Pasaulyje

2021.03.02 11:34

Tyrimas: už melo apie vakcinas Lietuvoje – žinomi verslininkai ir politikai, Latvijoje keli jau už grotų

Daiva Repečkaitė, Eva von Schaper, Heliis Raudsik, DELFI.ee, Sabīne Bērziņa, „Re:Baltica“, LRT.lt2021.03.02 11:34

Neseniai žurnalistai manė, kad skiepų priešininkų judėjimo pagrindą pirmiausia sudaro suklaidintos jaunos mamos. COVID-19 pandemijos metu ši nuomonė kardinaliai pasikeitė. Dezinformaciją apie vakcinas socialiniuose tinkluose platina sveikos gyvensenos propaguotojai ir kiti naudos ieškantys asmenys, siekiantys auginti savo politinį kapitalą, taip pat Kremliaus propagandos gerbėjai. 

LRT.lt publikuoja į lietuvių kalbą išverstą „Re:Baltica“ tyrimą, kurį parengė Daiva Repečkaitė, Eva von Schaper, Heliis Raudsik (Delfi.ee) ir Sabīne Bērziņa.

Lietuva. Įtakingi vyrai teigia, kad sveikas gyvenimo būdas apsaugo nuo COVID-19

Vilnietė Jolita (vardas pakeistas pašnekovės prašymu) pirmą kartą susidūrė su dvejonėmis dėl vakcinacijos nėščiųjų mokymuose. Iš pradžių ji ketino laikytis įprasto vaiko skiepijimo plano, tačiau dėl vakcinacijos abejojantys kiti būsimi tėvai pakeitė jos nuomonę.

„Supratau, kad yra tam tikros informacijos, kurios aš nežinau. Pradėjau jos ieškoti ir radau keletą „Facebook“ grupių“, – pasakoja ji. Jos sprendimas atidėti vaikų skiepijimą nemaloniai nustebino gydytoja dirbančią anytą.

Birželį duodama interviu ji viešai pasmerkė „Facebook“ įvestą vakcinų priešininkų skelbiamo turinio ženklinimą ir „cenzūrą“. Ji teigė mėgstanti žiūrėti internetinės televizijos kanalą „London Real“, kuris buvo apkaltintas sąmokslo teorijų skleidimu. Praėjusią vasarą „London Real“ kanale buvo parodytas liūdnai pagarsėjęs dezinformacinis filmas „Plandemija“, kuriame teigiama, kad COVID-19 yra pramanas, skleidžiamas siekiant naudos farmacijos kompanijoms, ir kurį pažiūrėjo milijonai žmonių visame pasaulyje.

Siekdamas įvertinti skiepų priešininkų judėjimo įtakos mastą, parlamento komitetas paprašė Lietuvos kariuomenės išanalizuoti vakcinacijai priešiškus komentarus pagrindinėse žiniasklaidos platformose ir socialinės žiniasklaidos paskyrose.

Kariuomenės Strateginės komunikacijos skyriaus vadovas Gintaras Koryzna sako, kad skiepų priešininkai sudaro 7 proc. internetinių diskusijų dalyvių. Jis pastebėjo, kad jie ne tik rašinėja komentarus, bet ir bando sutrikdyti valstybinių institucijų darbą, pavyzdžiui, masiškai rašydami el. laiškus parlamento nariams ar Vyriausybės darbuotojams.

„Mūsų analitikai mano, kad jie pirmiausia suderina pozicijas uždarose grupėse ir tik tada viešai išsako savo nuomonę“, – „Re: Baltica“ sakė G. Koryzna. Dauguma jų analizuotų viešai prieinamų puslapių buvo susiję su sąmokslo teorijas skleidžiančiais nedideliais „YouTube“ kanalais arba „Facebook“ paskyromis. Be to, 70 proc. turinio juose buvo ne lietuvių kalba, o du trečdaliai jo – rusų kalba.

Analitikų teigimu, pagrindinės su vakcinacija nuo COVID-19 susijusios sąmokslo teorijos susiformavo 2020 m. vasarą. Diskusijų dėl vakcinos poliarizuotoje visuomenėje tokios teorijos žymiai lengviau plinta.

2014 m. tuometinis sveikatos apsaugos ministras Vytenis Andriukaitis išleido įsakymą, reikalaujantį, kad vaikų darželius lankantys vaikai turėtų skiepų pažymėjimus. Ši priemonė sutelkė tiek tėvus, tiek politikus. Per dvejus metus daugiau kaip 80 tėvų nesėkmingai šį sprendimą skundė Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybai.

2015 m. pabaigoje keturi parlamentarai iš trijų skirtingų partijų kreipėsi dėl šios tvarkos į teismą ir Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas nusprendė, kad skiepų pažymėjimo įsakymas prieštarauja Konstitucijai. Po šio sprendimo nepatenkintieji vykdoma politika susitelkė į asociaciją, ji šiuo metu nebėra tokia aktyvi.

Šiandien skiepų priešininkų judėjimui vadovauja daugybė įtakingų vyrų, jie socialinėje žiniasklaidoje skleidžia klaidinančią informaciją, neva sveika gyvensena apsaugo nuo COVID-19.

Du dešimtmečius Viktoras Uspaskichas pakaitomis dirba tai nacionaliniame, tai Europos Parlamente. Kartu su keliais kitais jo įkurtos Darbo partijos nariais V. Uspaskichas buvo įtrauktas į ilgą teismų procesą dėl tariamai apgaulingo buhalterinės apskaitos tvarkymo. Galiausiai teismai nusprendė, kad nėra pakankamai piktybinės tyčios įrodymų.

Per tą laiką jis nustojo vartoti mėsą, alkoholį ir tabaką. Prisiėmęs naują sveikatos guru vaidmenį, V. Uspaskichas teigia galįs „suvalgyti“ koronavirusą ir jam nieko nenutiksią. COVID-19 gydyti jis siūlo struktūruotą vandenį, gaminamą įmonėje, kurios akcijos netiesiogiai priklauso jo vaikams.

„Facebook“ ir „YouTube“ tinkluose V. Uspaskichas teigia, kad vakcinos „pramuša“ imunitetą ir kad jo partija globos atsisakančiuosius skiepytis. Remiantis „Facebook“ duomenimis, nuo 2019 m. kovo V. Uspaskichas yra stambiausias ir daugiausia investuojantis reklamos šiame socialiniame tinkle užsakovas Lietuvoje. Įvairūs šaltiniai (jis pats, Darbo partija ir nenurodytas šaltinis) nuo 2019 m. kovo iki 2021 m. sausio jo puslapio reklamai išleido beveik 66 tūkst. eurų.

Marius Gabrilavičius, dar žinomas kaip Maksimalietis, taip pat nevengia paišlaidauti „Facebook“ reklamai. Per tą patį laikotarpį jis išleido 18 tūkst. eurų savo svetainės „minfo.lt“ ir „Facebook“ puslapio LNA, kuriame pramaišiui pateikiamos įprastos ir alternatyvios naujienos, reklamai.

M. Gabrilavičius save pristato kaip hipnoterapeutą, padedantį žmonėms įveikti priklausomybes. 2019 m. minfo.lt paskelbė informaciją, neva skiepijantis MMR vakcina į smegenis suleidžiama neurotoksinų, o pagrindinė žiniasklaida manipuliuoja tymų statistika. Kai kurios šiuose straipsniuose pateiktos mintys buvo „pasiskolintos“ iš vakcinacijos skeptikų „Facebook“ įrašų.

2019 m. M. Gabrilavičius bandė įsteigti savo politinę partiją ir rėmė prezidento posto siekusį Mindaugą Puidoką. Vienas didžiausių naujienų portalų ir oficialus „Facebook“ faktų tikrinimo partneris Lietuvoje „15min“ pranešė, kaip pavasarį Maksimalietis tapo vienu stambiausių „Facebook“ reklamos užsakovų Lietuvoje.

„Facebook“ riboja įrašų, paženklintų kaip klaidinantys, pasiekiamumą, o pakartotiniams pažeidėjams taiko reklamos išlaidų ribojimus. Nepatenkintas „15min“ atliekamu darbu ir siekdamas paneigti kai kuriuos jų teiginius, M. Gabrilavičius inicijavo kampaniją prieš naujienų portalą ir sukūrė „Facebook“ grupę, kovojančią su faktų tikrintojais, tradicine žiniasklaida ir „cenzūra“ socialiniuose tinkluose.

Pastebėta, kad M. Gabrilavičius reklamavo rugpjūčio mėnesį vykusį protestą prieš per pandemiją taikomus suvaržymus. Kartu su bendraminčiais M. Gabrilavičiaus įkurta „Facebook“ grupė, nukreipta prieš „15min“, buvo panašaus gegužį vykusio protesto organizatorių sąraše. Likus keliems mėnesiams iki pirmosios vakcinos nuo COVID-19 patvirtinimo, šie aktyvistai apkaltino Billą Gatesą sumanius „priverstinę vakcinaciją“.

M. Gabrilavičius turi 185 tūkst. sekėjų, o kitą jo „Facebook“ puslapį stebi 41 tūkst. žmonių.

Apie vakcinas mėgsta kalbėti ir sveikos gyvensenos mokyklos įkūrėjas Dainius Kepenis, 2016 m. kartu su Valstiečių ir žaliųjų partija išrinktas į Seimą ir tapęs Sveikatos reikalų komiteto nariu.

Parlamento posėdžių stenogramos rodo, kad diskusijose apie vakcinas jis teigė, jog jose yra abortuotų embrionų ir beždžionių liekanų. Pastaruoju metu D. Kepenis taip pat prisideda prie faktų tikrintojų užimtumo, skelbdamas pranešimus apie COVID-19 vakcinas.

Žaidimai su Q

Milijonierius Ugnius Kiguolis buvo puikiai matomas per plačiai kritikuotas D. Kepenio spaudos konferencijas. Ne vieną dešimtmetį pagrindinė žiniasklaida lepino jį dėmesiu, rašydama apie jo santykius, naujus automobilius ir nekilnojamąjį turtą. Tuo tarpu Lietuvos faktų tikrintojai dar 2020 metų sausį U. Kiguolį įvardijo kaip vieną pirmųjų su COVID-19 susijusių sąmokslo teorijų skleidėjų Lietuvoje.

Faktų tikrintojai atkreipė dėmesį į tai, kad U. Kiguolis naudoja simbolius, siejamus su JAV susiformavusia sąmokslo teorija „QAnon“, teigiančia, kad pasaulį valdo šėtoną garbinantys vaikų išnaudotojai, prieš kuriuos buvęs prezidentas Donaldas Trumpas ketina stoti į kovą. Spalį U. Kiguolis entuziastingai rėmė D. Trumpo palaikymo kampaniją.

Vis dėlto paklaustas apie savo santykį su judėjimu „QAnon“, jis atsakė: „Tikriausiai toks pat, kaip ir jūsų.“ Pasirodžius latviškai šio straipsnio versijai, U. Kiguolis paskelbė įrašą, kuriame teigiama, kad autoriai gauna užsakymus iš Atviros visuomenės fondo.

2020 m. vasarą ir rudenį ženkliai išaugo lietuviškų „Twitter“ paskyrų, pažymėtų raide Q, skaičius. Kai kurios jų šiandien jau yra užblokuotos. Visuomeninis transliuotojas LRT pažymi, kad protestus prieš karantino ribojimus „Telegram“ ir „Facebook“ tinkluose koordinuoja su „QAnon“ susijusios grupės, įskaitant grupę, kurią moderuoja M. Gabrilavičius ir garsus sportininkas Žydrūnas Savickas.

Kai U. Kiguolis ir M. Puidokas su savo sekėjais pasidalijo tik tam tikromis užkoduotomis užuominomis, dar vienas buvęs kandidatas į prezidentus Kazimieras Juraitis ėmėsi įvairiais būdais propaguoti „QAnon“ idėjas Lietuvoje.

Jo tinklalapyje galima rasti keletą vaizdo įrašų pavadinimu „Q naujienos“ – vienas naujausiųjų vadinasi „Plandemijos pabaiga“. Savo „žinių laidose“ jis kalbasi su varle – įprastu QAnon simboliu.

Estija. Nuo diskusijų apie patinimą skiepo vietoje iki smurto

Estija taip pat turi ilgą diskusijų apie vaikų skiepijimą istoriją.

Svarstymai apie tai, kaip padidinti vakcinacijos lygį, tęsiasi maždaug nuo 2003 m., nes po to, kai skiepijimas tapo neprivalomas, labai sumažėjo vakcinacijos apimtys. Tuo metu gydytojai buvo kaltinami neatnaujinantys pacientų skiepijimo apskaitos ir švaistantys valstybės lėšas. Dabar pagrindine problema yra neskiepytų vaikų skaičius.

2014 m. Socialinių reikalų ministerija sukūrė darbo grupę, kurios pagrindinis tikslas buvo informuoti žmones apie skiepus. 2017 m. paskelbta ataskaita rodo, kad laukiami rezultatai nebuvo pasiekti.

Tuo pačiu metu vis labiau populiarėjo nauja „Facebook“ grupė, pavadinta „Vakcinų ir vaistų šalutinis poveikis“ [„Ravimite ja vaktsiinide kõrvaltoimed“]. Per kelerius metus jis pritraukė tūkstančius žmonių, tarp kurių buvo ir garsių visuomenės veikėjų, pavyzdžiui, Estijos europarlamentaras Jaakas Madisonas (EKRE partija), dainininkė Lenna Kuurmaa ir kiti.

2017 m. didesnė dalis turinio buvo skirta tėvams, pavyzdžiui, grupės nariai aptarinėjo vaiko rankos patinimą po tuberkuliozės skiepo. Tačiau nuo to laiko situacija iš esmės pasikeitė. Pastaruoju metu populiariausi įrašai yra susiję su sąmokslo teorijomis – kad dėl COVID-19 niekas neguldomas į ligoninę, kad žiniasklaida yra korumpuota, kad kaukės nėra veiksmingos ir kad Billas Gatesas ketina visus sužymėti mikroschemomis. Visos šios teorijos atkeliauja iš užsienio.

Prieš pandemiją skiepų priešininkų grupė vienijo 10 tūkst. narių. Per metus šis skaičius išaugo iki 14 tūkst., maždaug dvigubai daugiau, nei priskaičiuojama populiariausioje Latvijoje skiepų priešininkų grupėje „Facebook“.

Šią „Facebook“ grupę palaikanti nevyriausybinė organizacija taip pat renka aukas, kurios leidžia jai toliau skleisti klaidinančią informaciją. Pavyzdžiui, 2020 m. pabaigoje kelios žinomos radijo stotys transliavo šios NVO reklamą, raginančią žmones nesiskiepyti nuo COVID-19. Organizacija taip pat leidžia knygas, organizuoja seminarus ir netgi parduoda kavos puodelius.

Klaidinančią informaciją apie vakcinas ir kitą su COVID-19 susijusią dezinformaciją taip pat platina ir populiariausia Estijos melagienų svetainė „Telegram“. Socialiniame tinkle „Facebook“ ji turi beveik 70 tūkst. sekėjų – žymiai daugiau nei bet kuris jos partneris Latvijoje. Anksčiau žavios estų poros įkurtame tinklalapyje daugiausia buvo skelbiami gyvenimo būdo straipsniai ir patarimai, kaip pagerinti savijautą. Norėdami pritraukti didesnę auditoriją, svetainės administratoriai skelbė interviu su įvairiomis įžymybėmis vaizdo įrašus. Per pandemiją buvo pradėtos platinti sąmokslo teorijos ir sekėjų skaičius socialiniame tinkle „Facebook“ ženkliai išaugo.

Dalis turinio prieinama tik už tam tikrą mokestį. Pandemijos metu „Telegram“ taip pat leidžia žurnalą, kuriame rašoma, kad koronavirusas buvo dirbtinai sukurtas, šį žurnalą galima nesunkiai rasti visų prekybos centrų spaudos lentynose.

Pastarojo meto išpuoliai prieš Irją Lutsar ir Peepą Talvingą parodė, kad sąmokslo teorijos žengia koja kojon su žodiniu ir fiziniu smurtu.

Epidemiologei ir Vyriausybės patarėjai I. Lutsar paskambino Rusijos propagandistas ir teisininkas Andrejus Vesterinenas, užsiimantis kova su COVID-19 ribojimais, pavyzdžiui, reikalavimu dėvėti kaukes. Jis tyčiojosi ir įžeidinėjo I. Lutsar, o vėliau be leidimo paskelbė pokalbį internete. Vaizdo įrašas buvo labai populiarus tarp sąmokslo teorijų skleidėjų. Tokį elgesį pasmerkė ministrė pirmininkė, mokslo bendruomenės nariai ir gydytojai.

Praėjus savaitei nuo šio įvykio, automobilių stovėjimo aikštelėje po darbo buvo užpultas Šiaurės Estijos regioninės ligoninės vyriausiasis chirurgas P. Talvingas. Jo automobilio padanga buvo pradurta, o kaukėtas vyras jį apipylė šlapimu. Vėliau valdžia teigė, kad išpuolis nėra susijęs su P. Talvingo, kaip Vyriausybės patarėjo COVID-19 pandemijos valdymui taikomų ribojimų klausimu, darbu.

Abu šie atvejai yra pirmieji požymiai, rodantys, kad žinomi mokslo bendruomenės atstovai turi rimtą priežastį bijoti kalbėti viešai.

Šiuo metu Estijoje galiojantys dezinformacijos ribojimo įstatymai neveikia, nes, norint sėkmingai pateikti skundą, būtina įrodyti, kad pažeidimą sudaranti veika turėjo neigiamų padarinių realiame gyvenime. Be to, klaidinančią informaciją platinantys tinklalapiai nėra uždaromi.

Latvija. Policijos įsikišimas nėra kliūtis

Parama žymiems Latvijos skiepų priešininkams nėra tokia ryški kaip Estijoje ir nepritraukia tiek įtakingų sąmokslo teorijų šalininkų kaip Lietuvoje. Tačiau planuojančių nesiskiepyti žmonių skaičius šioje šalyje nė kiek ne mažesnis.

Tyrimų centro SKDS apklausa, atlikta Latvijos viešosios žiniasklaidos portalo LSM užsakymu, iš dalies leidžia pažvelgti į galimas to priežastis. Žmonės, daugiausia vartojantys Rusijos žiniasklaidos turinį, dažniausiai teigia neketinantys skiepytis. Nuo pat rudens Rusijos žiniasklaida Vakarų gamybos vakcinas nušviečia kaip pavojingas ir gaubiamas įvairių skandalų. Faktų tikrintojams prieinamos socialinės žiniasklaidos analizės priemonės rodo, kad tūkstančiai žmonių Latvijoje yra pasirengę dalytis šia akivaizdžia dezinformacija. Tie žmonės, kurie pagrindinę informaciją gauna iš socialinės žiniasklaidos, taip pat linkę mažiau pasitikėti vakcinomis nei tie, kurie naujienas sužino iš tradicinės žiniasklaidos latvių kalba.

Prekiautojas vadinamuoju struktūruotu vandeniu „Atminties vanduo“ Janis Plavinšas yra vienas iš populiariausių ir garsiausių informacijos apie skiepų žalą platintojų. Jis ir dar du žinomi dezinformacijos skleidėjai Aivis Vasilevskis ir Andris Ciekursas vilioti sekėjus melagingomis istorijomis pradėjo dar iki pandemijos.

Tariamai 5G technologijos keliami pavojai buvo viena iš jų mėgstamų temų. Iš pradžių jie dirbo atskirai, tačiau pastaruoju metu sujungė jėgas, kad galėtų kartu kurti ir platinti vienas kito turinį. Jų naujausias bendras projektas yra internetinė laida „Laisvos valstybės TV“ [„Brīvvalsts TV“]. Viena iš laidos pašnekovių buvo buvusi žurnalistė Kristina Duneca, socialiniame tinkle „Facebook“ sukūrusi Latvijos skiepų priešininkų puslapį. Nė vienas jų neturi daugiau kaip 10 tūkst. sekėjų, o tai nėra daug, palyginti su Lietuvos ir Estijos dezinformacijos skleidėjais, tačiau kai kurie jų įrašai sulaukia didelio populiarumo.

Vienas naujausių pavyzdžių yra K. Dunecos sukurtas lankstinukas, kurį ji ragina atsispausdinti ir platinti. Jame klaidinančiai teigiama, kad COVID-19 vakcinose yra embrionų ląstelių ir kad žmonėms, vartojantiems bet kokius kitus vaistus, skiepytis negalima. Nors visa tai melas, buvo pranešta, kad net bendrosios praktikos gydytoja nusprendė pasidalyti šia brošiūra su savo pacientais.

Atidesni socialinės žiniasklaidos vartotojai galėjo pastebėti J. Plavinšo ir Latvijos parlamento nario Aldžio Gobzemo, kuris šiuo metu yra opozicijoje, bet kuria naują partiją ir tikisi laimėti kitus rinkimus, bendradarbiavimo požymių.

Pažeisdamas susibūrimo ribojimus, J. Plavinšas surengė protestą prieš karantino ribojimus, jame dalyvavo ir A. Gobzemas. Po protesto J. Plavinšas ir jo bendražygis verslininkas Arnoldas Babris buvo pakviesti į Rygos pilį, Latvijos prezidento rezidenciją, išreikšti savo, kaip opozicijos atstovų, poziciją. Abu vyrai taip pat dalyvavo religinės organizacijos „Naujoji karta“ („Jaunā paaudze“), kurios vadovas Aleksejus Ledjajevas taip pat gąsdina savo pasekėjus neigiamu skiepų poveikiu, surengtose pamaldose.

Skirtingai nuo J. Plavinšo, reguliariai socialiniame tinkle „Facebook“ ir kitose platformose skleidžiančio melą apie vakcinas, A. Gobzemas atvirai nepasisako prieš skiepus. Tačiau jis yra sakęs nematantis reikalo skiepytis. Jis taip pat teigia, kad frazė „pasitikėk mokslu“ yra kvaila ir kad neketina palaikyti jokiai rizikos grupei nepriskiriamų žmonių skiepijimo. „Facebook“ tinkle jį stebi daugiau kaip 54 tūkst. žmonių.

Tačiau didžiausią su COVID-19 ir klaidinančia informacija susijusį skandalą sukėlė Rygos Rytų universitetinėje ligoninėje dirbanti felčerė Marina Kornatovska. Ji teigė, kad skiepai Jungtinėje Karalystėje suluošino žmones. Vieną iš jos vaizdo įrašų peržiūrėjo apie du milijonus žmonių Latvijoje, Ukrainoje, Estijoje ir kitur, 45 tūkst. juo pasidalijo savo paskyrose. Policija, kurios pastangos sumažinti COVID-19 dezinformacijos plitimą iki tol buvo mažai pastebimos, sulaikė M. Kornatovską ir dar vieną asmenį – Valentiną Jeremejevą, padėjusį jai skleisti melagingą informaciją.

Visgi panašu, kad teisėsaugos veiksmai nesukėlė jiems didesnių nepatogumų. Sausio viduryje V. Jeremejevo atstovaujamai organizacijai buvo uždrausta dalyvauti viešuose renginiuose ir skelbti bet kokią informaciją savo socialinių tinklų paskyrose. Tačiau jie nuolat pažeidžia šią tvarką ir toliau skelbdami sąmokslo teorijas „Facebook“ bei „Telegram“ paskyrose, įskaitant nepagrįstus teiginius įvairiomis temomis nuo priverstinio skiepijimo iki vaikus išnaudojančio pasaulinio satanistinio elito.

Autoriai:

Lietuva – Daiva Repečkaitė, Eva von Schaper (tyrimui gavo paramą iš Journalism.eu)

Estija – Heliis Raudsik, Delfi.ee

Latvija – Sabīne Bērziņa

Redagavimas – Evita Puriņa

Vertimas į lietuvių kalbą – LRT.lt