Pasaulyje

2021.02.25 22:37

Kai karas Rytų Ukrainoje virsta egzotika – Japonijoje entuziastai žaidžia karių kasdienybę

Amos Chapple, „Radio Free Europe/Radio Liberty“, LRT.lt2021.02.25 22:37

Japonų karybos entuziastai neįtikėtinai realistiškai atkūrė Ukrainos ir Rusijos kare kovojančių karių uniformas bei manevrus.

Ši publikacija yra LRT.lt portalo partnerio „Radio Free Europe / Radio Liberty“ (RFE / RL) originalus kūrinys.

Kai karas Rytų Ukrainoje trunka jau beveik septynerius metus, gerai pažįstamus vaizdus, kuriais vasario 9 d. pasidalino Charkove gyvenantis japonų vertėjas, nesunku tiesiog praleisti pro akis.

Vienoje nuotraukoje užfiksuotas akivaizdžiai nesibaigiančio konflikto išsekintas žmogus, besiilsinti su ginklu rankoje šalia krūvelės maisto konservų ir amunicijos.

Kitoje fotografijoje matyti vadinamasis „kiborgas“ iš 79-osios Ukrainos oro desanto brigados, kuri 2014 m. net kelis mėnesius nenuilstamai kovėsi už Donecko oro uostą, gindama jį nuo Rusijos remiamų separatistų.

Tačiau šios nuotraukos atkeliavo ne iš Donbaso. Jos buvo darytos apleistame pastate Japonijoje.

Tai vis augančio šios Azijos šalies karybos entuziastų būrio, tiksliai atkartojančio Rytų Ukrainos karo vaizdus fotosesijoms ir organizuojančio hiperrealistines kovas su šratasvydžio (angl. „airsoft“) ginklais, darbas.

Šratasvydis yra aštuntajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje Japonijoje išrasta sporto šaka, kurią kultivuojantys žaidėjai kovoja su žaisliniais ginklais, šaudančiais žirnio dydžio plastiko rutuliukais.

Žaidėjai remiasi garbės sistema, numatančia, kad pašautasis turi pakelti ranką ir tapti „auka“.

Šratasvydžio ginklų įsigijimo ir laikymo taisyklės skirtingose šalyse skiriasi, tačiau Japonijoje yra leidžiama turėti šiuos pakankamai nekenksminus žaislinius ginklus, kurie išvaizda praktiškai nesiskiria nuo tikrųjų. Japonijoje galiojantys teisės aktai reikalauja, kad ginklų kopijos būtų pagamintos iš nepatvarių medžiagų, tokių kaip plastikas ar aliuminio lydiniai, o jų pradinis šaudmens greitis būtų ribotas. Japonijoje kalašnikovo stiliaus šratasvydžio šautuvą galima įsigyti už maždaug 265 JAV dolerių.

Nuo 2016 m. šratasvydžiu Japonijos Čibos prefektūroje užsiimantis Hayato Sato RFE / RL sakė, kad kai jis susidomėjo šia veikla, dauguma šratasvydžio grupių siekė atkurti Amerikos kariuomenės išvaizdą, tačiau pastaruoju metu vis labiau populiarėja grubi konfliktų buvusioje Sovietų Sąjungoje estetika.

H. Sato teigimu, kalašnikovo automato populiarumas paskatino jį susidomėti Rusijos kariuomene, o „nuo Rusijos pradėjau domėtis ir kaimyninių šalių kariuomenėmis“.

Kai kurie karybos gerbėjai iš Japonijos ne tik dalyvauja šratasvydžio mūšiuose, bet ir išsinuomoja specializuotas „studijas“ apleistuose pastatuose ir miškuose fotosesijoms, atkartojančioms karą Donbase. Bene geriausiai žinoma iš tokių studijų įsikūrusi miške netoli Fudžio kalno. Valanda apgriuvusiame pastate, imituojančiame miesto kautynes, karinės rekonstrukcijos entuziastams čia kainuoja 320 JAV dolerių.

Du šios pramogos gerbėjai iš Japonijos RFE / RL pabrėžė, kad jų hobis neturi jokios idėjinės motyvacijos. Persirengdami uniformomis jie tarsi kilsteli į kitą lygį „kaubojų ir indėnų“ žaidimą, kai realaus gyvenimo konfliktų ženklai ir simboliai panaudojami priešingoms žaidimo pusėms pažymėti.

Japonijoje populiarus tinklaraštis, kuris 2017 m. persikėlė į socialinį tinklą „Twitter“, pateikia karybos entuziastams smulkiausias Ukrainos ir Rusijos pėstininkų aprangos ir ginkluotės detales.

Didesnė dalis rekonstrukcijai reikalingos įrangos įsigyjama socialinės žiniasklaidos forumuose, tokiuose kaip Japan.ru-Airsoft, kur parduodama karinė apranga kartu su rankų darbo ir 3D spausdintuvais atspausdintomis ginklų imitacijomis bei jų priedais.

Bendrovės „Demych`s Gear Bakery“, Japonijoje prekiaujančios modernia Rusijos karine ir specialiųjų pajėgų įranga, savininkas RFE / RL teigė, kad dažnai jo tinklalapyje parduodama panaudota įranga yra autentiška. Tačiau paklaustas, kas jo tiekėjai, atsakė, kad tai – „komercinė paslaptis“.

Didžioji dalis japonų karybos entuziastų naudojamos imitacinės įrangos yra pagaminta išanalizavus tikros karo lauke naudojamos ginkluotės nuotraukas.

Anot H. Sato, susirinkti tikslią Ukrainos ar Rusijos kario aprangą kainuoja apie 2 tūkst. JAV dolerių ir gali užtrukti kelias savaites, kol pavyks rasti visus reikiamus komponentus.

Kitus buvusius sovietinius atributus rasti kiek lengviau. Japonų karybos entuziasto nuotraukoje matyti atsidavimas žanrui – degtinė ir gabalas pigios dešros pietums.

Kai kuriems pavyko atkurti Rusijos policijos pajėgų aprangą ir stereotipinį vadinamųjų „gopnikų“ – žemo lygio gatvės nusikaltėlių, siautusių šalyje dešimtajame dešimtmetyje, – stilių.

Ilgametis RFE / RL Ukrainos tarnybos karo fotografas Andrijus Dubčakas, pažvelgęs į šias nuotraukas, sakė: „Man sunku žiūrėti į žmones, besirengiančius abiejų kariuomenių uniformomis. Bet tokia realybė ir tai įdomus faktas.“