Pasaulyje

2021.03.02 15:22

ES ir JAV įveda sankcijas Rusijos pareigūnams, tarp jų – ir FSB vadovas

atnaujinta 21.17
LRT.lt, BNS2021.03.02 15:22

Europos Sąjunga (ES) ir JAV įvedė sankcijas Rusijos pareigūnams dėl opozicionieriaus Aleksejaus Navalno sulaikymo ir įkalinimo, praneša Vokietijos žiniasklaida.

Kaip nurodo dienraštis „Bild“, ES sankcijos taikomos Federalinės bausmių vykdymo tarnybos (FSIN) direktoriui Aleksandrui Kalašnikovui, Rusijos tyrimų komiteto vadovui Aleksandrui Bastrykinui, generaliniam prokurorui Igoriui Krasnovui ir Nacionalinės gvardijos direktoriui Viktorui Zolotovui.

Netrukus po ES pranešimo, JAV administracija antradienį paskelbė sankcijų Rusijos pareigūnams ir verslo subjektams dėl opozicijos lyderio A. Navalno apnuodijimo.

„Žvalgybos bendruomenė su dideliu patikimumu vertina, kad Rusijos federalinės saugumo tarnybos FSB pareigūnai panaudojo nervus paralyžiuojančią medžiagą, žinomą kaip „Novičiok“, apnuodyti Rusijos opozicijos lyderį Aleksejų Navalną 2020 metų rugpjūčio 20 dieną“, – sakė vienas aukšto rango JAV pareigūnas.

Iždo departamentas nurodė, kad FSB direktoriaus Aleksandro Bortnikovo, nuo 2008 metų vadovaujančio šiai agentūrai, sovietinės KGB įpėdinei, JAV jurisdikcijoje esantis turtas bus įšaldytas, o bet kokie JAV subjektai, palaikantys su verslo ryšius su šiuo pareigūnu, galėtų būti traukiami atsakomybėn. Be to, A. Bortnikovui uždrausta atvykti į Jungtines Valstijas.

Tokios pačios priemonės bus taikomos Rusijos prezidento Vladimiro Putino administracijos pirmajam pavaduotojui Sergejui Kirijenkai, gynybos ministro pavaduotojams Aleksejui Krivoručkai ir Pavelui Popovui, Federalinės bausmių vykdymo tarnybos (FSIN) direktoriui Aleksandrui Kalašnikovui, generaliniam prokurorui Igoriui Krasnovui ir Kremliaus vidaus politikos valdybos viršininkui Andrejui Jarinui.

Iždo departamentas taip pat nurodė, kad į subjektų, kuriems taikomos sankcijos, sąrašą taip pat buvo įtraukti trys Rusijos institutai – Gynybos ministerijai pavaldūs 27-asis mokslo centras ir 33-iasis centrinis mokslo tyrimų ir bandymų institutas, taip pat Valstybinis organinės chemijos ir technologijų tyrimų institutas.

Pranešime sakoma, kad šios įstaigos „dalyvavo arba bandė dalyvauti veiksmuose arba sandoriuose, skatinusiuose masinio naikinimo ginklų arba jų paskleidimo priemonių platinimą, arba sukėlė tokio skatinimo riziką“.

„JAV vyriausybė pasinaudojo savo galiomis pasiųsti aiškų signalą, kad Rusijos cheminių ginklų naudojimas ir žmogaus teisių pažeidinėjimas sukels sunkių pasekmių“, – sakoma valstybės sekretoriaus Antony Blinkeno pareiškime.

JAV paskelbė sankcijas iš viso septyniems žmonėms, koordinuodamos veiksmus su panašų žingsnį atlikusia Europos Sąjunga.

ES sankcijos A. Bortnikovui dėl A. Navalno apnuodijimo buvo paskelbtos dar spalį.

„Bet koks cheminių ginklų naudojimas nepriimtinas ir prieštarauja tarptautinėms normoms“, – pridūrė jis.

44 metų A. Navalnas buvo suimtas sausį, vos grįžęs į Maskvą iš Vokietijos, kur kelis mėnesius gydėsi dėl apnuodijimo nervus paralyžiuojančia medžiaga „Novičiok“, anot opozicionieriaus, įvykdytą Rusijos prezidento Vladimiro Putino įsakymu. Tačiau Kremlius neigia kaip nors susijęs su tuo incidentu.

Teisėsaugai sulaikius į Maskvą sausio viduryje vos sugrįžusį opozicionierių, šalyje nusirito masinių protestų banga.

Vakarų šalių lyderiai pasmerkė jo sulaikymą ir paragino nedelsiant jį išlaisvinti.

Tarp kitų JAV sankcijų taikinių yra Federalinės bausmių vykdymo tarnybos (FSIN) direktorius Aleksandras Kalašnikovas. Pastarajam antradienį sankcijas paskelbė ir Europos Sąjunga.

„JAV vyriausybė pasinaudojo savo galiomis pasiųsti aiškų signalą, kad Rusijos cheminių ginklų naudojimas ir žmogaus teisių pažeidinėjimas sukels sunkių pasekmių“, – sakoma valstybės sekretoriaus Antony Blinkeno pareiškime.

„Bet koks cheminių ginklų naudojimas nepriimtinas ir prieštarauja tarptautinėms normoms“, – pridūrė jis.

Lietuvos užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis antradienį teigė, kad asmenų, kuriems ES taiko sankcijas už žmogaus teisių pažeidimus, sąrašas gali būti išplėstas.

„Neatmestina, kad ateityje, artėjant rinkimams Rusijoje, jei būtų imtasi naujų akcijų prieš opoziciją, žmonės bus sodinami į kalėjimus, ta diskusija tęsis ir galbūt atsiras naujos pavardės“, – antradienį sakė G. Landsbergis.

Derindamos veiksmus su Europos Sąjunga, Jungtinės Valstijos dar kartą pareikalavo, kad Rusija paleistų A. Navalną, kuris buvo suimtas sausį, kai grįžo į Maskvą iš Vokietijos, kur kelis mėnesius gydėsi po apnuodijimo. Jo suėmimas ir A. Navalno kaltinimai, kad Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas yra įsitraukęs į didžiulio masto korupcijos schemas, išprovokavo masinius protestus daugelyje šalies miestų.

Pareigūnai sakė, kad JAV įves sankicijas „septyniems Rusijos vyriausybės aukšto rango nariams“. Tikimasi, kad daugiau detalių bus paskelbta vėliau antradienį.

Pasak šaltinių, JAV taip pat suvaržys eksportą į Rusiją. Tai atitiktų J. Bideno pažadą Maskvos atžvilgiu laikytis griežtesnės linijos negu jo pirmtakas Donaldas Trumpas, ne kartą palankiai atsiliepęs apie V. Putiną.

„Siunčiame Rusijai aiškų signalą, kad už cheminių ginklų naudojimą sulaukiama aiškių pasekmių“, – sakė kitas pareigūnas.