Pasaulyje

2016.05.01 20:42

Tarptautinės darbo dienos minėjimą užsienyje lydi susirūpinimas dėl reformų, sustiprintas saugumas

ELTA 2016.05.01 20:42

Sekmadienį pasaulyje minima Tarptautinė darbo diena. Prancūzijoje šios dienos minėjimą lydi aistros dėl numatomos darbo rinkos reformos. Baimindamiesi dėl prastėjančios darbuotojų teisių situacijos, į gatves išėjo ir tūkstančiai Pietų Korėjos gyventojų, praneša AFP.

Kai kuriose valstybėse tikėtasi protestų, nes žmonės susiduria su ekonomine krize ir nedarbu, o tai skatina nusiteikimą prieš valdžią.
 
Prancūzija buvo pasirengusi neramumams po to, kai dėl planuojamų darbuotojus paliesiančių reformų šią savaitę kilo chaosas, buvo padegtos mašinos, o protestuotojai Paryžiuje mėtė akmenis ir sužalojo dešimtis policininkų.
 
Nors Prancūzijos valdžia tikisi, kad reformos leis sumažinti 10 proc. siekiantį nedarbą, tačiau kritikai teigia, kad jos graso sunkiai iškovotoms dirbančių žmonių teisėms ir juos bus galima lengviau atleisti.
 
Nors vyriausybė sumažino pakeitimų, tačiau tai nenumaldė studentų ir darbininkų pykčio – jie reikalauja, kad reforma būtų atšaukta.
 
Sekmadienį Prancūzijos premjeras Manuelis Vallsas perspėjo galimus riaušininkus, kurie šliejasi prie eitynių siekdami išprovokuoti konfrontaciją su policininkais.
 
„Prieš šiuos tvarkos drumstėjus mes reaguosime itin ryžtingai (...) išpuoliai ir smurtas prieš saugumo institucijas yra nepriimtini“, – teigė M. Vallsas.
 
Tarptautinės darbo dienos minėjimas Prancūzijoje atskleidė kraštutinių dešiniųjų jėgų susiskaldymą. Buvęs „Nacionalinio fronto“ lyderis Žanas Mari Le Penas (Jean-Marie Le Pen) ir jo dukra, dabartinė partijos vadovė, Marine Le Pen dalyvavo skirtinguose gegužės 1 d. renginiuose.
 
Tarptautinės darbo dienos šaknys siekia 1886 m. Tuomet darbininkai Čikagoje (JAV) pareikalavo 8 valandų darbo dienos. Dabar ši diena minima visame pasaulyje.
 
Pietų Korėjoje, kuri susiduria su dideliu jaunimo nedarbu, planuotos darbo rinkos reformos taip pat įžiebė žmonių nepasitenkinimą ir tūkstančiai protestavo prieš pasiūlytą įstatymą baimindamasi, kad jį priėmus darbuotojus bus įmanoma lengviau atleisti iš darbo.
 
Turkijoje prieš minint Tarptautinę darbo dieną buvo sustiprintas saugumas. Stambule sekmadienį budėjo apie 25 tūkst. policininkų, o daug kelių buvo uždaryti, nes šią dieną dažnai kyla protestuotojų susirėmimai su policija.
 
Saugumas buvo ypač sustiprintas Taksimo aikštėje, kur protestuotojai planavo rinktis nepaisydami draudimo. Sekmadienio renginius Turkijoje lydi įtampa po to, kai buvo įvykdyti mirtini išpuoliai, dėl kurių apkaltinti džihadistai ir kurdų kovotojai.
 
„The Associated Press“ praneša, kad Maskvos Raudonojoje aikštėje vyko Kremlių palaikančių darbininkų eitynės. Žmonės ėjo nešini balionais ir Rusijos vėliavomis. Kaip įprasta „Vieningosios Rusijos“ suorganizuotiems renginiams, minėjimas susilaikė nuo kritikos prezidentui Vladimirui Putinui ir valdžiai dėl prastėjančio gyvenimo lygio. Vietoj to dauguma šūkių ragino padidinti algas ir sukurti daugiau darbo vietų jauniems profesionalams.