Pasaulyje

2021.02.26 18:53

Rusijos baimė, tolsantys Vakarai ar tiesiog politinis susirėmimas – Sakartvele krizė greitai nesibaigs?

Andrius Balčiūnas, LRT.lt2021.02.26 18:53

Tbilisyje jau kelias dienas nerimsta protestai – juos iššaukė opozicinės partijos lyderio sulaikymas. Tačiau į gatves išėję žmonės ne tiek palaiko suimtą Nikanorą Meliją, kiek baiminasi – nejau šalis slysta į autokratiją ir taps panaši į Rusiją, o gal ir Rusijos dalimi, nes Vakarai atsisakys integracijos siūlymų?

Antradienį Sakartvelo pareigūnai šturmavo opozicinio Jungtinio nacionalinio judėjimo (UNM) būstinę ir sulaikė partijos lyderį N. Meliją. Vakarai šį žingsnį pasmerkė, tačiau pakeistas Sakartvelo premjeras gina sprendimą. Tai sukėlė šalyje politinę krizę ir masinius protestus.

„Nors esu kalėjime, esu laisvas. Kovojame už laisvę ir šioje kovoje nugalėsime“ ,– penktadienį protestuotojams skaitytame pranešime teigė N. Melija.

Dabar protestuotojai renkasi Tbilisio gatvėse, aplink Vyriausybės ir parlamento pastatus, policija jau blokuoja apgrindines miestų gatves. Tačiau protestuotojai nusileisti nežada – opozicija paskelbė ateinančių savaičių protestų planą, akcijos planuojamos kas keletą dienų.

„Matyt, staigių pokyčių ateinančiomis dienomis nesitikima“, – LRT.lt sakė Tbilisyje esanti Sakartvelo politikos instituto (GIP) viceprezidentė Renata Skardžiūtė-Kereselidze.

Žmonių nepasitenkinimą lemia ne vien opozicionieriaus suėmimo faktas, bet ir situacija šalyje –tūkstančiai reikalauja pirmalaikių rinkimų.

„Tai didesnis klausimas, nei vien Melija. Vadovaujant šiai Vyriausybei, mes ritamės žemyn tiek ekonomiškai, tiek politiškai“, – leidiniui „Politico“ sakė vienas protesto dalyvių.

Rinkimai sukėlė krizę, reikia naujų rinkimų?

Politinė krizė šalyje kunkuliavo nuo pernai spalį vykusių parlamento rinkimų. Oficialiai, juose pergalę surinkę virš 47 proc. šventė „Sakartvelo svajonė“, UNM palaikė virš 27 proc. rinkėjų. Opozicija šių rezultatų nepripažįsta ir nuo rinkimų parlamente nedirba (išskyrus pavienius politikus).

R. Skardžiūtė-Kereselidze pabrėžia, kad politinis susiskaldymas, kuris atsispindi ir visuomenėje bei žiniasklaidoje, prasidėjo dar prieš 8 metus, kai į valdžią atėjo „Sakartvelo svajonė“.

„(Partijos) nuolatos konkuravo, negatyvia kampanija, nukreipta vieni prieš kitus, pritraukė į savo pusę dar daugiau rėmėjų. (...) Tačiau rinkimų kampanija buvo ganėtinai rami. Kai (opozicija) rezultatus užginčijo, visuomenė tarsi stebėjo iš šalies, kuo viskas baigsis“, – teigia ekspertė.

Dabar opozicija reikalauja sušaukti naujus rinkimus. Valdančiosios partijos politikai siūlo toliau sėsti prie jau anksčiau pradėtų derybų stalo.

Nevyriausybinės organizacijos ir stebėtojai fiksavo rinkimų pažeidimus, tačiau jų vertinimas nebuvo toks radikalus, kaip opozicijos.

R. Skardžiūtė-Kereselidze pabrėžia, kad nepasitenkinimą šalyje sukėlė vangi Rinkimų komisijos reakcija, naujos opozicinės partijos galėjo tikėtis didesnės sėkmės, tačiau fiksuoti pažeidimai negalėjo pakeisti jėgų pusiausvyros – rinkimus vis tiek laimėjo „Sakartvelo svajonė“.

„Nemažai tarptautinių stebėtojų atsisuko ir pradėjo kritikuoti opozicijos sprendimą neiti į parlamentą ir svarstyti, kad galbūt tai buvo klaida, galbūt jie turėjo priimti rinkimų rezultatus ir bandyti juos paveikti iš parlamento vidaus ir kitus rinkimus bandyti organizuoti. Aš su tuo sutinku, mūsų toks vertinimas buvo tada ir yra dabar“, – LRT.lt teigia ekspertė.

Sprendimą rasti sudėtinga – nors dalis „Sakartvelo svajonės“ politikų kalba apie tolesnes derybas su opozicija, naujasis šalies premjeras inauguracinėje kalboje griežtai pareiškė, kad nenuolaidžiaus.

Vakarų ir Rusijos dėmesys

Pats N. Melia kaltina valdančiąją „Sakartvelo svajonės“ partiją vykdant prorusišką politiką, artinant šalį prie Kremliaus orbitos ir nusisukant nuo euroatlantinės integracijos. Partijos ilgametį vadovą oligarchą Bidziną Ivanišvilį opozicija kaltina valdant valstybę „nuo galinės sėdynės“, tačiau „Sakartvelo svajonės“ populiarumas nemažėja.

Valdant „Sakartvelo svajonei“ ir B. Ivanišviliui šalyje prastėjo demokratijos būklė, buvo naikinama teismų sistemos nepriklausomybė, varžoma žiniasklaida ir persekiojami politiniai oponentai, „Washington Post“ rašė „Voice of America“ reporterė Ani Chkhivadze.

Patys opozicijos politikai protestus jau lygina su įvykiais Baltarusijoje ir Rusijoje.

„Sakartvelas žengė atgal kelyje į tapimą stipresne demokratija eurotlantinėje tautų šeimoje“, – išplatintame pranešime pareiškė JAV ambasada Tbilisyje.

Tačiau pilietinės visuomenės atstovams ir opozicijai šoką sukėlė JAV ir ES pareiškimas, kuriame buvo pripažįstamos rinkimų sistemos ydos ir galimi pažeidimai, tačiau esą teisinių argumentų ir įrodymų nepakanka.

Ateinančią savaitę Sakartvele seniai planuotu vizitu lankysis Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Charlesis Michelis, kuris turėtų perduoti ES poziciją. Praėjusią savaitę Tbilisyje su opozicija susitiko Seimo Užsienio reikalų komiteto (URK) pirmininkas Žygimantas Pavilionis, tuo sulaukdamas „Sakartvelo svajonės“ įkūrėjo Bidzinos Ivanišvilio pyktį.

„Ambasadoriai, Tbilisyje esantys tarptautinių organizacijų atstovai, įsitraukė į visą derybų procesą po rinkimų. Tačiau dabar, po Melijos sulaikymo, matėme labai stiprias reakcijas ir pozicijas tiek iš Lietuvos, tiek ir iš kitų partnerių. Manau, ilgainiui tai irgi turės įtakos tam, kaip patys politikai reaguoja ir kaip visa dinamika vyksta Sakartvele“, – sako R. Skardžiūtė-Kereselidze.

„Sakartvelo svajonę“ opozicija kaltino vykdant prorusišką politiką. Ilgametis partijos vadovas B. Ivanišvilis savo turtus susikrovė iš verslo su Rusija, o santykiai su šia valstybe nuo 2012 metų iš tiesų buvo „mažiau griežti, bandant balansuoti ir neerzinti kaimyno“, nurodo R. Skardžiūtė-Kereselidze.

Protestuotojų tai neįtikina – jie mojuoja plakatais „sustabdykite Putino svajonę“, „mes nenorime grįžti į Sovietų Sąjungą“. „Man nerūpi Nika Melija. (...) Tai (protestai – LRT.lt) yra susiję su Rusijos įtakos stabdymu“, – „Politico“ sakė vienas Tbilisio gatvėse protestuojantis kartvelas.

„Kartais („Sakartvelo svajonė“) priartėdavo prie galbūt neaiškių sprendimų, tada įsikišdavo pilietinė visuomenė. (...) Parodomųjų žingsnių valdančioji partija taip pat imdavosi, kad parodytų, jog nėra visiškai prorusiška. Kita vertus, balansavimas visada yra slidus ir rizikingas reikalas“ – teigia R. Skardžiūtė-Kereselidze.

Vakaruose jau pasigirdo balsų įvesti sankcijas B. Ivanišviliui ar kitiems politikams, keliami klausimai ar Sakartvelas iš tiesų gali integruotis į Vakarų struktūras, tačiau paprasti kartvelai jaučia tiesiog nusivylimą. „Man 36-eri ir jaučiuos lyg vis vaikščiotume ratais“, – „Politico“ sakė kartvelas Zura Mchedlishvili.