Pasaulyje

2016.05.05 20:42

Londonas po jo visuomenę suskaldžiusios kampanijos meru turėtų išsirinkti musulmoną

BNS 2016.05.05 20:42

Londoniečiai ketvirtadienį rinks naująjį Didžiosios Britanijos sostinės merą po įtemptos priešrinkiminės kovos tarp dviejų varžovų – Sadiqo Khano ir Zaco Goldsmitho, kurių agitacija išsiskyrė negatyvumu.

Paskutinės apklausos, paskelbtos trečiadienį, parodė, kad opozicinės Leiboristų partijos parlamentaras S. Khanas turėtų tapti naujuoju Londono meru ir pirmuoju visoje Europos Sąjungoje (ES) sostinei vadovaujančiu musulmonu, nors jį ir buvo bandoma susieti su ekstremistais.

Pakistaniečio imigranto sūnus 12–14 proc. lenkia savo varžovą, multimilijonierių Zacą Goldsmithą iš ministro pirmininko Davido Camerono Konservatorių partijos ir turi daugiau šansų pakeisti charizmatiškąjį Borisą Johnsoną, rodo dvi apklausos, kurių rezultatai buvo paskelbti prieš ketvirtadienio balsavimą.

Per paskutinį kampanijos renginį gatvės turguje daugiakultūriniame Pietų Londono rajone S. Khanas juokavo su kioskininkais ir jų pirkėjais ir, šviečiant šiltai pavasario saulei, pozavo asmenukėms.

Tačiau jis smerkė skaldantį kampanijos pobūdį, dėl kurio ne kartą turėjo gintis nuo kaltinimų, kad nepasmerkė musulmonų ekstremistų.

„Esu nusivylęs, kad konservatoriai ir Zacas Goldsmithas nusprendė vykdyti negatyvią, skaldančią ir vis beviltiškesnę kampaniją, – sakė jis AFP. – Jei, kaip tikiuosi, laimėsiu, būsiu toks meras, kuris vėl suvienija mūsų miestą, kuris suburia bendruomenes.“

Kampanijos įtampą didino rusenantis ginčas dėl antisemitizmo Leiboristų partijoje, kuris praėjusią savaitę sprogo parlamentaro ir buvusio Londono mero Keno Livingstone`o suspendavimu.

Trečiadienį per piktus ginčus Bendruomenių Rūmuose D. Cameronas apkaltino leiboristų lyderį Jeremy Corbyną nesugebėjus spręsti šios problemos ir užsipuolė jį bei S. Khaną kaip prijaučiančius islamo ekstremistams.

Primindamas ankstesnius J. Corbyno komentarus, kai jis palestiniečių islamistų judėjimą „Hamas“ ir įtakingą Libano šiitų ginkluotą formuotę „Hizbollah“ pavadino „draugais“, D. Cameronas sakė, kad leiboristai yra „partija, ekstremistus iškelianti virš darbo žmonių“.

Abu kandidatai yra labai skirtingi

Aplinkos apsaugos aktyvistas 41 metų Z. Goldsmithas nuo 2010-ųjų parlamente atstovauja turtingai Ričmondo parko rinkimų apygardai. Jis yra velionio finansininko Jameso Goldsmitho, kuris savo šeimai patikos fonde paliko 1,2 mlrd. svarų (1,5 mlrd. eurų), sūnus.

45 metų S. Khanas yra autobuso vairuotojo sūnus, kuris ne vienus metus užsiėmė teisine praktika žmogaus teisių srityje ir dirbo vyriausybės ministru. Jis parlamente atstovauja Londono pietiniam Tutingo rajonui, kuriame pats užaugo ir kuriame gyvena daug azijiečių kilmės londoniečių.

„Sadiqas yra tiesiame kelyje į pergalę su jo partijos tradicinio elektorato palaikymu. Tuo tarpu Zacas Goldsmithas stovi priešais aukštą kalną“, – sakė Laurenceas Janta-Lipinski iš rinkos ir viešosios nuomonės tyrimų agentūros „YouGov“.

Laimėtojui išaiškinti dviem daugiausiai balsų tarp 12 kandidatų surinksiantiems pretendentams bus priskaičiuoti ir rinkėjų „antrosios pirmenybės“ (second preference) balsai – tų rinkėjų, kurie balsalapiuose juos pažymėjo antraisiais numeriais.

„Bjauri taktika“

Faktas, kad S.Khanas gali tapti pirmuoju Londono meru musulmonu, neliko nutylėtas savo varžovą mėginančio pasivyti Z. Goldsmitho kampanijos.

Z. Goldsmithas ne vieną savaitę uoliai stengėsi įrodyti S. Khano sąsajas su islamo ekstremistais, o prie šios temos eskalavimo rinkimų kovoje, ilgainiui peraugusioje į viešą drabstymąsi purvais.

Z. Goldsmithas apibūdina S. Khaną kaip „radikalų ir kurstantį nesantaiką“, šis savo ruožtu varžovo kampaniją vadina „blankia ir desperatiška“.

„Khanas, akivaizdu, yra modernus, progresyvus musulmonas“, – sakė vietos savivaldos ekspertas Tony Traversas iš Londono ekonomikos mokyklos.

Laikraščio „London Evening Standard“ skiltininkė Rosamund Urwin sakė, kad Z. Goldsmitho „bjauri taktika“ nepadarys įspūdžio daugumai miesto gyventojų.

„Goldsmitho kampanija nedera su Londonu. Tai miestas, norintis sprendimų, ne šmeižto; mero, kuris ne skaldo, o vienija“, – rašė ji.

Nuo tada, kai 2008 metais konservatorius B.Johnsonas buvo pirmą kartą išrinktas sostinės meru, Londono gyventojų skaičius išaugo 900 tūkst. – iki 8,6 mln., ir nemaža dalis rinkėjų mano, kad tokia pagiežinga rinkimų retorika nukreipia dėmesį nuo opiausių miesto problemų – kosminių būsto kainų ir pernelyg apkrautos transporto sistemos.

Išbandymas J. Corbynui

Ketvirtadienį balsuos ne tik londoniečiai. Škotijoje, Velse ir Šiaurės Airijoje bus renkami nauji parlamentai, be to, vyks 124 Anglijos vietos valdžios organų rinkimai.

Po šių rinkimų maratono visai netrukus, birželio 23-iąją, visa šalis referendume balsuos dėl tolesnės narystės Europos Sąjungoje, o šis plebiscitas laikomas rimčiausiu konservatorių premjero D. Camerono, pasisakančio už pasilikimą Bendrijoje, valdžios išbandymu.

Šie balsavimai taip pat bus pirmasis rinkimų išbandymas opozicijoje esančių leiboristų lyderiui J. Corbynui.

Veteranas socialistas, kuris prie Leiboristų partijos vairo stojo rugsėjį, yra uoliai palaikomas eilinių partijos narių, tačiau daug šios centro kairiųjų partijos parlamentarų tokiam entuziazmui nepritaria.

Nepaisant J. Corbyno mandato maištaujantiems leiboristams prasti rinkimų rezultatai gali tapti akstinu „surengti perversmą“ partijoje, rašo konservatyvus politikos žurnalas „The Spectator“.

Škotų nacionalistų dominavimas

Škotijoje vyriausiosios ministrės Nicolos Sturgeon vadovaujama Škotijos nacionalinė partijai (SNP), siekianti šio regiono atsiskyrimo nuo Britanijos, turėtų dar labiau įtvirtinti savo dominavimą, nacionalistams telkiant paramą dar vienam referendumui dėl nepriklausomybės po nesėkmės 2014-aisiais.

Konservatoriai savo ruožtu viliasi suduoti triuškinamą smūgį leiboristams jų buvusiame bastione, išstumdami juos iš didžiausios opozicinės partijos Škotijoje pozicijų.

Tuo tarpu Velse, kaip rodo viešosios nuomonės apklausos, leiboristai turėtų išsaugoti dominavimą. Dėl antrosios vietos čia grumsis konservatoriai ir nacionalistinė „Plaid Cymru“ (Velso partija), o euroskeptiška Jungtinės Karalystės nepriklausomybės partija (UKIP) mėgins iškovoti savo pirmąsias vietas.

Šiaurės Airijoje, kur partijos dalijasi valdžia, Demokratinė junionistų partija (probritiški protestantai konservatoriai) viešosios nuomonės apklausose lenkia airių nacionalistų partiją „Sinn Fein“.