Pasaulyje

2021.03.02 13:41

ES teismas: naujos Lenkijos teismų sistemos taisyklės gali pažeisti Bendrijos teisę

BNS2021.03.02 13:41

Europos Sąjungos aukščiausios instancijos teismas antradienį nusprendė, kad Lenkijos priimta nauja Aukščiausiojo Teismo teisėjų skyrimo tvarka gali prieštarauti Bendrijos teisei.

Teismo nutartyje sakoma, kad jeigu Lenkijos Vyriausiasis administracinis teismas padarytų išvadą, jog „2018 metų teisės aktų pakeitimai pažeidžia Sąjungos teisę, jis privalėtų nebetaikyti šios tvarkos ir paisyti teismų nepriklausomumo principų bei teisės į teisminę apsaugą“.

Europos Teisingumo Teismas šią nutartį paskelbė išnagrinėjęs grupės Lenkijos teisėjų skundą. Teisėjai tvirtino, kad dėl naujos tvarkos jie neteko teisės apskųsti sprendimą neleisti jiems kandidatuoti į Lenkijos aukščiausios instancijos teismą.

Skundas susijęs su Lenkijos priimtu nauju įstatymu dėl Nacionalinės teisėjų tarybos ir naujos Aukščiausiojo Teismo teisėjų skyrimo tvarkos.

2015 metais į valdžią atėjusi konservatyvi partija „Teisė ir teisingumas“ (PiS) prastūmė virtinę prieštaringai vertinamų teismų sistemos reformų, išprovokavusių Lenkijos ir ES nesutarimus dėl galimo šių reformų prieštaravimo teisinės valstybės principams.