Pasaulyje

2016.05.03 18:49

A. Carteris: NATO svarsto rotacinių sausumos pajėgų Baltijos šalyse idėją

BNS, LRT TV naujienų tarnyba, LRT RADIJAS, LRT.lt2016.05.03 18:49

NATO aljansas svarsto rotacinių sausumos pajėgų Baltijos šalyse ir galbūt Lenkijoje idėją, toliau nerimaudamas dėl Rusijos karinio aktyvumo, pirmadienį pranešė JAV gynybos sekretorius Ashtonas Carteris. Jis pabrėžė, kad NATO gintų savo sąjungininkus nuo Rusijos „agresijos“.

„Tai viena idėjų, dėl kurios vyksta diskusijos“, – sakė A. Carteris, antradienį atvykęs į Vokietijos Štutgarto miestą, kur jis pirmininkavo naujo JAV Europos vadovybės vado prisaikdinimo ceremonijai.

Sausumo pajėgų generolas Curtisas Scaparrotti pakeitė oro pajėgų generolą Philipą Breedlove`ą, kuris dažnai ir viešai reiškė susirūpinimą, kad Rusija kelia potencialią grėsmę Europos stabilumui.

A. Carteris sakė, kad sąjungininkai svarsto keturių batalionų dydžio rotacines sausumos pajėgas, o tai reiškia, kad jose tarnautų apie 4 tūkst. karių.

Šiuos pajėgos būtų dislokuojamos atskirai nuo maždaug 4 200 karių šarvuotosios brigados, kurią JAV neseniai vienašališka tvarka nusprendė pasiųsti į Rytų Europą kitą vasarį, ir jas papildytų. A. Carteris pridūrė, kad atskirų NATO rotacinių sausumos pajėgų idėja greičiausiai bus toliau aptariama per birželį vyksiantį NATO susitikimą.

Kalbėdamas plačiau apie JAV ir NATO santykius su Rusija A. Carteris sakė, kad Maskva nusprendė išsukti iš integracijos su Vakarais kelio.

„Atgrasymas rytiniame NATO flange pastaruosius 25-erius metus nebuvo mūsų prioritetas. (...) Nepaisant progreso, kuris įvyko po Šaltojo karo pabaigos, pastaraisiais metais Rusija pademonstravo ketinimus griauti principines tarptautines, ilgai mums, mūsų draugams ir sąjungininkams, tarptautinei bendruomenei ir pačiai Rusijai tarnavusias taisykles. Rusija toliau pažeidinėja Ukrainos, Gruzijos ir Moldovos suverenumą ir teritorinio vientisumą ir aktyviai siekia įbauginti savo Baltijos kaimynes“, – kritikos Rusijai negailėjo A. Carteris.

Tuo pat metu A. Carteris pridūrė, kad JAV nori „laikyti atviras duris, jeigu Rusijos elgesys pasikeistų“, ir dirbti su Rusija tose srityse, kuriose abi šalys turi bendrų interesų, tokiose kaip susitarimas dėl Irano branduolinės programos.

Krašto apsaugos ministras Juozas Olekas sako, kad A. Carterio pareiškimas reiškia ne tik galimybę turėti daugiau NATO sąjungininkų karių Lietuvoje, bet ir kitą kokybę.

„Bus pakankamas kiekis kariškių, kuris galėtų sustabdyti bet kokį įsibrovėlį į mūsų valstybę. Atsirastų pastovesnė tvarka, nes dabar atvyksta tai vieni mūsų sąjungininkai, tai kiti, o tada turėtumėm sukomplektuotą, labai normaliai funkcionuojančią“, – tvirtino krašto apsaugos ministras.

Rusija kaltina JAV ir NATO grįžtant prie šaltojo karo mąstysenos, pagrįstos abipusiu įtarumu ir ginklavimosi lenktynėmis, nors ji pati pastaruoju metu siuntė savo lėktuvus skraidyti arti JAV laivų ir lėktuvų Baltijos jūroje.

A. Carteris taip pat sakė, kad tie incidentai Baltijos jūroje yra „neprofesionalus“ elgesys, kuris atrodo dažnėjantis.

„Toks neprofesionalus elgesys savaime kuria pavojingas aplinkybes“, – pabrėžė jis.

JAV karinių jūrų pajėgų vyriausiasis vadas pirmadienį sakė Pentagone, kad Rusijos veiksmai Baltijos jūroje eskaluoja įtampą tarp abiejų šalių.

„Viliuosi, kad galėtume sustabdyti tokią veiklą“, – laivyno operacijų vadas admirolas Johnas M. Richardsonas sakė žurnalistams.

„Nemanau, kad rusai stengiasi išprovokuoti incidentą. Manau, kad jie siunčia signalą, – sakė jis. – Manau, visiškai aišku, kad jie nori, jog žinotume, kad jie mato mus veikiančius Baltijoje.“

Gynybos departamentas nurodė, kad vienas Rusijos naikintuvas skraidė Su-27 penktadienį skraidė arti JAV oro pajėgų žvalgybos lėktuvo RC-135 ir atliko statinės manevrą.

Balandžio viduryje vienas Rusijos lėktuvas praskrido vos už maždaug 15 metrų nuo kito JAV lėktuvo. Be to, balandį du Rusijos karo lėktuvai skraidė itin arti JAV eskadrinio minininko „USS Donald Cook“ Baltijos jūroje.

Pasak J. M. Richardsono, tokie veiksmai didina „klaidingo taktinio vertinimo“ riziką, bet jeigu ir įvyktų koks nors incidentas, JAV stengtųsi sumažinti įtampos eskalavimą tarp abiejų šalių.

„Tikimės tam tikro normalizavimosi šioje srityje“, – sakė admirolas.

Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas praeitą savaitę sakė, kad rusų pilotai nusprendė apžiūrėti JAV eskadrinį minininką „iš saugaus atstumo“. Lėktuvai praskrisdavo arčiau negu už 30 metrų nuo laivo denio šimtų kilometrų per valandą greičiu.

Valstybės sekretorius Johnas Kerry savo ruožtu smerkė Rusijos veiksmus ir pabrėžė, kad amerikiečių laivas turėjo teisę atsakyti ugnimi.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt