Pasaulyje

2021.03.02 10:36

Įvykiai Baltarusijoje. Minsko režimas inicijuoja Cichanouskajos ekstradiciją

opozicija prašo užsienio bankus blokuoti dviejų valstybinių bankų sąskaitas; atnaujinta 19.35
LRT.lt, BNS2021.03.02 10:36

Baltarusijos Tyrimų komitetas baigė tirti opozicionierės Sviatlanos Cichanouskajos bylą ir ją perdavė Generalinei prokuratūrai. Ši turėtų medžiagą pateikti teismui, kartu prokuratūrai pateikti dokumentai ir opozicionierės ekstradicijai, rašo portalas tut.by.

Baltarusijos režimas paskelbė S. Cichanouskajos paiešką dar 2020-ųjų spalio pradžioje, opozicionierė rugpjūtį nuo persekiojimo pasitraukė į Lietuvą.

Neteisėtas Baltarusijos prezidentas Aliaksandras Lukašenka teigė leidęs jai išvykti iš šalies.

Dabar Baltarusijos režimo tyrėjai teigia surinkę informaciją, kad S. Cichanouskaja ir jos šalininkai rengė masines riaušes Gomelio srityje, kuriomis siekta perimti valstybinių institucijų kontrolę. Tyrėjai baigė kriminalinės bylos medžiagos rinkimą ir duomenis perdavė prokuratūrai.

„Siekdami išnagrinėti ir detaliai suplanuoti savo veiksmus, kaltinamieji rugpjūčio 5 dieną organizavo susitikimą, kuriame, be kitų asmenų, dalyvavo pati S. Cichanouskaja“, – rašoma Tyrimų komiteto pranešime.

Jame patikslinama, kad minėtos aplinkybės paaiškėjo tiriant baudžiamąją bylą, iškeltą S. Cichanouskajos vyrui, populiariam tinklaraštininkui Siarhejui Cichanouskiui, kuris buvo sulaikytas pernai gegužę. Šios aplinkybės buvo išskirtos į atskirą baudžiamąją bylą.

Tuo metu S. Cichanouskajos atstovės spaudai išplatintame komentare pabrėžiama, kad ji palaiko tik taikius metodus.

„Vykdydama priešrinkiminę programą ir per kelis mėnesius trukusius protestus po rinkimų Sviatlanos Cichanouskajos komanda bendravo ir toliau bendrauja su daugybe baltarusių. Dalis jų visada buvo ir tebėra orientuoti į radikalias priemones, tačiau Sviatlana Cichanouskaja niekada nedalyvavo kuriant tokius planus“, – sakoma komentare.

„Paskelbtame vaizdo įraše matyti, kad ji išėjo iš kambario, kad nebetęstų diskusijos. Kaip rodo daugiau nei 200 dienų trukę Baltarusijos protestai, S. Cichanouskaja ir jos komanda palaikė tik taikius metodus“, – priduriama jame.

Anot Tyrimų komiteto, „milicijos darbuotojai užkardė kaltinamųjų nusikalstamas veikas ir pernai rugpjūčio 6–8 dienomis sulaikė pagrindinius asmenis, figūruojančius šioje baudžiamojoje byloje“. Po tyrimo jiems buvo pareikšti kaltinimai dėl masinių neramumų rengimo ir pasiruošimo užimti valstybės institucijų pastatus. Visiems kaltinamiesiems skirta kardomoji priemonė – suėmimas.

S. Cichanouskaja tapo Baltarusijos opozicijos lydere ir ragina Vakarų valstybes aktyviau remti šalies visuomenę, protestuojančią prieš prezidento rinkimų klastojimą ir A. Lukašenkos režimą.

Baltarusijoje pratrūko masiniai protestai po rugpjūčio 9-ąją vykusių prezidento rinkimų, kurių laimėtoju apsiskelbė Aliaksandras Lukašenka. Vakarai nelaiko rinkimų laisvais ir demokratiniais, todėl A. Lukašenkos nepripažįsta teisėtu šalies vadovu. Baltarusiai protestuodami reikalauja surengti naujus demokratinius rinkimus, režimas prieš taikius protestuotojus naudoja jėgą. Dėl to Vakarai įvedė A. Lukašenkai ir jo aplinkai sankcijas.

Atnaujinta 19.35

Baltarusijos opozicija prašo užsienio bankus blokuoti dviejų valstybinių bankų sąskaitas

Baltarusijos opozicija paragino virtinę stambių užsienio bankų uždaryti valstybinių bankų „Belarusbank“ ir „Belinvestbank“ korespondentines sąskaitas, nes jomis naudojamasi aptarnaujant režimo represines struktūras, kurioms yra paskelbtos Vakarų šalių, antradienį pranešė Nacionalinė antikrizinė valdyba (NAV).

NAV savo kanalu susirašinėjimo platformoje „Telegram“ nurodė, kad toks laiškas buvo išsiųstas bankams „Citibank“, „Raiffeisen“, „Credit Suisse“ ir „Deutsche Bank“.

„Prašome išnagrinėti klausimą dėl bet kokių finansinių operacijų su „Belarusbank“ ir „Belinvestbank“ nutraukimo, kol jie liausis teikę finansines paslaugas sankcijas asmenims, kuriems taikomos sankcijos“, – sakoma NAU pranešime.

Opozicija atkreipė dėmesį, kad toks žingsnis nebeleistų Baltarusijos valstybiniams bankams vykdyti tarptautinių atsiskaitymų.

NAU pažymėjo, kad „Belarusbank“ ir „Belinvestbank“ aptarnauja organizacijas, laikomas atsakingomis už rinkimų klastojimą ir represijas, įskaitant Centrinę rinkimų komisiją, milicijos specialiąsias pajėgas OMON, „Alfa“, Vidaus reikalų ministerijos antikorupcinę agentūrą (GUBOPiK).

„Šioms struktūroms jau taikomos ES, JAV ir kitų šalių sankcijos. Užsienio bankams „Citibank“, „Raiffeisen“, „Credit Suisse“ ir „Deutsche Bank“, kuriuose atidarytos Baltarusijos valstybinių bankų korespondencinės sąskaitos“, teks vykdyti teisės aktus dėl sankcijų“, – sakoma opozicijos pareiškime.

NAU pridūrė, kad šį raginimą paskelbė siekdama, kad „bankai nutrauktų struktūrų, atsakingų už klastojimus, smurtą ir represijas prie taikius Baltarusijos piliečius, aptarnavimą“.

Vasarį NAU paragino visus baltarusiškų obligacijų turinčius investicinius fondus teikti išankstinio išpirkimo paraiškas, nes rinkose pritrauktomis lėšomis „buvo finansuojamos represijos prieš baltarusių tautą“.

Laiškai taip pat buvo išsiųsti trims Baltarusijos vyriausybės tarptautinių skolinių vertybinių popierių platinimą organizavusiems investiciniams bankams ir Tarptautiniam valiutos fondui (TVF). Jie buvo paraginti nutraukti bet kokį bendradarbiavimą su Minsko režimu.

Pernai vasarį Baltarusija išplatino dvi tarptautinių skolinių vertybinių popierių emisijas už 1,25 mlrd. JAV dolerių sumą, o vasarą, kaip skelbia ši organizacija, jų įsigijo 27 investicijų fondai iš Jungtinės Karalystės, Prancūzijos, Šveicarijos, JAV bei kai kurių kitų valstybių. Pirminį emisijų platinimą organizavo „Societe Generale“, „Citibank“ ir „Raiffeisen“.

Atnaujinta 15.50

Baltarusijos žurnalistė K. Barysevič ir gydytojas A. Sarokinas nuteisti kalėti

Baltarusijos teismas antradienį skyrė laisvės atėmimo bausmes žurnalistei ir gydytojui, apkaltintiems atskleidus konfidencialius duomenis atskleidimo apie policijos areštuoto protestuotojo mirties aplinkybes, pranešė opozicijos aktyvistai.

Nepriklausomo naujienų portalo tut.by 36 metų žurnalistei Kaciarynai Barysevič teismas skyrė 6 mėn. laisvės atėmimo, o 37 metų gydytojui Arciomui Sarokinui – dvejus metus laisvės atėmimo lygtinai, su vienerių metų bandomuoju laikotarpiu.

Per uždarą teismo posėdį jiedu buvo pripažinti kaltais dėl medicinos duomenų, susijusių su aktyvistu Ramanu Bandarenka, atskleidimo „sunkinančiomis aplinkybėmis“.

K. Barysevič taip pat buvo skirta 2,9 tūkst. (926 eurų) bauda.

31 metų buvęs karys R. Bandarenka mirė lapkričio 12 dieną po konflikto viename Minsko rajonų. Žiniasklaidos pranešimuose buvo sakoma, kad lapkričio 11-osios vakarą jam išėjus į savo kiemą nepažįstami kaukėti žmonės atvažiavo nuimti nuo tvoros baltos ir raudonos spalvų juostelių. Kilo konfliktas, R. Bandarenka buvo pastumtas ir susitrenkė galvą, o vėliau ligoninėje mirė.

Jo žūtis sukėlė didelį atgarsį visuomenėje. Į atsisveikinimo su R. Bandarenka ceremoniją lapkritį susirinko tūkstančiai žmonių.

Tyrėjai vėliau teigė, kad R. Bandarenka buvo apsvaigęs nuo alkoholio, tačiau nepriklausoma Baltarusijos žiniasklaida citavo gydytoją, kuris sakė, kad jo organizme alkoholio nerasta.

K. Barysevič sakė, kad paskelbė duomenis, gautus iš A. Sarokino, kuriais jis pasidalijo gavęs R. Bandarenkos motinos leidimą.

K. Barysevič ir A. Sarokinas buvo laikomi suimti nuo lapkričio. Jiems grėsė iki trejų metų nelaisvės.

Baltarusijos generalinė prokuratūra anksčiau pranešė iškėlusi baudžiamąją bylą dėl R. Bandarenkos mirties, bet pažymėjo nenustačiusi, kad su aktyvisto kūno sužalojimu būtų susiję vidaus reikalų institucijų darbuotojai.

Šie nuosprendžiai papildė virtinę bylų prieš žiniasklaidos darbuotojus ir žmogaus teisių gynėjus, pasmerktų Vakarų šalių ir tarptautinių teisių gynimo grupių.

Baltarusijoje jau daugiau kaip pusę metų tęsiasi masiniai protestai prieš rugpjūčio 9-osios prezidento rinkimų, kurių laimėtoju buvo paskelbtas autoritarinis prezidentas Aliaksandras Lukašenka, vadovaujantis šaliai nuo 1994 metų, rezultatus. Opozicija ir Vakarų demokratijos tuos rinkimus laiko suklastotais.

Minsko režimas ėmė malšinti tas demonstracijas, panaudodami gumines kulkas, ašarines dujas ir vandens patrankas. Šie saugumo pajėgų veiksmai pareikalavo kelių žmonių gyvybių. Tūkstančiai žmonių atsidūrė už grotų, o dar šimtai teigia, jog buvo kankinami sulaikymo vietose.

Europos Sąjunga pasmerkė R. Bandarenkos mirtį ir susidorojimą su protestuotojais paskelbdama sankcijų A. Lukašenkai ir jo sąjungininkams.