Pasaulyje

2016.05.01 18:09

Protestuotojai tebėra Bagdado „žaliojoje zonoje“, premjeras ragina nubausti riaušininkus

BNS 2016.05.01 18:09

Tūkstančiai protestuotojų sekmadienį buvo Bagdado „žaliojoje zonoje“, į kurią anksčiau įsiveržę šturmavo parlamentą, o Irako premjeras tuo tarpu paragino nubausti riaušininkus.

Savaites trunkančiam politiniam sąmyšiui ir parlamento neveiklumui pasiekus kulminaciją, protestuotojai nuvertė kelis sprogimams atsparios betoninės sienos, kuri juosia „žaliąją zoną“, blokus, kad atvertų praėjimą, be to, ir lipo per pačią sieną.
 
Įtvirtintoje „žaliojoje zonoje“ yra įsikūrusios pagrindinės Irako vyriausybės institucijos.
 
Nors eskalavimo galimybė neišnyko, situacija sekmadienį buvo rami, protestuotojai vaikščiojo po rajoną ir fotografavo vietas, į kurias negalėjo arba labai retai galėjo patekti.
 
„Pirmą kartą esu čia nuo tų laikų, kai buvau atvažiavęs su savo mokykla valdant Saddamui (Husseinui), – sakė 32 metų Yusefas al Assadi, kuris pasidarė asmenukę priešais paminklą nežinomam kareiviui.
 
„Tai viena gražiausių vietų Bagdade. Ji turėtų būti (skirta) visiems, vis dėlto žmonės čia nebuvo leidžiami“, – sakė jis.
 
Pasak Y.al Assadi, pribloškia tai, „kokia turtinga ši vieta“.
 
„Čia visur yra oro kondicionavimas ir elektra, bet Irako žmonės visą laiką kenčia nuo elektros pertrūkių“, – sakė jis.
 
Daug Irako politikų gyvena prabangoje, o dauguma vidutinių piliečių turi tenkintis prasta paslaugų kokybe, įskaitant tik kelias valandas vyriausybės tiekiamos elektros per parą vidurvasarį.
 
Premjero Haidero al Abadi įstaiga pranešė, kad jis įsakė persekioti baudžiamąja tvarka žmones, dalyvavusius išpuoliuose ar vandalizmo aktuose, bet saugumo pajėgos sekmadienį nesiėmė veiksmų prieš protestuotojus „žaliojoje zonoje“.
 
H.al Abadi „įsakė vidaus reikalų ministrui persekioti elementus, kurie atakavo saugumo pajėgas ir piliečius, ir parlamento narus, ir siaubė valstybės turtą, ir siųsti juos į teismus, kad jie gautų teisingą bausmę“, sakoma pareiškime.
 
Protestuotojai šeštadienį užpuolė mažiausiai vieną parlamentarą ir automobilius, kurie, kaip manė, priklauso parlamentarams, be to, įsiveržė į parlamento pastatą.
 
Tačiau kiti stengėsi užkirsti kelią niokojimui ir daugelis pasitenkino nusifotografavimu parlamente. Kai kas įsiamžino vietose, kuriose sėdi parlamento nariai.
 
Tai, kad saugumo pajėgos gali baimintis suerzinti įtakingą šiitų dvasininką Moqtadą al Sadrą, tikriausiai trukdys H.al Abadi direktyvai.
 
Tarp demonstrantų buvo daug M.al Sadro šalininkų, o jo sukarintos grupės „Saraya al Salam“ nariai šeštadienį vakare buvo išdėstyti aplink parlamentą.
 
Protestuotojai į „žaliąją zoną“ įsiveržė šeštadienį po pietų, parlamentarams ir vėl nesugebėjus patvirtinti naujų ministrų, kurie pakeistų dabartinį partinį ministrų kabinetą.
 
Ir H.al Abadi, ir M.al Sadras ragino daryti permainas, bet įtakingos politinės partijos, kurios kontroliuodamos ministerijas gauna protekciją ir lėšas, tam nepritarė.
 
„Net pasaulietiškiausi irakiečiai mato savo lyderių ir sistemos nesėkmę“, – sakė buvęs CŽV operatyvininkas Patrickas Skinneris, kuris dabar dirba konsultavimo firmoje „The Soufan Group“.
 
„Klausimas galėtų būti ne „Kodėl dabar?“, ... bet „Kodėl tam prireikė tiek laiko?“ Jų sistema neveikia“, – sakė jis.