Pasaulyje

2021.03.01 15:37

Teismas Prancūzijos eksprezidentą Sarkozy siunčia už grotų dėl korupcijos

atnaujinta 17.03
BNS2021.03.01 15:37

Paryžiaus teismas pirmadienį skyrė buvusiam Prancūzijos prezidentui Nicolas Sarkozy metų įkalinimo bausmę, išnagrinėjęs bylą, kurioje jis buvo kaltinamas korupciją ir prekyba poveikiu.

N. Sarkozy teismas formaliai skyrė iš viso trejus metus įkalinimo, tačiau dveji metai skirti lygtinai.

Pasak prokurorų, N. Sarkozy pažadėjo vienam teisėjui postą Monake mainais į vidaus informaciją apie kitą tyrimą dėl įtarimų, kad jo 2007 metų prezidento rinkimų kampanija gavo neteisėtą finansavimą iš „L'Oreal“ paveldėtojos Liliane Bettencourt.

Tarp įrodymų yra duomenys, gauti pasiklausant N. Sarkozy ir jo ilgamečio teisininko Thierry Herzogo telefoninių pokalbių. Leidimas sekti buvo duotas atliekant trečią tyrimą dėl įtariamo N. Sarkozy 2007 metų kampanijos finansavimo iš Libijos.

N. Sarkozy ir T. Herzogas įrodinėjo, kad pasiklausymais buvo pažeista kliento ir advokato privilegija, bet teismai jų skundus atmetė.

Atsižvelgiant, kad dalis bausmės skirta lygtinai, mažai tikėtina, kad buvęs prezidentas atsidurs už grotų. Faktinis įkalinimas Prancūzijoje paprastai taikomas tik tais atvejais, kai bausmės laikotarpis būna ilgesnis kaip dveji metai.

Beveik neabejotina, kad N. Sarkozy, kuriam arešto orderis nebuvo išduotas, apskųs teismo sprendimą.

Verdiktas yra naujausias eksprezidento neramios politinės karjeros posūkis. 66 metų N. Sarkozy Prancūziją valdė nuo 2007-ųjų iki 2012-ųjų; tuo metu jis taip pat vedė buvusį supermodelį ir dainininkę Carlą Bruni.

Jis lieka daugelio dešiniųjų favoritas. Nuteisimas tikriausiai pakenks bet kokiems jo bandymams sugrįžti į politikos viršūnes ir nors jis pats tokias ambicijas neigia, apie tai prieš 2022 metų prezidento rinkimus kalba daug jo šalininkų.

Po kadencijos pabaigos anksčiau buvo teisiamas tik vienas kitas Prancūzijos prezidentas – N. Sarkozy politinis globėjas Jacques`as Chiracas, tačiau jam dėl prastos sveikatos nereikėjo dalyvauti 2011 metais vykusiame teismo procese dėl korupcijos.

J. Chiracui buvo paskirta lygtinė dvejų metų įkalinimo bausmė už fiktyvių darbo vietų sukūrimą Paryžiaus merijoje, kai jis buvo sostinės meras ir siekė finansavimo savo partijai.

N. Sarkozy verdiktas yra susijęs su vienu iš mažiausiai keturių atskirų tyrimų jo atžvilgiu.

„Nė mažiausio korupcijos veiksmo“

Teismui eksprezidentas sakė „niekada neįvykdęs nė mažiausio korupcijos veiksmo“.

Prokurorai siekė, kad jam būtų skirta ketverių metų įkalinimo bausmė numatant, kad teks atlikti mažiausiai pusę jos. Tokių pačių bausmių kaltintojai siekė kitiems bylos atsakovams: T. Herzogui ir teisėjui Gilbert`ui Azibert`ui.

„Šių įvykių nebūtų buvę, jei vienas buvęs prezidentas ir, taip pat, vienas advokatas būtų prisiminę jo posto reikšmę, [su juo susijusias] pareigas ir atsakomybę“, – gruodį baigiantis teismo procesui sakė prokuroras Jeanas-Lucas Blachonas.

Už korupciją ir prekybą poveikiu gali grėsti įkalinimas iki 10 metų ir 1 mln. eurų bauda.