Pasaulyje

2021.03.03 10:24

Rusija sureagavo į JAV sankcijas: „nežaiskite su ugnimi“

atnaujinta 10.38
LRT.lt, BNS2021.03.03 10:24

Rusija perspėjo JAV „nežaisti su ugnimi“ po to, kai Vašingtonas antradienį, kartu su ES, įvedė sankcijas Rusijos pareigūnams, atsakingiems už opozicionieriaus Aleksejaus Navalno apnuodijimą ir įkalinimą.

Sankcijos įvestos 7 aukšto rango Rusijos pareigūnų, tarp jų ir Federalinės saugumo tarnybos (FSB) vadovui, ir 14 subjektų, jų turtas ir sąskaitos Vakaruose įšaldytos.

Vašingtonas paskelbė, kad žvalgybos vertimu, už A. Navalno apnuodijimą yra atsakingi FSB agentai. „Žvalgybos bendruomenė su dideliu patikimumu vertina, kad Rusijos federalinės saugumo tarnybos FSB pareigūnai panaudojo nervus paralyžiuojančią medžiagą, žinomą kaip „Novičiok“, apnuodyti Rusijos opozicijos lyderį Aleksejų Navalną 2020 metų rugpjūčio 20 dieną“, – sakė vienas aukšto rango JAV pareigūnas.

„Vašingtonas surengė priešišką antirusišką ataką. Raginame mūsų kolegas nežaisti su ugnimi,“ – pareiškime nurodė Rusijos Užsienio reikalų ministerija.

„Toliau sistemingai ir ryžtingai ginsime savo nacionalinius interesus ir duosime atkirtį agresijai“, – sakė Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė Marija Zacharova. Atkartodama antradienį išsakytus užsienio reikalų ministro Sergejaus Lavrovo komentarus, ji pridūrė, kad Maskva reaguos remdamasi „grįžtamumu ir nebūtinai simetriškai“.

M. Zacharova apkaltino Jungtines Valstijas „bandant plėtoti išorės priešo įvaizdį“ ir taip nukreipti dėmesį nuo vidaus problemų.

JAV paskelbė neketinanti keisti santykių su Rusija ir padėties neeskaluojanti.

Netrukus JAV valdžia ketina paskelbti ataskaitą apie priešišką Rusijos veiklą, tarp jų ir vieną didžiausių kibernetinių atakų prieš amerikiečių infrastruktūrų, už kurią, kaip manoma, atsakinga Maskva.

Įšaldytas turtas

Iždo departamentas nurodė, kad FSB direktoriaus Aleksandro Bortnikovo, nuo 2008 metų vadovaujančio šiai agentūrai, sovietinės KGB įpėdinei, JAV jurisdikcijoje esantis turtas bus įšaldytas, o bet kokie JAV subjektai, palaikantys su verslo ryšius su šiuo pareigūnu, galėtų būti traukiami atsakomybėn. Be to, A. Bortnikovui uždrausta atvykti į Jungtines Valstijas.

Tokios pačios priemonės bus taikomos Rusijos prezidento Vladimiro Putino administracijos pirmajam pavaduotojui Sergejui Kirijenkai, gynybos ministro pavaduotojams Aleksejui Krivoručkai ir Pavelui Popovui, Federalinės bausmių vykdymo tarnybos (FSIN) direktoriui Aleksandrui Kalašnikovui, generaliniam prokurorui Igoriui Krasnovui ir Kremliaus vidaus politikos valdybos viršininkui Andrejui Jarinui.

Iždo departamentas taip pat nurodė, kad į subjektų, kuriems taikomos sankcijos, sąrašą taip pat buvo įtraukti trys Rusijos institutai – Gynybos ministerijai pavaldūs 27-asis mokslo centras ir 33-iasis centrinis mokslo tyrimų ir bandymų institutas, taip pat Valstybinis organinės chemijos ir technologijų tyrimų institutas.

Pranešime sakoma, kad šios įstaigos „dalyvavo arba bandė dalyvauti veiksmuose arba sandoriuose, skatinusiuose masinio naikinimo ginklų arba jų paskleidimo priemonių platinimą, arba sukėlė tokio skatinimo riziką“.

„JAV vyriausybė pasinaudojo savo galiomis pasiųsti aiškų signalą, kad Rusijos cheminių ginklų naudojimas ir žmogaus teisių pažeidinėjimas sukels sunkių pasekmių“, – sakoma valstybės sekretoriaus Antony Blinkeno pareiškime.

JAV paskelbė sankcijas iš viso septyniems žmonėms, koordinuodamos veiksmus su panašų žingsnį atlikusia Europos Sąjunga.

ES sankcijos A. Bortnikovui dėl A. Navalno apnuodijimo buvo paskelbtos dar spalį.

44 metų A. Navalnas buvo suimtas sausį, vos grįžęs į Maskvą iš Vokietijos, kur kelis mėnesius gydėsi dėl apnuodijimo nervus paralyžiuojančia medžiaga „Novičiok“, anot opozicionieriaus, įvykdytą Rusijos prezidento Vladimiro Putino įsakymu. Tačiau Kremlius neigia kaip nors susijęs su tuo incidentu.

Teisėsaugai sulaikius į Maskvą sausio viduryje vos sugrįžusį opozicionierių, šalyje nusirito masinių protestų banga.

Vakarų šalių lyderiai pasmerkė jo sulaikymą ir paragino nedelsiant jį išlaisvinti.

Populiariausi

Maskva

Pasaulyje

2021.04.21 20:44

Praha skelbia Maskvai ultimatumą, kad išsiųstiems čekų diplomatams būtų leista grįžti

Čekijoje sulaikyti 5 asmenys, įtariami teroristine veikla Rytų Ukrainoje; atnaujinta 23.00
Protesto akcija palaikyti Aleksejui Navalnui
10

Pasaulyje

2021.04.21 18:27

Protesto akcijose Navalnui palaikyti sulaikyta per 450 žmonių ir opozicionieriaus bendražygiai

JT ekspertai: Navalnas – „rimtame pavojuje“, atnaujinta 20.49
10