Pasaulyje

2021.03.02 10:22

Rusija kelia grėsmę Baltijos jūrai – tiesiant „Nord Stream 2“ gali kliudyti cheminius ginklus

LRT.lt2021.03.02 10:22

Į „Nord Stream 2“ dujotiekį Baltijos jūroje tiesiantį Rusijos laivą buvo pristatyti atropino preparatai, kurie naudojami kaip priešnuodis cheminio ginklo panaudojimo atveju. Tai reiškia, kad Rusija suvokia kylančias grėsmes, teigia Ukrainos užsienio žvalgybos tarnyba (SZRU), kurią cituoja portalas „Unian“.

„Nord Stream 2“ dujotiekis iš Rusijos į Vokietiją kelia grėsmę ne tik aplinkai, bet ir žmonių gyvybėms – kyla rizika, kad paskubomis tiesiant vamzdžius Baltijos jūros dugne bus pažeisti prie Bornholmo salos nuo Antrojo pasaulinio karo palaidoti cheminiai ginklai. Rusija šią grėsmę esą ignoruoja, teigia Ukrainos žvalgyba.

„Nuo Antrojo pasaulinio karo prie Bornholmo salos buvo palaidotos cheminės medžiagos. Ekologai apie tai perspėjo jau anksčiau, dabar tai tampa opiu klausimu. „Nord Stream 2“ bus tiesiamas šalia šios zonos. Per pastaruosius 50 metų jūrų srovės išblaškė daug konteinerių su cheminiais ginklais aplink salą“, – žvalgybą cituoja „Unian“.

Ukrainos žvalgyba teigia, kad Rusija išsiderėjo nuolaidų iš Danijos dėl vamzdyno tiesimo šalies teritoriniuose vandenyse ir dabar dujotiekį tiesia inkarus naudojantys laivai. Pavyzdžiui, vienas iš tokių laivų pozicionavimuisi naudoja net 12 inkarų, kurie gali kliudyti cheminių ginklų talpyklas. Dėl to Rusijos pareigūnai pristatė į laivą atropino – tačiau rizika kyla ir visai Baltijos jūros ekosistemai, teigia Ukrainos žvalgyba.

JAV taiko sankcijas Rusijos laivams ir įmonėms, kurios prisideda prie dujotiekio tiesimo, Baltijos šalys ragina Vokietiją nutraukti susitarimą su Rusija. Kijevas taip pat aršiai kritikuoja „Nord Stream 2“, kuris sumažins Rusijos dujų tranzitą per Ukrainą į Europą.