Pasaulyje

2021.03.01 13:47

Pusė Rusijos gyventojų nenori skiepytis „Sputnik V“ vakcina ir mano, kad virusas sukurtas laboratorijoje

LRT.lt2021.03.01 13:47

Du trečdaliai Rusijos gyventojų (64 proc.) mano, kad SARS-CoV-2 koronavirusas, kuris sukelia COVID-19 infekciją yra dirbtinai laboratorijoje sukurtas cheminis ginklas. Tai rodo Levada centro apklausa, kurią cituoja portalas „Meduza“.

23 proc. apklaustųjų manė, kad virusas susiformavo natūraliai. Sąmokslo teorijos apie viruso atsiradimą ir galimą sukūrimą laboratorijoje Kinijos Uhano mieste sklandė dar pernai, apie jas kalbėjo ir buvęs JAV prezidentas Donaldas Trumpas. tačiau Pasaulio sveikatos organizacija (PSO), šiemet surengusi ekspertų misiją į Kiniją, tokios versijos nepatvirtino.

Mokslininkai mano, kad mutavęs gyvūnuose virusas galėjo būti perduotas žmonėms Uhano turguje.

Beveik pusė (56 proc.) rusų teigė nebijantys užsikrėsti koronavirusu, bet 43 proc. teigė to besibaiminantys. Pernai spalį atliktos apklausos metu nebijančiųjų užsikrėsti buvo 8 proc. daugiau, pažymi „Meduza“.

Sumažėjo ir žmonių skaičius, kurie teigė esantys pasirengę pasiskiepyti rusiška vakcina nuo COVID-19 „Sputnik V“, dabar pasirengę yra 30 proc., nepasirengę – 62 proc., o 4 proc. teigė jau sulaukę skiepų. Gruodį atliktos apklausos metu, 38 proc. rusų teigė pasirengę gauti „Sputnik V“ vakciną.

Dauguma rusų teigė esantys nepasirengę skiepytis dėl šalutinių efektų baimės (37 proc.), taip pat norėtų sulaukti vakcinos tyrimų rezultatų (23 proc.). Gruodį atliktos apklausos metu šalutinio poveikio baiminosi mažiau žmonių, rašo „Meduza“.

Rusija nėra pateikusi paraiškos Europos vaistų agentūrai (EVA) ar atsakingoms JAV institucijoms, kad šios ištirtų „Sputnik V“ efektyvumo duomenis ir leistų naudoti vakcinas. Rusijos tarnybos pateikė pačios Rusijos surinktus duomenis moksliniam žurnalui „Lancet“, kuris juos publikavo, tačiau ekspertai nustatė kelis duomenų neatitikimus, todėl jie laikomi prieštaringais.

Lietuvos valstybės vadovų teigimu, Rusija „Sputnik V“ vakciną naudoja kaip „geopolitinį įrankį“.