Pasaulyje

2021.03.04 09:57

Viceministras Adomėnas: Lietuva neišduos Cichanouskajos Baltarusijos režimui

LRT.lt2021.03.04 09:57

Lietuva netenkintų Baltarusijos režimo ekstradicijos prašymo išduoti Sviatlaną Cichanouskają baltarusių pareigūnams, „Deutsche Welle“ rusų kalbos tarnybai pareiškė Lietuvos užsienio reikalų viceministras Mantas Adomėnas.

Antradienį Baltarusijos Tyrimų komitetas pranešė baigęs tyrimą dėl opozicionierės S. Cichanouskajos ir jos šalininkų bei perdavęs surinktą medžiagą Generalinei prokuratūrai. Kartu pranešta, kad bus inicijuojama S. Cichanouskajos ekstradicijos procedūra, nes opozicionierė nuo persekiojimo pasitraukė į Lietuvą.

Lietuva ekstradicijos prašymo dar nėra sulaukusi, nurodo šalies institucijų atstovai. Tačiau toks Minsko žingsnis nestebina.

„Manau, Baltarusijos lyderiai puikiai supranta: bet koks prašymas išduoti Sviatlaną Cichanouskają tebus simbolinis veiksmas. Lietuva neišduoda žmonių, kuriems gresia politinis persekiojimas. Minskas puikiai žino, koks bus mūsų atsakymas“, – „Deutsche Welle“ sakė M. Adomėnas.

Žurnalistui paklausus, ar tai dar labiau nepablogins Lietuvos ir Baltarusijos santykių, viceministras priminė, kad Minsko reikalavimu iš šalies konsultacijoms buvo atšauktas Lietuvos ambasadorius, todėl dabar diplomatinei misijai vadovauja laikinasis reikalų patikėtinis. „Vargu ar įmanoma, kad oficialūs santykiai būtų dar labiau įtempti“, – komentavo M. Adomėnas.

Seimo narys Emanuelis Zingeris „Deutsche Welle“ taip pat sakė, kad „bet kuri Lietuvos Vyriausybė, sutikusi perduoti Minskui politinį pabėgėlį, neišsilaikytų nė dienos“.

LRT RADIJO bendradarbis Baltarusijoje Maksimas Milta antradienį teigė, kad inicijuodamas ekstradiciją, Baltarusijos režimas siekia nukreipti dėmesį.

„Šiuos veiksmus galima vertinti nebent kaip informacinį triukšmą, tačiau lygiai taip pat reikia pripažinti, kad tai panaši veiksmų logika, kurią Kremlius taiko prieš (Aleksejaus) Navalno bendražygius, kurie yra užsienyje“, – teigia M. Milta.

Jo nuomone, ekstradicijos inicijavimo laikas galėjo būti parinktas specialiai, taip siekiant apsunkinti opozicionierės užsienio vizitus ir susitikimus su valstybių vadovais.

„Tai tikrai nėra jokia naujiena, nebent režimo saviterapija“, – sako M. Milta.

S. Cichanouskaja pasitraukė į Lietuvą dar rugpjūtį, siekdama išvengti Baltarusijos režimo represijų. Vasarą Baltarusijoje prasidėjo masiniai protestai dėl prezidento rinkimų klastojimo, jų jų laimėtoju apsiskelbė Aliaksandras Lukašenka. Vakarai nelaiko rinkimų laisvais ir demokratiniais, todėl A. Lukašenkos nepripažįsta teisėtu šalies vadovu.

Režimas prieš taikius protestuotojus naudoja jėgą, dėl pareigūnų veiksmų keli žmonės žuvo, tūkstančiai yra sužeisti ir suimti bei kalinami. Dėl represijų Vakarų šalys A. Lukašenkai ir jo aplinkai įvedė sankcijas.

Populiariausi

Maskva

Pasaulyje

2021.04.21 20:44

Praha skelbia Maskvai ultimatumą, kad išsiųstiems čekų diplomatams būtų leista grįžti

Čekijoje sulaikyti 5 asmenys, įtariami teroristine veikla Rytų Ukrainoje; atnaujinta 23.00
Protesto akcija palaikyti Aleksejui Navalnui
10

Pasaulyje

2021.04.21 18:27

Protesto akcijose Navalnui palaikyti sulaikyta per 450 žmonių ir opozicionieriaus bendražygiai

JT ekspertai: Navalnas – „rimtame pavojuje“, atnaujinta 20.49
10