Pasaulyje

2021.02.28 09:01

Naujausia informacija. Vengrijos premjeras Orbanas paskiepytas kiniška vakcina nuo COVID-19

atnaujinta 17.49
BNS, LRT.lt, ELTA2021.02.28 09:01

Vengrijos premjeras Viktoras Orbanas sekmadienį buvo paskiepytas Kinijoje pagaminta vakcina nuo COVID-19.

Vos prieš kelias dienas Vengrija tapo pirma Europos Sąjungos (ES) šalimi, pradėjusia skiepyti gyventojus kiniška vakcina, nors jos nepatvirtino ES reguliuotojai.

Vengrijos premjeras sekmadienį feisbuke pasidalino nuotraukomis, kuriose jis užfiksuotas skiepijimo metu, ir parašė: „Paskiepytas.“

Vienoje iš nuotraukų matoma Kinijos bendrovės „Sinopharm“ vakcinos dėžutė.

Europos vaistų agentūra (EVA) nėra patvirtinusi nei „Sinopharm“, nei rusiškos vakcinos „Sputnik V“, kuria Vengrija pradėjo skiepyti anksčiau šį mėnesį. V. Orbanas, kaltinantis ES dėl nepakankamai greito vakcinų pristatymo, paragino gyventojus nusikratyti abejonių dėl kiniškos vakcinos.

Penktadienį „Sinopharm“ vakcina buvo paskiepytas šalies prezidentas Janosas Aderas.

Iki šiol beveik pusė milijono vengrų gavo bent vieną vakcinos dozę, daugiausiai paskiepyta „Pfizer/BioNTech“ vakcina.

Vengrijoje šiuo metu naudojamos penkios vakcinos nuo COVID-19 – „Pfizer-BioNTech“, „Moderna“, „AstraZeneca“, „Sputnik V“ ir „Sinopharm“, bet mažiausias pasitikėjimas – kiniška vakcina.

Izraelis pranešė ketinantis vakcinuoti palestiniečius, turinčius leidimus dirbti šalyje

Izraelis sekmadienį patvirtino, kad Vakarų Krante gyvenantys palestiniečiai, turintys leidimus dirbti žydų gyvenvietėse okupuotoje teritorijoje bei Izraelio teritorijoje, bus paskiepyti nuo koronaviruso.

Palestinos savivalda praėjusią savaitę pranešė pasiekusi susitarimą su Izraeliu, kad žydų valstybė paskiepys 100 tūkst. palestiniečių darbininkų.

Izraelio kariuomenės padalinys, atsakingas už civilinius reikalus okupuotose palestiniečių teritorijose (COGAT), sekmadienį paskelbė, kad vakcinavimą „patvirtino politinis ešelonas <...> siekiant išlaikyti visuomenės sveikatą ir ekonomikos funkcionavimą“.

COGAT teigė, kad Izraelis „vykdys vakcinacijos kampaniją palestiniečiams, turintiems leidimus dirbti Izraelyje, taip pat iš Judėjos ir Samarijos bendruomenių“.

Vakcinacijos prasidės „artimiausiomis dienomis“ ir vyks perėjimo punktuose tarp Izraelio ir Vakarų Kranto bei pramoninėse zonose, susijusiose su žydų gyvenvietėmis, kur dirba daug palestiniečių.

Palestiniečiai bus skiepijai „Moderna“ vakciną, pranešė COGAT.

Vakarų Krante – bendruomenėse, kurias didžioji dalis tarptautinės bendruomenės laiko neteisėtomis, – gyvena apie 475 tūkst. žydų naujakurių.

Teritorijoje gyvena apie 2,8 mln. palestiniečių, o teisių gynimo grupės išreiškė pasipiktinimą, kad Vakarų Kranto gyventojai žydai yra skiepijami, o jų kaimynai – ne.

Jungtinės Tautos pareiškė, kad Izraelis turi teisinį įsipareigojimą paskiepyti visus palestiniečius, gyvenančius okupuotame Vakarų Krante, taip pat 2 mln. palestiniečių Gazos Ruože, kur Izraelis nuo 2007 metų vykdo blokadą, kai islamistų judėjimas „Hamas“ perėmė valdžią.

Izraelis, būdamas skiepijimo nuo COVID-19 kampanijų lyderiu, primygtinai tvirtina, kad Palestinos savivaldybė yra atsakinga už skiepijimą Vakarų Krante ir Gazos Ruože.

Palestinos savivaldybė tikisi gauti maždaug 2 mln. dozių, užsakytų iš įvairių gamintojų, be dozių iš JT remiamos „Covax“ programos, sukurtos padėti skurdesnėms šalims įsigyti vakcinų.

Palestinos savivaldybė pareiškė, kad pasidalins gautomis vakcinomis su „Hamas“.

Atnaujinta 17.49

Vėluojant ES pirktoms vakcinoms, Čekija prašo rusiškos „Sputnik V“ vakcinos

Koronaviruso smarkiai paveikta Čekija kreipėsi į Rusiją dėl „Sputnik V“ vakcinos, reaguodama į vėluojantį Europos Sąjungos įsigytų vakcinų pristatymą. Šalis taip pat svarstys ir kiniškų vakcinų įsigijimą, sekmadienį pranešė Čekijos prezidentas.

Šiuo metu Čekija pirmauja pasaulyje pagal naujų užsikrėtimų skaičių šimtui tūkstančių gyventojų per pastarųjų 14 dienų, o pagal mirtingumą nusileidžia tik kaimyninei Slovakijai, rodo AFP skaičiavimai.

Skiepijimo tempas Čekijoje yra lėtesnis, nei tikėtasi, nes nuo gruodžio mėnesio 10,7 mln. gyventojų turinčioje šalyje paskiepyta tik 650 tūkst. žmonių. Dėl to čekų politikai kaltina lėtą vakcinų įsigijimo procesą Europos Sąjungoje.

„Pasikonsultavęs su ministru pirmininku aš nusiunčiau laišką Rusijos prezidentui Vladimirui Putinai ir paprašiau pristatyti „Spuntik“ vakcinos, – per „TV Prima“ televiziją pranešė prorusiškas ir prokiniškas Čekijos prezidentas Milošas Zemanas. – Iš Rusijos ambasados gauta informacija leidžia manyti, kad vakcina atkeliaus per kelias ateinančias dienas."

Ji taip pat nurodė neprieštarausiąs, jeigu jos šalis naudotų ir kinišką „Sinopharm“ vakciną, nes „vakcinos neturi ideologijos“.

Šiuo metu nei rusiška, nei kiniška vakcina nėra Europos vaistų agentūros aprobuotos, skirtingai nuo šiuo metu Čekijoje naudojamų „Pfizer“ ir „BioNTech“, „Moderna“ ir „AstraZeneca“ vakcinų. Tačiau tiek M. Zemanas, tiek ir Čekijos premjeras Andrejus Babišas sako neketinantys laukti EVA pritarimo.

„Mums tereikia Čekijos valstybinio vaistų kontrolės biuro atspaudo, – anksčiau šį mėnesį Vengrijoje ir Serbijoje apsilankęs sakė A. Babišas. – 65 pasaulio šalys, įskaitant šešias ES nares, nori rusiškos vakcinos, tad kodėl reikia sakyti: „Jėzau, kaip baisu“?“

„Patikėkite manimi, kai sakau, kad po kelių mėnesių ES valstybės narės prašys „Sputnik“ vakcinos, – sakė milijardierius populistas premjeras, kuris kaip ir M. Zemanas jau yra paskiepyti dviem „Pfizer“ ir „BioNTech“ sukurtos vakcinos dozėmis.

Atnaujinta 17.26

Vokietija griežtins COVID-19 kontrolę prie Prancūzijos sienos

Vokietija sekmadienį įtraukė koronaviruso itin paveiktą Prancūzijos Mozelio departamentą į didelės rizikos zonų sąrašą kalbant apie koronaviruso atmainas ir ketina griežtinti patikras kertantiems Vokietijos-Prancūzijos sieną.

Prancūzijos rytinis Mozelio regionas dabar yra klasifikuojamas kaip zona „su ypatingai didele infekcijos rizika dėl plačiai paplitusių SARS-CoV-2 viruso atmainų“, pranešė Vokietijos Roberto Kocho ligų kontrolės institutas.

Nuo antradienį atvykstantieji į Vokietiją iš Mozelio turės pateikti neigiamą neseniai daryto koronaviruso testo rezultatą.

Vokietija jau taiko griežtas patikros priemones savo pasienyje su Čekija ir Austrijos Tirolio regionu, nepaisydamas Briuselio raginimų išlaikyti vidinis Europos Sąjungos sienas atviras. Tokiose patikros vietoje atvykti leidžiama tik vokiečiams ir ne vokiečiams rezidentams, o taip pat dirbantiems tam tikrų kategorijų darbus asmenims, kuriems tenka kirsti sieną.

Visi automobiliai pasienyje stabdomi ir jais važiuojantieji privalo pateikti neigiamą ne vėliau kaip per praėjusias 48 valandas daryto testo neigiamą atsakymą.

Manoma, kad Vokietijos pusėje prie sienos su Mozeliu patikra bus ne tokia griežta, agentūrai AFP sakė Vokietijos vidaus reikalų ministerijos atstovas. Vietoj sisteminės patikros policijos pareigūnai atsitiktine tvarka stabdys automobilius Vokietijos pusėje ir prašys vairuotojų pateikti „neigiamą testą ir internetinę atvykimo registracijos formą“, sakė ministerijos atstovas.

Vokietijoje pastarosiomis savaitėmis vis labiau nerimaujama dėl koronaviruso atmainų plitimo, ypač tų, kurios pirmiausia buvo užfiksuotos Didžiojoje Britanijoje ir Pietų Afrikoje.

COVID-19 skaičiai pasaulyje auga

Visame pasaulyje nuo pandemijos pradžios patvirtintų koronavirusinės infekcijos atvejų skaičius iki sekmadienio ryto viršijo 113,78 mln., o COVID-19 aukų skaičius padidėjo iki 2,52 mln., pranešė Merilande įsikūręs Johnso Hopkinso universitetas.

Universiteto duomenimis, per pastarąją parą susirgimų padaugėjo iki 113 784 735, o mirčių – iki 2 525 401. Iš viso pasveiko daugiau kaip 88 mln. užsikrėtusiųjų.

Po 10 mln. ir daugiau užsikrėtimo atvejų patvirtinta Jungtinėse Valstijose, Indijoje ir Brazilijoje.

Pagal infekcijos plitimo spartą pirmoje vietoje tebėra JAV, kur iš viso nustatyta daugiau nei 28,5 mln. užsikrėtimo ir per 511 tūkst. mirties atvejų. Nuo COVID-19 šalyje pasveiko daugiau nei 19 mln. žmonių.

Antrą vietą pagal užsikrėtusiųjų skaičių užimančioje Indijoje COVID-19 atvejų skaičius viršijo 11 mln., o mirties atvejų skaičius perkopė 157 tūkstančius. Per 11 mln. žmonių pasveiko.

Trečioje vietoje esančioje Brazilijoje nuo pandemijos pradžios užfiksuota daugiau nei 10,5 mln. užsikrėtimo atvejų, įskaitant daugiau nei 252 tūkst. atvejų, pasibaigusių mirtimi. Šalyje pasveiko per 9,3 mln. žmonių.

Statistikos portalas „Worldometers“ nurodo, kad pasaulyje milijonui gyventojų tenkantis mirties nuo COVID-19 atvejų skaičius pasiekė 325,5. Jungtinėse Valstijose šis koeficientas yra 1 579, Indijoje – 113, Brazilijoje – 1 191.

Ukrainoje – 5,8 tūkst. naujų COVID-19 atvejų, mirė 89 pacientai

Ukrainoje per pastarąją parą patvirtinti 5 833 nauji koronavirusinės infekcijos COVID-19 atvejai, taip pat mirė 89 anksčiau užsikrėtę žmonės, sekmadienį pranešė sveikatos apsaugos ministras Maksymas Stepanovas.

Ankstesnę dieną buvo skelbta apie 8 172 naujus užsikrėtimo atvejus ir 151 paciento mirtį.

Per praėjusią parą buvo hospitalizuota 3 218 COVID-19 pacientų, dar 1 702 užsikrėtę asmenys pasveiko, sakoma M. Stepanovo „Facebook“ pranešime.

Nuo pandemijos pradžios Ukrainoje nustatyti iš viso 1 347 849 koronavirusinės infekcijos atvejai, 25 982 pacientai mirė.

Atnaujinta 15.39

Baltarusijoje – per 1,3 tūkst. naujų COVID-19 atvejų, mirė 10 pacientų

Baltarusijoje per pastarąją parą atlikus 19 020 testų nustatyti 1 347 nauji koronavirusinės infekcijos COVID-19 atvejai, taip pat mirė dešimt anksčiau užsikrėtusių žmonių, sekmadienį pranešė Sveikatos apsaugos ministerija.

Ankstesnę dieną buvo skelbta apie 1 459 naujus užsikrėtimo atvejus ir devynių užsikrėtusiųjų mirtį.

Nuo pandemijos pradžios šalyje patvirtinti 287 306 COVID-19 atvejai, 1 976 koronavirusu užsikrėtę žmonės mirė.

Iš šalies gydymo įstaigų nuo pandemijos pradžios išrašyti 277 995 pasveikę pacientai, iš jų 1 761 – per praeitą parą.

Šeštadienį sukako metai nuo tada, kai Baltarusijoje buvo pirmą kartą nustatyta koronavirusinė infekcija.

Pirmasis koronaviruso atvejis šalyje buvo užregistruotas 2020 metų vasario 27 dieną – virusu buvo užsikrėtęs studentas iš Irano. Pirmąja koronaviruso auka Baltarusijoje laikomas vieno Vitebsko teatro aktorius Viktaras Daškevičius, jis mirė 2020 metų kovo 30 dieną, būdamas 75-ių.

Tarptautiniai stebėtojai tikina, kad tikrasis Baltarusijoje COVID-19 sergančių žmonių skaičius yra didesnis, nei skelbiama oficialioje statistikoje.

Visiems JK vaikams bus skirti nemokami COVID-19 tyrimo rinkiniai

Jungtinės Karalystės (JK) vyriausybei planuojant nuo kovo 8 dienos atverti mokyklas, šeimoms, kurių vaikai mokosi mokyklose, bus skirti nemokami koronaviruso tyrimo rinkiniai, skirti naudoti namuose.

Nemokami tyrimų rinkiniai, kuriuos reikės naudoti du kartus per savaitę, bus išdalinti visiems vaikų turintiems namų ūkiams, neatsižvelgiant į tai, ar juose kam nors pasireiškė simptomų, sekmadienį pranešė šalies pareigūnai.

Tokie testai bus pasiūlyti ir mokyklose dirbantiems suaugusiesiems, įskaitant ir autobusų vairuotojus.

Švietimo sekretorius Gavinas Williamsonas sakė, kad toks šeimos narių testavimas suteiks „tėvams ir švietimo darbuotojams dar vieną užtikrinimo sluoksnį, kad būti mokyklose yra kiek įmanoma saugu“.

Mokyklos Britanijoje neveikia nuo sausio ir priima tik svarbiausias valstybei funkcijas atliekančių darbuotojų vaikus.

Britanija taip pat vis labiau spartina savo skiepijimo programą: šalyje pirmąja vakcinos doze jau yra paskiepyta beveik 20 mln. žmonių.

Mirtingumas nuo COVID-19 Britanijoje yra didžiausias Europoje: virusas šalyje jau pasiglemžė apie 123 tūkst. žmonių gyvybių.

Tailandas pradėjo skiepijimo nuo COVID-19 kampaniją

Tailandas sekmadienį pradėjo skiepijimo nuo COVID-19 kampaniją, pirmieji eilėje gauti skiepą – ministrai, sveikatos priežiūros ir medicinos darbuotojai.

Pirmoji Kinijos farmacijos bendrovės „Sinovac Biotech“ sukurtos vakcinos dozė sušvirkšta sveikatos apsaugos ministrui ir premjero pavaduotojui Anutinui Charnvirakuliui infekcinių ligų institute netoli Bankoko.

Renginyje taip pat dalyvavo premjeras Prayuthas Chan-ocha, bet nebuvo paskiepytas, nes jis nepatenka į rekomenduojamą amžiaus grupę. Šia vakcina rekomenduoama skiepyti 18-59 metų amžiaus žmones, o premjerui yra 66 metai.

Tailandas nuo pandemijos pradžios iš viso patvirtino per 25 tūkst. koronaviruso infekcijos atvejų, mirė 83 žmonės.

Rusijoje – per 11,3 tūkst. naujų COVID-19 atvejų, mirė 379 užsikrėtusieji

Rusijoje per praėjusią parą nustatyti 11 359 nauji koronavirusinės infekcijos COVID-19 atvejai, taip pat mirė 379 anksčiau užsikrėtę žmonės, rodo sekmadienį paskelbti kovą su epidemija koordinuojančio operatyvinio štabo duomenys.

Ankstesnę dieną buvo skelbta apie nustatytus 11 534 užsikrėtimo atvejus ir 439 pacientų mirtį.

Nors bendras sergamumas COVID-19 Rusijoje mažėja, daugiausia užsikrėtimo atvejų tebefiksuojama Maskvoje: sostinėje per praėjusią parą patvirtinti 1 737 nauji COVID-19 atvejai ir mirė 48 pacientai.

Nuo pandemijos pradžios Rusijoje nustatyti iš viso 4 246 079 COVID-19 atvejai, 86 122 užsikrėtusieji mirė. Iš gydymo įstaigų iš viso išrašyti 3 811 797 pasveikę pacientai, iš jų 12 391 – per praėjusią parą.

Estijoje – 1 201 naujas COVID-19 atvejis, mirė penki pacientai

Estijoje per praėjusią parą atlikus 6 222 testus nustatytas 1 201 naujas koronavirusinės infekcijos COVID-19 atvejis, taip pat mirė penki anksčiau užsikrėtę žmonės, sekmadienį pranešė sveikatos apsaugos tarnybos.

Ankstesnę dieną buvo skelbta apie 1 570 naujų COVID-19 atvejų ir devynių pacientų mirtį.

Sergamumas COVID-19 per pastarųjų dviejų savaičių laikotarpį Estijoje siekia 988,88 atvejo 100 tūkst. gyventojų.

Sekmadienio ryto duomenimis, šalies ligoninėse dėl COVID-19 gydomi 523 žmonės, iš jų 42 – intensyviosios terapijos skyriuose. Dirbtinis plaučių vėdinimas buvo reikalingas 26 pacientams.

Nuo pandemijos pradžios Estijoje patvirtinta iš viso 65 600 užsikrėtimo koronavirusu atvejų, 589 pacientai mirė, 49 908 – pasveiko.

Šalyje bent viena vakcinos nuo COVID-19 doze paskiepyti 78 576 žmonės, abiem dozėmis – 33 927 asmenys.

Latvijoje – 376 nauji COVID-19 atvejai, mirė keturi pacientai

Latvijoje per praėjusią parą atlikus 4 839 testus nustatyti 376 nauji koronavirusinės infekcijos COVID-19 atvejai, taip pat mirė keturi anksčiau užsikrėtę žmonės, sekmadienį pranešė Ligų prevencijos ir kontrolės centras.

Ankstesnę dieną buvo skelbta apie nustatytus 827 naujus COVID-19 atvejus ir trylikos pacientų mirtį.

Nuo pandemijos pradžios Latvijoje patvirtinti iš viso 86 186 infekcijos atvejai, mirė 1 618 koronavirusu užsikrėtusių žmonių.

Sergamumas COVID-19 per pastarųjų dviejų savaičių laikotarpį Latvijoje siekia 496,9 atvejo 100 tūkst. gyventojų. Ketvirtadienį šis rodiklis pirmąkart nuo gruodžio vidurio tapo mažesnis nei 500.