Pasaulyje

2021.03.03 15:36

JAV rodo įsipareigojimą ginti sąjungininkus: virš Vilniaus praskrido bombonešis ir naikintuvai

atnaujinta 16.38
BNS, LRT.lt2021.03.03 15:36

Trečiadienį virš Vilniaus praskrido JAV strateginis bombonešis B-1B. Jį lydėjo šiuo metu NATO oro policijos misiją atliekantys du Italijos „Eurofighter Typhoon“ naikintuvai, rašoma Lietuvos kariuomenės pranešime žiniasklaidai.

Šis skrydis – tai iš anksto koordinuotos JAV su kitų NATO sąjungininkių pajėgomis treniruotės dalis. Skrydį koordinavo Lietuvos kariuomenės ir JAV Specialiųjų operacijų pajėgų Jungtinės paramos ugnimi valdymo specialistai.

„Šiuo skrydžiu mūsų transatlantinė partnerė JAV dar kartą parodė NATO solidarumą, vienybę, kolektyvinės gynybos įsipareigojimus sąjungininkams ir gebėjimą operatyviai reaguoti į grėsmes, kaip vieną iš atgrasymo priemonių, – sako krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas. – Ir tai labai svarbu Lietuvai, kuomet dauguma mūsų šalies gyventojų pripažįsta JAV kaip vieną svarbiausių mūsų valstybės strateginių partnerių gynybos srityje ir pritaria Lietuvos narystei NATO“.

Tai ne pirmas kartas, kai JAV strateginiai bombonešiai atlieka tokias treniruotes virš Baltijos šalių ir kitų NATO sąjungininkių. Praėjusių metų rugpjūtį JAV strateginiai bombonešiai su kitų sąjungininkų naikintuvais praskrido virš visų 30 NATO valstybių Europoje ir Šiaurės Amerikoje, rašoma Lietuvos kariuomenės pranešime žiniasklaidai.

Nuo 2018 m. JAV atliko daugiau kaip 200 strateginių bombonešių treniruočių kartu su NATO sąjungininkais, taip pat ir Lietuvos kariais, kai skrydžiai vyko virš Lietuvos.

Pratybos Baltijos jūroje

Du strateginiai amerikiečių bombonešiai trečiadienį pakilo iš Norvegijos per misiją Baltijos jūros regione, pranešė JAV oro pajėgos Europoje.

„Du orlaiviai B-1B pakilo iš Erlano oro pajėgų bazės dalyvauti kartu su sąjungininkais pratybose „Bone Saw“. Operatyvinės bombonešių grupės skrydis vyks, be kita ko, tarptautiniuose oro erdvės ruožuose virš Šiaurės ir Baltijos jūrų“, – rašoma pranešime.

Ten pat priduriama, kad per skrydį bombonešiai „sąveikaus su sąjungininkų naikintuvais virš Baltijos jūros“.

JAV pajėgos nurodė, kad „bombonešių operatyvinės grupės misijos yra skirtos pademonstruoti JAV atsidavimą NATO kolektyvinei gynybai ir aiškiai liudija, kad JAV sugeba išplėsti atgrasymo pajėgumus“.

Kaip pranešė JAV karinių oro pajėgų Europoje štabas, vasario 22 dieną keturi bombonešiai B-1B atskrido į Norvegiją iš bazės Teksaso valstijoje.

Jungtinės Valstijos pirmąkart yra laikinai dislokavusios savo strateginius bombonešius šioje Šiaurės valstybėje.

Erlano bazė turi 2 714 metrų ilgio kilimo ir tūpimo taką ir keturias stovėjimo aikštes dideliems orlaiviams. Šiuo metu tame objekte yra dislokuota Norvegijos naikintuvų „F-35A Lightning II“ eskadrilė ir sraigtasparnių „Sea King Mk43B“ padalinys.

Vasario 26 dieną į Norvegiją perdislokuoti amerikiečių bombonešiai „B-1B Lancer“ pirmuosius savo skrydžius atliko virš šiaurinės Norvegijos jūros dalies.

„JAV Gynybos departamento bendradarbiavimas su sąjungininkais ir partneriais Arkties regione sutvirtina mūsų bendrą požiūrį į regioninį saugumą, taip pat padeda atgrasyti strateginius varžovus nuo siekio vienašališkai keisti nusistovėjusią tvarką, paremtą įstatymų“, – teigiama praėjusį penktadienį paskelbtame pareiškime.

„Mūsų gebėjimas greitai reaguoti ir palaikyti sąjungininkus bei partnerius yra pagrįstas faktu, kad esame priešakinėse linijose Europoje ir esame pasirengę imtis veiksmų“, – priduriama pareiškime.