Pasaulyje

2021.02.27 16:40

Mianmare protestuotojai vaikomi guminėmis kulkomis, ambasadorius JT atsisuko prieš chuntą

BNS2021.02.27 16:40

Mianmaro policija Jangone protestuotojus šeštadienį vaikė guminėmis kulkomis, o šalies ambasadorius Jungtinėse Tautose emocingai paragino imtis veiksmų prieš karinę chuntą.

Protestų banga šalį krečia nuo vasario 1 dieną įvykdyto perversmo, kai buvo nušalinta civilinė lyderė Aung San Suu Kyi.

Valdžia vis griežčiau slopina kitokią nuomonę ir kai kuriems protestams vaikyti pasitelkia ašarines dujas, vandens patrankas ir gumines kulkas. Taip pat būta pavienių atvejų, kai buvo panaudotos kovinės kulkos.

Mianmaro didžiausiame mieste Jangone policija protestuotojus guminėmis kulkomis vaikė toje pačioje vietoje, kur penktadienį priešprieša truko kelias valandas.

„Ką policija daro? Jie gina išprotėjusį diktatorių“, – vaikomi skandavo protestuotojai.

Šimtai etninių monų ten buvo susirinkę paminėti Monų nacionalinės dienos ir protestuoti prieš perversmą. Prie jų prisidėjo kitų mažumų atstovai.

Jie išsiskirstė į gyvenamųjų rajonų gatves ir pradėjo statyti barikadas iš spygliuotos vielos ir stalų, kad sustabdytų policiją. Daug kas buvo su šalmais, dujokaukėmis ir savadarbiais skydais.

Vietos reporteriai per „Facebook“ pranešinėjo apie chaotiškas scenas, įskaitant šūvius.

Tarp sulaikytų asmenų yra mažiausiai trys žurnalistai: naujienų agentūros AP fotografas, naujienų agentūros „Myanmar Now“ vaizdo žurnalistas ir agentūros „Myanmar Pressphoto Agency“ fotografas.

Netoliese buvo panaudotos kelios kurtinamosios granatos, pranešė naujienų agentūros AFP reporteriai. Šaltinis policijoje sakė, kad areštuota per 140 žmonių.

Dar kitoje vietoje policija taip pat išvaikė ten vykusį protestą.

Mianmaro ambasadorius Jungtinėse Tautose penktadienį atsisuko prieš chuntą ir emocingai paragino tarptautinę bendriją imtis „griežčiausių įmanomų veiksmų,... kad būtų atkurta demokratija“.

Kyawas Moe Tunas taip pat prašė savo „brolių ir seserų“ Mianmare tęsti kovą.

„Ši revoliucija privalo laimėti“, – sakė jis, rodydamas trijų pirštų gestą, tapusį pasipriešinimo chuntai simboliu.

Masiniai areštai

Panašios chaoso scenos vyko ir kitose Mianmaro vietose, kasdienėms demonstracijoms prieš chuntą tęsiantis jau ketvirtą savaitę.

Šalies centriniame regione esančiame Monjvos mieste mitingui vos prasidėjus demonstrantus puolė policininkai ir kariai, sakė medikas Htwe Aungas Zinas iš vietos gelbėtojų komandos.

Pasak mediko, jo komandai buvo „atsiųstas per policijos veiksmus sunkiai į koją sužeistas vyras“, o dar 10 žmonių buvo suteikta pagalba dėl nesunkių sužeidimų.

Htwe Aungas Zinas atsisakė nurodyti, kokiomis kulkomis buvo sužeistas minėtas vyras.

Kitas medikas, nenurodęs savo pavardės, AFP sakė, kad viena sunkiai sužeista moteris nusiųsta į intensyviosios slaugos skyrių.

Vietos leidinys „Monywa Gazette“ savo „Facebook“ paskyroje paskelbė, kad jo vadovą Kyawą Kyawą Winą sumušė ir areštavo policininkai civiliais drabužiais, jam filmuojant tiesioginės transliacijos metu.

Panašiai vakarinėje Činų valstijoje buvo areštuotas laikraščio „The Hakha Times“ vadovas Pu Lalawmpuia.

„Kai paskambinome policijai, mums buvo pasakyta kreiptis rytoj“, – AFP sakė vyriausiasis redaktorius Salai KB Thawngas. Pasak jo, taip pat buvo sulaikyti dar penki protestuotojai.

Po perversmo šalyje iš viso jau areštuota, apkaltinta ir nuteista per 770 žmonių, nurodo politinius areštus Mianmare stebinti organizacija „Assistance Association for Political Prisoners“ (AAPP). Maždaug 680 šių žmonių vis dar yra už grotų.

Mažiausiai penki žmonės žuvo, keturi iš jų – dėl sužeidimų, patirtų per demonstracijas prieš perversmą, kai saugumo pajėgos šaudė į protestuotojus.

Kariuomenė yra pranešusi, kad bandydamas malšinti protestą žuvo vienas policininkas.

Chunta perversmą teisino tariamu masiniu sukčiavimu per lapkritį vykusius rinkimus, kuriuos triuškinamai laimėjo Aung San Suu Ky Nacionalinė lyga už demokratiją (NLD), ir pažadėjo po metų surengti naujus rinkimus.

Aung San Suu Kyi viešumoje nesimatė nuo pat sulaikymo. Chunta jai pateikė du kaltinimus, kurių vienas susijęs su neregistruotų portatyvių radijo stotelių laikymu.

Saugumo pajėgoms visoje šalyje slopinant protestus, režimas bando sudaryti normalaus gyvenimo įspūdį.

Šeštadienį po pietų į šalį atvyko daugiau kaip tūkstantis Mianmaro piliečių, anksčiau šią savaitę deportuotų iš Malaizijos nepaisant teismo sprendimo sustabdyti repatrijavimą.

Šie migrantai, tarp kurių, kaip teigia aktyvistai, yra pažeidžiamų prieglobsčio prašytojų, Jangono karinio jūrų laivyno uoste buvo sutikti kaip didvyriai, dalyvaujant kariškių šeimoms ir pareigūnams, pranešė valstybinė televizija MRTV.

Tarp grįžusiųjų yra etninių mažumų atstovų iš Rachinų ir Kačinų valstijų, sakė Johnas Quinley iš nevyriausybinės organizacijos „Fortify Rights“.

"[Jiems] gali kilti rūpesčių dėl apsaugos, susijusių su daug metų kariškių vykdomu žmogaus teisių pažeidinėjimu“, – sakė jis.

Populiariausi

Maskva

Pasaulyje

2021.04.21 20:44

Praha skelbia Maskvai ultimatumą, kad išsiųstiems čekų diplomatams būtų leista grįžti

Čekijoje sulaikyti 5 asmenys, įtariami teroristine veikla Rytų Ukrainoje; atnaujinta 23.00
Protesto akcija palaikyti Aleksejui Navalnui
10

Pasaulyje

2021.04.21 18:27

Protesto akcijose Navalnui palaikyti sulaikyta per 450 žmonių ir opozicionieriaus bendražygiai

JT ekspertai: Navalnas – „rimtame pavojuje“, atnaujinta 20.49
10