje sričių panašiai išsivysčiusios“, tarp jų kyla ir nesutarimų, pavyzdžiui dėl cukraus kainų. „Su Rusija vyksta tam tikros varžybos. Jie (Rusija) varo į kampą visą pramonę ir mus apkaltina dempingu. Bet mes taip nesielgiame“, – A. Lukašenką cituoja „BelTA“.

V. Putinas ėmė didinti spaudimą A. Lukašenkai realiai įgyvendinti sąjunginės valstybės įkūrimo susitarimus dar užpernai. Nepaisant kelių lyderių susitikimų, reali pažanga šiame procese nebuvo pasiekta. Ekspertai svarstė, kad V. Putinas prijungdamas prie Rusijos Baltarusiją galėtų siekti išsilaikyti prezidento poste ir po 2024-ųjų metų bei taip tikėtis pelnyti visuomenės palaikymą.

Susitikime su V. Putinu esą buvo aptartas mokestinių sistemų suvienodinimas, lyderiai susitarė „kurti santykius, kurie būtų atsparūs (Vakarų) sankcijoms“.

A. Lukašenka taip pat skundėsi tariama NATO grėsme: „Jie taip išdrąsėjo (...). Vos prieš kelias savaites NATO naikintuvai priskrido prie pat mūsų sienos. Ką mums reikėjo daryti? Pakėlėme „Su-30“ naikintuvus, kad juos perimtume. Bet jie nuskrido. Tai reiškia, kad jie nuolat mus tikrins ir mums reikės reaguoti.“

Todėl Baltarusijos autoritaras pareiškė, kad šaliai reikėtų stiprinti oro apsaugą su Rusijos pagalba. „Duokite mums naikintuvų“, A. Lukašenka kreipėsi į Rusijos vadovą, rašo „BelTA“.

Esą V. Putinas į tai sureagavo teigiamai.

A. Lukašenka kritikavo prodemokratinius protestus šalyje ir teigė Rusijai perdavęs įslaptintą informaciją, „demaskuojančią“ judėjimą. Tačiau apie galimą valdžios perdavimą kam nors kitam, kalbėta esą nebuvo.

Atnaujinta 16.59

Cichanouskaja: Kremlius ignoravo baltarusių opozicijos mėginimus užmegzti ryšius

Baltarusijos opozicijos lyderė Sviatlana Cichanouskaja ketvirtadienį paskelbtame interviu pareiškė, kad Maskva niekaip nesureagavo į jos kolegų mėginimus užmegzti ryšius.

„Daugelį savaičių bandėme užmegzti kontaktą su Kremliumi. Mums niekas neatsakė“, – sakė ji šveicarų laikraščiui „Tagesanzeiger“.

Anot S. Cichanouskajos, Baltarusijos prezidentas Aliaksandras Lukašenka dabar „gauna paramą iš Maskvos“.

„Manau, kad Putinas ieško būdo užtikrinti, kad Lukašenka galėtų pasitraukti ir kad tai neatrodytų kaip žmonių pergalė“, – pareiškė buvusi kandidatė į Baltarusijos prezidentus.

S. Cichanouskaja po praeitų metų rugpjūčio 9-osios rinkimų, kurių laimėtoju buvo paskelbtas autoritarinis prezidentas A. Lukašenka, vadovaujantis šaliai nuo 1994 metų, pasitraukė į Lietuvą.

Opozicija ir Vakarų demokratijos tvirtina, kad šie rinkimai buvo suklastoti, ir jų nugalėtoja laiko politikos naujokę S. Cichanouskają, kovoje dėl prezidento posto pakeitusią savo įkalintą vyrą.

Nuo rinkimų Baltarusiją krečia masiniai opozicijos šalininkų protestai, kuriuos valdžia stengiasi malšinti šiurkščiomis priemonėmis.

Baltarusijoje kuriamos dvi naujos partijos

Baltarusijoje trečiadienį buvo paskelbta apie planus įkurti dvi naujas partijas, iš kurių vieną formuoja protestų judėjimo šalininkas, o kitą – glaudesnės integracijos su Rusija apologetai.

Jurijus Vaskrasenskis, pernai rudenį dalyvavęs autoritarinio prezidento Aliaksandro Lukašenkos susitikime su opozicijos lyderiais Baltarusijos KGB tardymo izoliatoriuje, pranešė, kad protestų judėjimo aktyvistai kuria naują partiją.

„Partijos organizacinis komitetas jau veikia, formuojama iniciatyvinė grupė. Mano žiniomis, kasdien po 2–3 žmones ateina pas juos į susirinkimą ir pareiškia norą vėl užsiimti legalia politine veikla. Ši partija pirmiausia remsis tais protestų judėjimo aktyvistais, kurie laiku sustojo“, – sakė J. Vaskrasenskis trečiadienį televizijos ONT eteryje.

J. Vaskrasenksis – verslininkas, vienas iš buvusio pretendento į į Baltarusijos prezidentus Viktaro Babarykos iniciatyvinės grupės kandidatavimui reikalingiems parašams rinkti narys. Jis buvo paleistas iš tardymo izoliatoriaus, kai pernai spalio 10 dieną A. Lukašenka KGB tardymo izoliatoriuje susitiko su sulaikytais opozicijos įkurtos Koordinacinės tarybos ir suvienytosios opozicijos štabo atstovais. Šiuo metu J. Vaskrasenskis įvardija save kaip organizacijos „Demokratinių jėgų apskritasis stalas“ įkūrėją.

Po prezidento rinkimų į Lietuvą pasitraukusi opozicijos lyderė Sviatlana Cichanouskaja anksčiau pareiškė, kad nedalyvaus „politinių apsišaukėlių iniciatyvose“ ir kitoms demokratinėms jėgoms taip pat nerekomenduoja to daryti.

Tuo metu partijos „Sąjunga“ („Sajuz“) organizacinio komiteto prezidiumo narys Hlebas Volkavas sakė, kad jis kartu su bendražygiais sieks įkurti politinę jėgą, kuri pasisakys už glaudesnę integraciją su Rusija ir atstovaus sąjunginei krypčiai.

„Tokios partijos poreikis jau seniai buvo juntamas visuomenėje. Jau turbūt 20 metų, kai Aliaksandras Ryhoravičius [Lukašenka] yra valdžioje, būtent jis atstovavo sąjunginei krypčiai. Šiandien, matote, taip nutiko, kad mes kažkaip susitelkėme, ir ši kryptis gali būti atstovaujama ir žemutiniu lygiu. Ne tik valdžia turi atstovauti sąjunginei krypčiai“, – kalbėjo jis trečiadienį ONT eteryje.

H. Volkavas patikslino, kad kalbėdamas apie sąjunginę kryptį, turi galvoje Baltarusijos ir Rusijos sąjungą.

Jis taip pat pareiškė, kad partijos, įkurtos Baltarusijoje praėjusio amžiaus 10-ame dešimtmetyje, jau išsisėmė.

2020 metų liepos 1 dienos duomenimis, Baltarusijoje užregistruota 15 politinių partijų ir 1 198 partinės organizacijos.

Populiariausi

Maskva

Pasaulyje

2021.04.21 20:44

Praha skelbia Maskvai ultimatumą, kad išsiųstiems čekų diplomatams būtų leista grįžti

Čekijoje sulaikyti 5 asmenys, įtariami teroristine veikla Rytų Ukrainoje; atnaujinta 23.00
Protesto akcija palaikyti Aleksejui Navalnui
10

Pasaulyje

2021.04.21 18:27

Protesto akcijose Navalnui palaikyti sulaikyta per 450 žmonių ir opozicionieriaus bendražygiai

JT ekspertai: Navalnas – „rimtame pavojuje“, atnaujinta 20.49
10