Pasaulyje

2016.05.02 20:04

„Greenpeace“: TTIP sutartis gali pažeisti ES galiojančius aplinkosaugos standartus

BNS 2016.05.02 20:04

Europos Sąjungoje galiojančius aplinkosaugos ir visuomenės sveikatos standartus gali pažeisti su JAV derinami kompromisai. Tokią informaciją pirmadienį paviešino „Greenpeace“, cituodama į viešumą nutekintus dokumentus, praneša BBC.

Aplinkosaugos grupė remiasi 248 psl. apimties dokumentais iš Transatlantinės prekybos ir investicijų partnerystės (TTIP) sutarties derybų, kurių metu pagaliau norima pasirašyti daug sričių apimantį ES ir JAV laisvosios prekybos susitarimą.

Derybų įslaptinimo mastas paskatino baimes, kad JAV bendrovės nusižengs Europos Sąjungoje galiojančioms vartotojų apsaugos priemonėms. Tiesa, TTIP susitarimo šalininkai nurodo, kad pasiektas susitarimas suteiks naujų galimybių verslui.

Praėjusią savaitę vyko 13-asis TTIP derybų etapas, o Europos Komisijos pareigūnai viliasi, kad susitarti galutinai pavyks dar šiais metais. Manoma, kad gali pavykti išvengti ir politinių grėsmių, galinčių kilti po lapkritį vyksiančių JAV prezidento rinkimų. Pirmadienį oficialios informacijos apie derybas pateiks vyriausiasis ES derybininkas.

Savo ruožtu „Greenpeace Netherlands“ nurodo gavusi klasifikuotų dokumentų, kuriuose kalbama apie maždaug du trečdalius derybose aptariamų sričių. „Nutekinti dokumentai patvirtina tai, ką sakome jau ilgą laiką: TTIP į patį politinių sprendimų centrą nukreips didžiąsias įmones, o tai būtų nuostolis aplinkosaugos ir visuomenės sveikatos sritims, – sako Europos Sąjungos „Greenpeace“ padalinio vadovas Jorgo Rissas. – Žinojome, kad ES pozicija nekokia, dabar žinome, kad JAV pozicija dar blogesnė“.