Pasaulyje

2021.03.03 14:14

ES narės jau ieško vakcinų Kinijoje ir Rusijoje: Briuselis „veikia per lėtai“

LRT.lt, BNS, ELTA2021.03.03 14:14

Europos Sąjungos valstybių sostinės vis garsiau kritikuoja Bendrijos institucijas dėl „per lėtos“ vakcinavimo nuo COVID-19 programos, vakcinų trūkumo ir kitų trikdžių. Ieškodamos išeičių šalys žvalgosi į Kiniją bei Rusiją.

„Visiškas šūdas“, taip apie ES vakcinavimo programą atsiliepė Vokietijos finansų ministras Olafas Scholzas, rašo „Financial Times“.

Europos Komisija nubrėžė ambicingą tikslą – iki vasaros pabaigos nuo COVID-19 turėtų būti paskiepyta 70 proc. ES gyventojų. Tačiau „Politico“ skaičiavimais, dabar nė vienoje ES narėje vakcinavimo tempas neatitinka plano, todėl tikslas anksčiausiai galėtų būti pasiektas rugsėjo gale.

Vokietijos kancleris Sebastianas Kurzas dienraščiui „Bild“ pareiškė, kad Europos vaistų agentūra (EVA), kuri tikrina vakcinų efektyvumą ir išduoda leidimus jas naudoti Bendrijoje, veikia „per lėtai“. Todėl Austrija išreiškė ambiciją kurti vakcinas kartu su Danija bei Izraeliu.

Manoma, kad kovo mėnesį EVA gali patvirtinti dar vieną – „Johnson & Johnson“ – gaminamą vakciną. Tačiau Bendrija susiduria su vakcinų tiekimo sutrikimais. „AstraZeneca“ pripažino, kad nespės pagaminti tiek preparatų, kiek žadėjo Bendrijai – kovą vietoje 90 mln. vienetų ji teigia galėsianti pristatyti tik 40 mln. vakcinų.

Manoma, kad antrąjį metų ketvirtį kompanija vietoj 180 mln. žadėtų vakcinų galės pristatyti tik 90 mln. vienetų.

EK vadovės Ursulos von der Leyen teigimu, dabar ES yra paskiepyta apie 8 proc. suaugusiųjų. Bendrija vakcinavimo mastu atsilieka nuo tokių valstybių kaip Jungtinė Karalystė ir Izraelis, rašo „Deutsche Welle“.

Lenkijos gynybos ministras Mariuszas Błaszczakas antradienį pareiškė, kad šalies premjeras siūlė farmacijos kampanijoms pasidalinti licenzijomis, kad valstybės galėtų pačios gaminti vakcinas.

„Mes ieškome galimybių kuo greičiau paskiepyti kuo daugiau Lenkijos gyventojų. Mes žinome, jog kitos Europos šalys irgi ieško tokių galimybių, nes paaiškėjo, kad Europos Komisijos pasirašyta sutartis su vakcinų gamintojais yra neefektyvi“, – sakė jis.

Vengrijos premjeras Viktoras Orbanas šią savaitę pats pasiskiepijo kiniška „Sinopharm“ vakcina, pareikšdamas „aš nelaukiu“, rašo „Politico“. Šalis taip pat įsigijo Rusijos pagamintų vakcinų nuo COVID-19 „Sputnik V“. Rusija nėra pateikusi prašymo autorizuoti vakcinos naudojimą Bendrijoje, o viešai prieinami duomenys apie „Sputnik V“ ekspertams kelia abejonių.

Lietuvos premjerė Ingrida Šimonytė teigė, kad Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas šią vakciną siūlo kaip dar vieną hibridinį ginklą – vakcina paskiepyta itin nedaug Rusijos gyventojų, tačiau pagaminami preparatai eksportuojami į užsienį siekiant pademonstruoti Rusijos galią.

Naujausios apklausos duomenimis, beveik du trečdaliai Rusijos gyventojų teigė esantys nepasirengę skiepytis šia vakcina, nes jiems trūksta duomenų apie jos efektyvumą ir jie baiminasi šalutinio poveikio.

Estijos prezidentė Kersti Kaljulaid sakė, kad ES kyla komunikacinis iššūkis dėl „Sputnik V“ vakcinos – ji ne tik nėra patvirinta EVA, bet jos tiesiog nėra pagaminta tiek, kiek valstybės jau yra įsigijusios šio preparato.

Kinijos pagamintų vakcinų efektyvumas taip pat nėra iki galo ištirtas.

Tačiau kai Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda pirmadienį telefonu kalbėjosi su Kinijos prezidentu Xi Jinpingu apie viršūnių susitikimą, jis kartu išreiškė susidomėjimą įsigyti kiniškų vakcinų. „Mums svarbiausia – lenkų sveikata ir gyvybė. Tai – mūsų prioritetas“ – taip apie galimybę įsigyti kiniškų vakcinų kalbėjo M. Błaszczakas.

„Politico“ duomenimis, Lietuvoje iki vasaros pabaigos būtų paskiepyta 37 proc. suaugusių žmonių, Estijoje – 38 proc., Latvijoje vos 17 proc. Arčiausiai nustatytų 70 proc. priartėtų Malta – čia būtų paskiepyti 64 proc. pilnamečių gyventojų. Tuo tarpu Jungtinė Karalystė, kuri yra viena pirmaujančių valstybių pasaulyje pagal vakcinavimo spartumą, būtų paskiepijusi jau 97 proc. suaugusiųjų.

Tuo tarpu eurokomisarė Stella Kyriakides ragino valstybes greičiau vykdyti skiepijimą, kad šalyse neliktų nepanaudotų vakcinų. Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda trečiadienį sakė, kad Lietuvoje dar yra 75 tūkst. nepanaudotų vakcinų nuo COVID-19.

Populiariausi