Pasaulyje

2021.02.26 08:10

Naujausia informacija. Epidemiologai: Latvijoje „britiškoji“ koronaviruso atmaina plinta vietos mastu

PSO: COVID-19 aukomis jau tapo daugiau kaip 2,5 mln. žmonių; atnaujinta 23.15
ELTA, BNS, LRT RADIJAS, LRT.lt2021.02.26 08:10

Latvijoje iki šiol aptikta 20 užkrečiamesnės „britiškosios“ koronaviruso atmainos atvejų, infekcija jau plinta vietinėse bendruomenėse, pranešė Ligų prevencijos ir kontrolės centras (CDC).

Kaip naujienų agentūrai BNS sakė CDC atstovė Ilzė Araja, vienas iš vietinio užsikrėtimo atvejų nustatytas vaikų darželyje. Be to, užsikrėtusiųjų daugėja tarp vaikų ir jaunuolių, o tai gali netiesiogiai rodyti, kad naujoji atmaina plinta vietos mastu.

Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro (ECDC) duomenimis, kurie gali skirtis nuo LPKC turimos informacijos, Latvijoje sergamumas COVID-19 per pastarųjų dviejų savaičių laikotarpį siekia 509,5 atvejo 100 tūkst. gyventojų.

Praėjusią savaitę šis rodiklis buvo kiek aukštesnis – 548,6 atvejo 100 tūkst. gyventojų.

Latvija užima šeštą vietą tarp ES narių pagal sergamumo lygį.

Atnaujinta 23.15

Alerginė reakcija

Bendrovės „Johnson & Johnson“ mokslininkai praneša, kad du žmonės, kurie gavo jų sukurtos vakcinos, patyrė sunkias alergines reakcijas. Vienam žmogui pasireiškė anafilaksija, skelbia cnbc.com.

Tai yra pirmas toks atvejis.

Jungtinių Amerikos Valstijų maisto ir vaistų administracija kiek vėliau ketina spręsti ar rekomenduoti šios vakcinos naudojimą.

Bahreinas ketvirtadienį tapo pirmąja pasaulio šalimi, patvirtinusia „Johnson & Johnson“ vakciną.

Šios bendrovės vakcina ne tik yra vienadozė, bet taip pat ji labai veiksmingai apsaugo nuo sunkių ligos formų bei Pietų Afrikoje ar Brazilijoje aptiktų COVID-19 mutacijų.

Atnaujinta 20.46

Graikijoje karantinas pratęsiamas iki kovo 8 d.

Graikijos pareigūnai penktadienį pratęsė dėl koronaviruso įvestą karantiną sostinėje Atėnuose ir kitose šalies vietose iki kovo 8 d., nes užsikrėtimo atvejų skaičius vis dar išlieka aukštas.

„Mūsų epidemiologai nusprendė, kad būtina pratęsti ribojamąsias priemones. Praėjus metams, vis dar kovojame – nepasiduosime, neprarasime atkaklumo ir nesitrauksime“, – praėjus lygiai metams nuo tada, kai buvo nustatytas pirmasis COVID-19 atvejis Graikijoje, sakė Civilinės saugos viceministras Nikas Hardalias.

„Dėka vakcinos laisvė jau nebetoli“, – teigė jis.

Savo ruožtu epidemiologas Gikas Magiorkinis tvirtino, kad šią savaitę į intensyvios terapijos skyrius guldomų COVID-19 pacientų skaičius padidėjo 12 proc.

Graikijoje karantinas galioja nuo lapkričio pradžios. Prieš Kalėdas kai kurie apribojimai buvo sušvelninti, tačiau vasarį jie buvo įvesti dar kartą.

Graikijoje iš viso užregistruota per 188 tūkst. COVID-19 atvejų ir daugiau nei 6 400 mirčių nuo šios ligos.

Atnaujinta 20.32

PSO: pasaulyje koronaviruso aukomis jau tapo daugiau kaip 2,5 mln. žmonių

Patvirtintų užsikrėtimo koronavirusu atvejų skaičius pasaulyje per parą padidėjo daugiau kaip 427 tūkst. ir viršijo 112,64 mln. Mirčių skaičius išaugo daugiau kaip 10 tūkst. ir perkopė 2,5 mln. Tai penktadienį paskelbė Pasaulio sveikatos organizacija (PSO).

Iki vasario 26 d. 16 val. 39 min. Lietuvos laiku PSO gavo duomenų apie 112 649 371 infekuotąjį ir 2 501 229 mirusiuosius. Užsikrėtusiųjų skaičius per parą padidėjo 427 644, o mirusiųjų – 10 093.

PSO statistika remiasi tik oficialiai patvirtintais duomenimis apie užsikrėtimo ir mirties atvejus, kuriuos pateikia šalys.

Daugiau kaip 42 proc. užsikrėtimo atvejų, apie kuriuos PSO buvo pranešta per pastarąsias 24 valandas, tenka Šiaurės ir Pietų Amerikai (183 039), antroje vietoje - Europos regionas (172 843).

Daugiausia infekuotųjų iki šiol užregistruota Jungtinėse Valstijose – 28 028 815. Toliau eina Indija (11 063 491), Brazilija (10 324 463), Rusija (4 223 186), Didžioji Britanija (4 154 566), Prancūzija (3 622 675), Ispanija (3 180 212), Italija (2 868 435), Turkija (2 674 766), Vokietija (2 424 648), Kolumbija (2 237 542) ir Argentina (2 088 187).

Atnaujinta 20.00

Italijoje per parą koronaviruso aukomis tapo 253 žmonės, užsikrėtė daugiau kaip 20 tūkst.

Pastarąją parą Italijoje mirė 253 žmonės, kuriems buvo diagnozuotas koronavirusas. Tai penktadienį pranešė šalies Sveikatos apsaugos ministerija. Bendras infekcijos aukų skaičius šalyje pasiekė 97 227.

Per pastarąsias 24 valandas buvo nustatyti 20 499 nauji užsikrėtimo koronavirusu atvejai. Bendras infekuotųjų skaičius Italijoje nuo pandemijos pradžios pasiekė 2 888 923, pasveiko 2 387 032.

Estijoje baigiasi vakcinų nuo COVID-19 atsargos, užsikrėtusiųjų skaičius – rekordinis

Estijoje baigiasi vakcinų nuo koronaviruso atsargos, tuo metu užsikrėtusiųjų skaičius šalyje – rekordinis.

„Sveikatos departamento vakcinų (atsargos) nulinės. Nėra prasmės daryti įspūdį, kad vakcinos kažkur užstrigo. Sveikatos apsaugos departamentas jų neturi, nes sandėlis tuščias“, – Sveikatos departamento vadovas Ullaras Lanno sakė spaudos konferencijoje penktadienį.

Jis pabrėžė, kad vakcinos „AstraZeneca“ visai nėra, „Pfizer“ liko tik 1 procentas iš gautųjų, o „Moderna“ – keli tūkstančiai dozių.

U. Lanno tokią padėtį pavadino „daugiau nei kritine“.

Pasak jo, iš visų atliekamų COVID-19 testų teigiamų atsakymų dalis sudaro daugiau nei 18 procentų.

„Tai reiškia, kad užsikrėtęs gali būti kas penktas žmogus“, – sakė Sveikatos apsaugos departamento vadovas.

U. Lanno pridūrė, kad sunki padėtis ir su ligonių lovomis koronavirusu sergantiems pacientams ligoninėse.

„Artėja momentas, kada planinis gydymas bus sumažintas iki minimumo arba nutrūks“, – kalbėjo departamento vadovas.

„Dabar nėra prasmės slėpti galvą smėlyje. Visi mes pavargome, bet privalome jausti atsakomybę. Bet kokio kontakto, kurio galima išvengti, turi būti išvengta“, – paragino U. Lanno.

Estijoje jau antrą dieną registruojami rekordiniai užsikrėtimų COVID-19 skaičiai. Ketvirtadienį Estijoje nustatyti 1 154 nauji koronavirusinės infekcijos COVID-19 atvejai, penktadienį – 1 204. Sergamumas COVID-19 per pastarųjų dviejų savaičių laikotarpį Estijoje siekia 887,75 atvejo 100 tūkst. gyventojų.

Atnaujinta 18.58

JT priėmė rezoliuciją, kuria ragina teisingai paskirstyti vakcinas

Jungtinių Tautų (JT) Saugumo Taryba penktadienį vienbalsiai priėmė rezoliuciją, kuria ragina gerinti karo krečiamų arba nepasiturinčių šalių priėjimą prie vakcinų nuo COVID-19.

Tai jau antroji su pandemija susijusi Saugumo Tarybos rezoliucija nuo koronaviruso protrūkio pradžios.

Rezoliuciją parėmė visos 15 tarybos narių, pranešė diplomatai.

Atnaujinta 18.50

Ministras: Vokietijoje restoranai iš dalies gali būti atidaryti balandžio pradžioje

Vokietijos ekonomikos ministras Peteris Altmaieris neatmeta, kad restoranai ir kavinės galės atidaryti lauko verandas artėjant Velykoms, kurios šįmet bus švenčiamos balandžio pradžioje.

Kaip praneša DPA, žinybos vadovas tai pareiškė penktadienį Berlyne.

Pasak jo, valstybė ir verslas „vis mažiau gali sau leisti tęsti ribojamųjų priemonių galiojimą“.

„Apribojimų panaikinimo strategiją turi lydėti gerai apgalvotos higienos priemonės“, - sakė ministras. Jis priminė, kad VFR vyriausybė siekia tikslo sumažinti savaitinį užsikrėtusiųjų koronavirusu skaičiaus prieaugį iki 50 skaičiuojant 100 tūkst. gyventojų.

Vokietijoje nuo praėjusių metų gruodžio 16 d. galioja griežtas karantinas. Dirba tik būtiniausiomis prekėmis prekiaujančios parduotuvės. Uždaryti grožio salonai, kirpyklos, muziejai, teatrai. VFR gyventojai visuomeniniame transporte ir parduotuvėse turi dėvėti medicinines kaukes arba FFP2, K95, N95 klasių respiratorius.

Sausio 22 d. beveik visoje Vokietijoje į mokyklas sugrįžo pradinių klasių moksleiviai, kovo 1 d. darbą atnaujins kirpyklos. Kovo pradžioje šalies vyriausybė spręs, kaip elgtis toliau.

Atnaujinta 18.23

Belgijoje tapo vyraujančia „britiškoji“ koronaviruso atmaina

Užkrečiamesnė „britiškoji“ koronaviruso atmaina dabar vyrauja Belgijoje, penktadienį paskelbė pareigūnai, aiškindami, kodėl šalyje vėl pradėjo daugėti užsikrėtimo atvejų.

„Praėjusią savaitę apskaičiavome, kad 53 proc. užsikrėtimo atvejų sukėlė JK atmaina, palyginti su 38 proc. savaite anksčiau“, – spaudos konferencijoje sakė vyriausybės kovos su epidemija darbo grupės atstovas Stevenas Van Guchtas.

„Britiškoji“ padermė, turinti techninį pavadinimą B.1.1.7, yra laikoma „susirūpinimą keliančia atmaina“ dėl savo spartaus plitimo, nors ir neįrodyta, kad ji sukelia daugiau mirties ar hospitalizacijos atvejų negu ankstesnės koronaviruso formos.

Praėjusių metų pabaigoje pietryčių Anglijoje buvo nustatyti pirmieji „britiškosios“ padermės atvejai. Tai paskatino Europos Sąjungos šalis greitai apriboti judėjimą iš Jungtinės Karalystės.

Manoma, kad dabartinės vakcinos nuo COVID-19 gerai apsaugo ir nuo „britiškosios“ atmainos.

Tačiau panašu, kad Pietų Afrikoje (B.1.351) ir Brazilijoje (P.1) atsiradusios padermės turi tam tikrą atsparumą vakcinoms.

Belgijoje tik 2,2 proc. visų nustatytų COVID-19 atvejų sukėlė „pietų afrikietiškoji“ atmaina, o 0,9 proc. – „braziliškoji“ padermė.

Kaimyninėje Prancūzijoje pareigūnai nustatė, kad „maždaug pusė“ visų infekuotųjų užsikrėtė JK pirmąkart aptikta atmaina.

Remiantis penktadienį paskelbta ataskaita, praėjusią savaitę Belgijoje užfiksuota 24 proc. daugiau naujų užsikrėtimo atvejų, palyginti su ankstesne savaite.

Pasak S. Van Guchto, sergamumo rodikliai sugrįžo į prieš mėnesį fiksuotus lygius.

Taip pat daugėja hospitalizacijos atvejų: 1 761 užsikrėtusysis gydomas ligoninėse, iš jų 368 guli reanimacijoje.

Belgijoje jau beveik keturis mėnesius tęsiasi dalinis karantinas: naktį galioja komendanto valanda, o barai, restoranai ir kavinės yra uždarytos. Mokyklos savo durų neuždarė, bet studentai lanko paskaitas nuotoliniu būdu.

Europos Komisijos nuomone, Belgijoje ir dar penkiose ES valstybėse galioja pertekliniai kelionių ribojimai.

Nuo sausio 27 dienos Belgija uždraudė nebūtinas keliones į užsienį, net į tas valstybes, kur fiksuojama mažiau užsikrėtimo koronavirusu atvejų.

Belgijoje iš viso patvirtinti 763 885 COVID-19 atvejai ir kiek daugiau nei 22 tūkst. mirčių.

Atnaujinta 16.16

Rusija ir Austrija sutarė derėtis dėl rusiškos vakcinos pristatymo ir bendros gamybos

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ir Austrijos kancleris Sebastianas Kurzas penktadienį kalbėjosi telefonu ir sutarė derėtis dėl rusiškos vakcinos nuo koronaviruso „Sputnik V“ pristatymo ir bendros gamybos, informavo Kremlius.

„Buvo išsamiai aptarti kovos su koronavirusinės infekcijos plitimu klausimai, įskaitant galimybę tiekti rusišką vakciną „Sputnik V“ Austrijai, taip pat pradėti bendrą jos gamybą“, – sakoma Kremliaus pranešime.

Šis pokalbis, kurį, Kremliaus teigimu, inicijavo Austrija, vyko Europos Sąjungai sulaukiant kritikos dėl vangaus masinio skiepijimo, Bendrijai susiduriant su tiekimo problemoms.

Kelios bloko valstybės narės, įskaitant Latviją, Vokietiją ir Ispaniją, sakė, kad būtų suinteresuotos Rusijos vakcina, jei leidimą ją naudoti išduotų Europos reguliavimo institucijos, o Vengrija pati patvirtino šiuos skiepus.

„Sputnik V“ buvo užregistruota Rusijoje pernai rugpjūtį. Iš pradžių daugelis mokslininkų abejojo šio preparato veiksmingumu, nes jis buvo užregistruotas prieš užbaigiant klinikinius tyrimus. Tačiau vėliau autoritetingas medicinos žurnalas „The Lancet“ pranešė, kad šios vakcinos efektyvumas siekia 91 procentą.

Iki šiol „Sputnik V“ patvirtino virš 35 pasaulio šalių.

Atnaujinta 16.07

Žiniasklaida: EVA kovą gali patvirtinti „Johnson & Johnson“ vakciną nuo COVID-19

Europos vaistų agentūra (EVA) kovo viduryje gali rekomenduoti patvirtinti bendrovės „Johnson & Johnson“ sukurtą vakciną nuo koronaviruso, penktadienį pranešė naujienų agentūra „Bloomberg“, remdamasi informuotu šaltiniu.

„Europos vaistų agentūros patvirtinimo tikimasi kovo 11 dieną... Tai sudarytų sąlygas leidimui prekiauti ketvirtąja vakcina nuo COVID-19, [jau patvirtinus] „Moderna“, „AstraZeneca“ ir „Pfizer-BioNTech“ [preparatus]“, – nurodė „Bloomberg“.

Spėjama, kad nauja vakcina gali būti pristatoma nuo balandžio pradžios. Pagal pasirašytą sutartį, Europos Sąjungos šalys gali įsigyti iš „Johnson & Johnson“ vakcinos dozių, kurių pakaktų paskiepyti 200 mln. žmonių.

JAV kompanija sausį pareiškė, kad vienos jos preparato dozės veiksmingumas siekia 66 proc. Iki 2021 metų pabaigos „Johnson & Johnson“ planuoja pagaminti apie 1 mlrd. vakcinos dozių.

Europos Komisija yra suteikusi oficialų leidimą platinti ES „BioNTech“ ir „Pfizer“, „Moderna“ ir „AstraZeneca“ vakcinas nuo pandeminio koronaviruso, EVA rekomendavus tai padaryti.

Pernai Briuselis pasirašė išankstines vakcinų pirkimo sutartis ne tik su šiomis bendrovėmis, bet ir su „Johnson & Johnson“, „Curevac“ ir „Sanofi“.

Bent vieną skiepą nuo COVID-19 jau gavo pusė visų Izraelio gyventojų

Pusė visų Izraelio gyventojų gavo bent vieną skiepą nuo koronaviruso. Tai rodo Sveikatos ministerijos duomenys.

Nuo tada, kai prieš Kalėdas Izraelyje prasidėjo vakcinacijos kampanija, pirmąja vakcinos doze paskiepyta 4,7 mln. žmonių, antrąja – 3,3 mln. Nacionalinės statistikos tarnybos duomenimis, gruodį Izraelyje gyveno 9,294 mln. žmonių.

Premjero Benjamino Netanyahu Vyriausybė siekia, kad būtų paskiepyta mažiausiai 6,2 mln. gyventojų. Izraelis yra labai jauna šalis, apie 30 proc. jos gyventojų yra jaunesni nei 16 metų amžiaus. Ši amžiaus grupė kol kas neskiepijama.

Atnaujinta 15.22

Nyderlandų teismas palaikė prieštaringai vertinamą komendanto valandą dėl COVID-19

Nyderlandų teismas penktadienį patenkino Vyriausybės apeliaciją dėl žemesnės instancijos teismo nurodymo atšaukti visoje šalyje dėl COVID-19 krizės įvestą komendanto valandą, išaiškinęs, kad ministrų kabinetas neviršijo savo įgaliojimų.

Penktadienį paskelbtas teismo sprendimas byloje, kurią iškėlė grupė „Viruswaarheid“ („Tiesa apie virusą“), didelės įtakos neturės, nes parlamentas jau priėmė naują įstatymą, bet kuriuo atveju išsaugantį sausio 23 dieną įvestą komendanto valandą.

Komendanto valanda Nyderlanduose buvo įvesta pirmąkart nuo nacių okupacijos per Antrąjį pasaulinį karą. Dėl jos įvedimo sausio pabaigoje visoje šalyje kilo tris dienas trukusios riaušės.

Tačiau policija numalšino protestus ir suėmė šimtus riaušininkų. Daugelis jų jau nuteista šalies teismuose.

Anksčiau šį mėnesį žemesnės instancijos teismo teisėjas nusprendė, kad ministro pirmininko Marko Rutte Vyriausybė peržengė savo įgaliojimų ribas, įvedusi nuo 21 val. iki 4 val. 30 min. galiojančią komendanto valandą pagal įstatymą, suteikiantį Vyriausybei papildomų galių ekstremalios situacijos atveju.

Pasak teisėjo, priemonė gali būti įvedama tik reaguojant į netikėtas nacionalines ekstremalias situacijas, pavyzdžiui, užtvankos griūtį.

Tačiau Hagos apeliacinis teismas penktadienį nusprendė, jog „aplinkybės iš tiesų buvo [pakankamai] išskirtinės, kad komendanto valandos paskelbimas būtų galimas“.

„Koronaviruso pandemija tam yra pakankama priežastis“, – sakoma teismo pareiškime. Jame priduriama, kad Vyriausybė rėmėsi mokslo ekspertų iš Protrūkio valdymo komandos rekomendacijomis.

Teisėjai taip pat išaiškino, kad komendanto valandos įvedimas buvo „proporcingas, neturint jokių kitų tinkamų priemonių. Reikalas buvo skubus“, nusprendė teisėjai.

„Todėl (laikinas ir ribotas) įvairių pamatinių teisių, tokių kaip teisė į judėjimo laisvę, suvaržymas yra pateisinamas“, – nurodė teismas.

Anksčiau šią savaitę M. Rutte paskelbė, kad vyriausybė nusprendė pratęsti komendanto valandos galiojimą bent jau iki kovo 15 dienos, kai bus likę dvi dienos iki rinkimų.

Kitą savaitę Nyderlandų Vyriausybė turi spręsti, ar pratęsti po kovo 15 dienos komendanto valandos galiojimą, šaliai toliau kovojant su virusu, jau užkrėtusiu daugiau nei milijoną žmonių ir nusinešusiu maždaug 15 400 gyvybių.

Baltarusijoje per parą nustatyti 1 602 užsikrėtimo koronavirusu atvejai

Baltarusijoje pastarąją parą nustatyti 1 602 užsikrėtimo koronavirusu atvejai, ketvirtadienį paros prieaugis sudarė 1 191. Tai penktadienį pranešė šalies Sveikatos apsaugos ministerija.

Bendras infekuotųjų skaičius Baltarusijoje pasiekė 284 500.

Nuo pandemijos pradžios Baltarusijoje mirė 1 957 pacientai, užsikrėtę koronavirusu, pastarąją parą Covid-19 aukomis tapo 9 žmonės.

Baltarusijoje nuo pandemijos pradžios atlikti 4 861 238 testai dėl koronaviruso.

Tarptautiniai stebėtojai tikina, kad tikrasis COVID-19 atvejų skaičius Baltarusijoje gali būti didesnis, nei skelbiama oficialioje statistikoje.

Atnaujinta 13.57

Latvijoje – 725 nauji COVID-19 atvejų, mirė aštuoni pacientai

Latvijoje per praėjusią parą atlikus 12 715 testų nustatyti 725 nauji koronavirusinės infekcijos COVID-19 atvejai, taip pat mirė aštuoni anksčiau užsikrėtę žmonės, penktadienį pranešė Ligų prevencijos ir kontrolės centras.

Ankstesnę dieną buvo skelbta apie nustatytus 813 naujus COVID-19 atvejus ir šešių pacientų mirtį.

Nuo pandemijos pradžios Latvijoje patvirtinti iš viso 84 983 infekcijos atvejai, mirė 1 601 koronavirusu užsikrėtęs žmogus.

Sergamumas COVID-19 per pastarųjų dviejų savaičių laikotarpį Latvijoje siekia 496,6 atvejo 100 tūkst. gyventojų.

Per ketvirtadienį šalyje buvo hospitalizuoti 62 koronavirusu užsikrėtę žmonės. Nacionalinės sveikatos apsaugos tarnybos duomenimis, bendras Latvijos gydymo įstaigose esančių COVID-19 pacientų skaičius per parą sumažėjo nuo 806 iki 772, iš jų 72 asmenų būklė yra sunki.

Nuo pandemijos pradžios Latvijos ligoninėse buvo gydyti ir išrašyti 8 177 COVID-19 pacientai.

Šalyje pirmąją vakcinos nuo COVID-19 dozę gavo iš viso 30 680 žmonių, o 16 912 asmenų yra paskiepyti abiem dozėmis, rodo Nacionalinės sveikatos apsaugos tarnybos duomenys.

Atnaujinta 13.04

Pasaulyje nuo COVID-19 paskiepyta 227 mln. žmonių

Pasaulyje nuo COVID-19 paskiepyta jau apie 227 mln. žmonių, ir tai yra dvigubai didesnis skaičius už visame pasaulyje patvirtintų COVID-19 ligos atvejų skaičių, rodo agentūros TASS skaičiavimai, paremti vyriausybių, ekspertų ir žiniasklaidos pateiktais duomenimis.

Iki šios dienos paskiepyta 227 mln. žmonių (apie 2,9 proc. pasaulio gyventojų), o COVID-19 užsikrėtusių skaičius pasaulyje šiuo metu siekia 113,1 mln.

Apie 75 proc. visų paskiepytųjų yra aštuonių šalių gyventojai: JAV, Kinijos, Jungtinės Karalystės (JK), Indijos, Turkijos, Izraelio, Brazilijos ir Jungtinių Arabų Emyratų (JAE).

Lenkijoje – 11 539 nauji COVID-19 atvejai, mirė 259 žmonės

Lenkijoje per praėjusią parą nustatyti 11 539 nauji koronavirusinės infekcijos atvejai, taip pat mirė 259 anksčiau užsikrėtę pacientai, visuomeninis radijas penktadienį citavo šalies sveikatos apsaugos tarnybų informaciją.

Ankstesnę dieną skelbta apie 12 142 naujus užsikrėtimo koronavirusu atvejus ir 286 mirusius pacientus.

Sveikatos apsaugos ministerijos naujausi duomenys rodo, kad nuo pandemijos pradžios šalyje iš viso patvirtinti 1 684 788 užsikrėtimo koronavirusu atvejai, 43 353 užsikrėtusieji mirė.

Ministerija penktadienį ryte informavo, kad šalies ligoninėse šiuo metu gydomi 14 058 COVID-19 pacientai, iš kurių 1 467 reikalingas dirbtinis plaučių vėdinimas.

Nuo pandemijos pradžios Lenkijoje persirgę koronavirusine infekcija pasveiko 1 405 552 žmonės, iš jų 8 210 – per praėjusią parą, nurodė ministerija.

Sveikatos apsaugos ministerijos duomenys rodo, kad iki penktadienio ryto Lenkijoje pirmąją vakcinos dozę yra gavę 2 042 806 žmonės, o abiem dozėmis paskiepyta 1 121 050 asmenų.

Prahos zoologijos sode koronavirusas nustatytas gorilai ir dviem liūtams

Prahos zoologijos sode koronavirusu užsikrėtė gorila ir du liūtai. Jiems pasireiškia tik silpni simptomai, pranešė direktorius Miroslavas Bobekas.

Jo duomenimis, gorilos patinas Richardas neturi apetito ir jaučia nuovargį. Richardas 1991 metų lapkritį pasaulio šviesą išvydo Frankfurte prie Maino, o Čekijos sostinėje gyvena nuo 2003-iųjų.

Infekcija taip pat diagnozuota liūtams Jamwanui ir Suchi. Dabar jų mėginiai bus tiriami nuodugniau, kad būtų nustatyta, kokios atmainos virusu užsikrėtė gyvūnai.

M. Bobekas mano, kad, „nepaisant atsargumu ir priemonių“, gyvūnams virusą perdavė juos prižiūrintis personalas. Tai rodo ir kitų zoologijos sodų patirtis.

Dėl pandemijos Prahos zoologijos sodas jau daug mėnesių yra uždarytas visuomenei. 2019-aisiais jame apsilankė beveik 1,5 mln. žmonių. Prahos zoologijos sodas laikomas vienu didžiausių traukos centrų Čekijoje. Čia 58 hektarų plote gyvena daugiau kaip 680 gyvūnų rūšių.

Čekijoje koronaviruso padėtis šiuo metu yra dramatiška. Skaičiuojant pagal gyventojų skaičių, čia COVID-19 skaičiai yra vieni didžiausių pasaulyje.

Atnaujinta 11.12

Estijoje – 1 204 nauji COVID-19 atvejai, aštuoni pacientai mirė

Estijoje per praėjusią parą atlikus 6 412 testų nustatyti 1 204 nauji koronavirusinės infekcijos COVID-19 atvejai, taip pat mirė aštuoni anksčiau užsikrėtę žmonės, penktadienį pranešė sveikatos apsaugos tarnybos.

Ankstesnę dieną buvo skelbta apie 1 154 naujus COVID-19 atvejus ir 10 pacientų mirtį.

Sergamumas COVID-19 per pastarųjų dviejų savaičių laikotarpį Estijoje siekia 887,75 atvejo 100 tūkst. gyventojų.

Penktadienio ryto duomenimis, šalies ligoninėse dėl COVID-19 gydomi 510 žmonių, iš jų 43 – intensyviosios terapijos skyriuose. Dirbtinis plaučių vėdinimas buvo reikalingas 27 pacientams.

Nuo pandemijos pradžios Estijoje patvirtinta iš viso 62 830 užsikrėtimo koronavirusu atvejai, 575 pacientai mirė, 48 491 – pasveiko.

Šalyje bent viena vakcinos nuo COVID-19 doze paskiepyti 72 363 žmonės, abiem dozėmis – 31 158 žmonės.

Atnaujinta 11.00

Rusijoje – beveik 11,1 tūkst. naujų COVID-19 atvejų, mirė 428 užsikrėtusieji

Rusijoje per praėjusią parą nustatyti 11 086 nauji koronavirusinės infekcijos COVID-19 atvejai, taip pat mirė 428 anksčiau užsikrėtę žmonės, rodo penktadienį paskelbti kovą su epidemija koordinuojančio operatyvinio štabo duomenys.

Ankstesnę dieną buvo skelbta apie nustatytus 11 198 užsikrėtimo atvejus ir 446 pacientų mirtį.

Sostinėje Maskvoje per praėjusią parą patvirtinti 1 336 nauji COVID-19 atvejai ir mirė 45 pacientai.

Nuo pandemijos pradžios Rusijoje nustatyti iš viso 4 223 186 COVID-19 atvejai, 85 304 užsikrėtusieji mirė. Iš gydymo įstaigų iš viso išrašyti 3 783 186 pasveikę pacientai, iš jų 15 722 – per praėjusią parą.

Šalyje nuo COVID-19 iki šiol paskiepyta apie 4 mln. žmonių, penktadienį sakė Sveikatos apsaugos ministerijos vyriausiasis epidemiologas Nikolajus Briko. Šiuo metu Rusijoje skiepijama vietinės gamybos vakcina „Sputinik V“, sukurta Gamalėjos nacionalinio epidemiologijos ir mikrobiologijos tyrimų centro.

Rusija taip pat užregistravo vakciną nuo COVID-19 „EpiVakKorona“, sukurtą tyrimų centro „Vektor“, bet jos masinė gamyba dar neprasidėjo. Nuo kovo tikimasi, kad be šių dviejų vakcinų bus pradėta skiepyti preparatu „KoviVak“.

Tarptautiniai stebėtojai mano, kad tikrasis COVID-19 sergančių asmenų Rusijoje skaičius yra didesnis, nei skelbiama oficialioje statistikoje.

Atnaujinta 10.51

Dviejuose Vidurio Rytuose dislokuotuose JAV karo laivuose kilo COVID-19 protrūkiai

Dviejuose JAV karo laivuose, plaukiojančiuose Vidurio Rytų regiono vandenyse, kilo pandeminio koronaviruso protrūkiai, penktadienį pranešė pareigūnai.

Nurodoma, kad vienas šių laivų jau atplaukė į uostą Bahreine, o kitas šiuo metu grįžta į uostą.

Desanto transporto laive „USS San Diego“ koronavirusinė infekcija COVID-19 nustatyta 12-ai įgulos narių, sakė JAV karinių jūrų pajėgų 5-osios flotilės atstovė komandorė Rebecca Rebarich. Laivas šiuo metu yra Bahreino uosta, kur yra šios flotilės bazė.

„Visi teigiami atvejai izoliuoti laive, o laivas lieka apribotame COVID burbule, – naujienų agentūrai AP sakė R. Rebarich. – Lankymaisi uoste ir medicinos pagalba koordinuojami su priimančios šalies vyriausybe ir Bahreino sveikatos apsaugos ministerija.“

Antrasis laivas – valdomosiomis raketomis apginkluotas kreiseris „USS Philippine Sea“ – pranešė, kad „keli asmenys tiriami“ dėl galimo užsikrėtimo koronavirusu, nurodė laivyno atstovė. Laivas turėtų atplaukti į uostą, kad būtų atlikti tolesni tyrimai, bet R. Rebarich dėl „operacijų saugumo“ priežasčių neatskleidė, kur tai vyks.

„San Diego“ įgulą sudaro beveik 600 jūreivių ir jūrų pėstininkų, o „Philippine Sea“ turi apie 380 jūreivių įgulą.

5-osios flotilės laivai patruliuoja Vidurio Rytų vandenyse, įskaitant Persijos įlanką ir strategiškai svarbų Hormūzo sąsiaurį..

Iki šiol didžiausias COVID-19 protrūkis JAV karo laivuose įvyko praeitais metais, kai atominis lėktuvnešis „USS Theodore Roosevelt“ beveik du mėnesius turėjo praleisti Guame, užsikrėtus daugiau kaip tūkstančiui jūreivių ir vienam jų mirus. Galiausiai visi 4,8 tūkst. šio laivo įgulos narių buvo pasiųsti į karantiną Guame.

Nesugebėjimas suvaldyti šio protrūkio išsivystė į viena didžiausių pastarojo meto JAV karinių jūrų pajėgų vadovybės krizių.

Atnaujinta 10.30

JK karalienė Elžbieta II ragina britus „galvoti apie kitus“ ir skiepytis nuo COVID-19

Jungtinės Karalystės (JK) karalienė Elžbieta II paskatino savo šalies žmones, nepatikliai žiūrinčius į skiepus nuo COVID-19, „galvoti apie kitus žmones, o ne save“ ir pasiskiepyti.

94 metų amžiaus monarchė ir jos sutuoktinis princas Philipas pirmąja vakcinos nuo koronaviruso infekcijos doze paskiepyti sausio pradžioje. Šiuo metu 99 metų princas Philipas gydomas ligoninėje dėl infekcijos, bet ji nėra susijusi su koronavirusu. Karalienės vyriausiasis sūnus ir sosto įpėdinis princas Charlesas, kuris pernai persirgo COVID-19 liga, taip pat jau pasiskiepijo pirmąja vakcinos doze.

„Viskas vyko labai greitai, ir aš gavau daug laiškų iš žmonių, kurie buvo labai nustebę, kaip paprasta gauti vakciną. Ir visai neskaudėjo“, – taip savo patirtį apibūdino karalienė.

„Gavus vakciną, yra jausmas, kad esi apsaugotas, kas, manau, yra labai svarbu“, – teigė Elžbieta II

Karalienė, be to, šią ligą pavadino „maru“, tačiau pasidžiaugė neįtikėtinai greitu vakcinacijos programos vykdymo greičiu šalyje.

JK pirmąja vakcinos doze paskiepyta jau daugiau kaip 18 mln. žmonių.

Atnaujinta 09.52

Belgijos Vyriausybė įspėja gyventojus nenaudoti kaukių, kurias pati nemokamai parūpino

Belgijos Vyriausybė įspėja dėl naudojimo apsauginių kaukių, kurias pernai pati nupirko ir nurodė nemokamai išdalyti gyventojams. Naudojant šias kaukes galimai įkvepiamos nuodingos medžiagos, sakoma ketvirtadienį paskelbtame sveikatos ministro Franko Vandenbrouckės rašte.

Vyriausybė pernai nupirko iš viso 15 mln. Liuksemburgo įmonės „Avrox“ Azijoje pagamintų medžiaginių kaukių. Jos vaistinėse buvo dalijamos nemokamai.

Vis dėl to 11,5 mln. belgų susidomėjimas kaukėmis nebuvo toks didelis kaip manyta. Anot žiniasklaidos, klientai atsiėmė tik maždaug trečdalį Vyriausybės pirktų kaukių.

Po skundų dėl galimai nuodingų medžiagų „Avrox“ kaukėse sveikatos tarnyba CSS pradėjo tyrimą. Ko jis vyks, patariama kaukių vengti, pareiškė CSS.

„Avrox“ tikina, kad buvo laikomasi visų saugumo protokolų ir standartų.

Atnaujinta 09.34

Vokietijoje – beveik 10 tūkst. naujų COVID-19 atvejų, mirė 394 pacientai

Vokietijoje per praėjusią parą nustatyti 9,9 tūkst. naujų koronavirusinės infekcijos COVID-19 atvejų, taip pat mirė 394 anksčiau užsikrėtę žmonės, pranešė pagrindinė šalies užkrečiamųjų ligų tyrimo įstaiga.

Ankstesnę dieną buvo skelbta apie nustatytus 11,8 tūkst. naujų COVID-19 atvejų.

Roberto Kocho instituto (RKI) duomenimis, nuo pandemijos pradžios Vokietijoje patvirtinta iš viso 2,42 mln. užsikrėtimo koronavirusu atvejų, 69,5 tūkst. užsikrėtusiųjų mirė.

Pirmadienį šimtai tūkstančių vokiečių vaikų sugrįžo į mokyklas, nors epidemiologinė padėtis šalyje išlieka įtempta. Dauguma mokyklų taiko koronaviruso prevencijos priemones – klasės dalijamos pusiau, mokiniai būdami ne klasėse privalo dėvėti kaukes.

Berlyne pradinių klasių moksleiviai turi dėvėti kaukes ir pamokų metu, o Saksonijoje klasės suskirstytos nedidelėmis grupėmis.

Atnaujinta 09.10

Ukrainoje – 8 tūkst. naujų COVID-19 atvejų, mirė 146 pacientai

Ukrainoje per pastarąją parą patvirtinti 8 003 nauji koronavirusinės infekcijos COVID-19 atvejai, taip pat mirė 146 anksčiau užsikrėtę žmonės, penktadienį pranešė sveikatos apsaugos ministras Maksymas Stepanovas.

Ankstesnę dieną buvo skelbta apie 8 147 naujus užsikrėtimo atvejus ir 135 pacientų mirtį.

Per praėjusią parą buvo hospitalizuoti 2 762 COVID-19 pacientai, dar 4 244 užsikrėtę asmenys pasveiko, sakoma M. Stepanovo „Facebook“ pranešime.

Nuo pandemijos pradžios Ukrainoje nustatyti iš viso 1 333 844 koronavirusinės infekcijos atvejai, 25 742 pacientai mirė, dar 1 163 555 – pasveiko.

Brazilijoje COVID-19 aukų skaičius viršijo 250 tūkst.

Brazilijoje COVID-19 aukų skaičius ketvirtadienį viršijo ketvirtį milijono, praėjus metams nuo to, kai šalyje buvo patvirtintas pirmasis užsikrėtimo koronavirusu atvejis.

Brazilijoje, išgyvenančioje antrą pandemijos bangą ir patiriančioje vakcinos trūkumą, su COVID-19 susijusių mirčių skaičius dabar siekia 251 498. Per praėjusias 24 valandas užfiksuotas 1 541 naujas mirties atvejis.

Brazilija pagal COVID-19 aukų skaičių yra antroje vietoje pasaulyje po JAV, kuriose pirmadienį aukų skaičius perkopė pusę milijono.

Ketvirtadienį Brazilija taip pat patvirtino 65 998 naujus užsikrėtimo infekcija atvejus, tad bendras nuo pandemijos pradžios nustatytų užsikrėtimo atvejų skaičius šalyje pasiekė 10 390 461. Šalis pagal COVID-19 atvejų skaičių yra trečioje vietoje pasaulyje – po JAV ir Indijos.

Brazilijos kraštutinių dešiniųjų pažiūrų prezidentas Jairas Bolsonaras, kuris priešinosi karantino priemonėms ir tvirtino, kad nesiskiepys nuo COVID-19, yra kritikuojamas dėl reagavimo į pandemiją ir lėto skiepijimo šalyje.