Pasaulyje

2021.02.25 11:16

Armėnijos premjeras: dėl mano atsistatydinimo turi spręsti tauta

ES ragina kariuomenę nesikišti; atnaujinta 19.11
BNS, ELTA2021.02.25 11:16

Armėnijos premjeras Nikolas Pašinianas ketvirtadienį kreipėsi į tūkstančius savo šalininkų, atėjusių į mitingą sostinėje Jerevane pademonstruoti jam paramos po kariškių paskelbto raginimo premjerui atsistatydinti.

Naujienų agentūros AFP žurnalistas iš mitingo pranešė, kad vienoje centrinių sostinės aikščių susirinko apie 20 tūkst. žmonių.

N. Pašinianas ketvirtadienį pareiškė, kad po pralaimėjimo pernai rudenį Kalnų Karabache vykusiame kare jis svarstė galimybę atsistatydinti.

„Po karo daug galvojau apie atsistatydinimą. Visgi vėliau pasakiau, kad tapau premjeru ne savo valia – taip nusprendė tauta. Ir tauta turi nuspręsti dėl mano pasitraukimo. Tegul tauta pareikalauja mano atsistatydinimo, tegul nušauna mane aikštėje“, – kalbėjo premjeras jo sušauktame šalininkų mitinge sostinės Jerevano centre esančioje Respublikos aikštėje.

N. Pašinianas taip pat patikino savo šalininkus, kad netgi atsistatydinimo atveju neišvyks iš Armėnijos.

Be kita ko, jis paragino kariuomenę vykdyti savo pareigą ir paklusti žmonėms bei išrinktiems pareigūnams.

„Kaip išrinktas ministras pirmininkas įsakau visiems generolams, karininkams ir kariams: dirbkite savo darbą saugodami šalies sienas ir teritorinį vientisumą“, – sakė N. Pašinianas.

Ketvirtadienį Jerevane vienu metu vyksta daugiatūkstantiniai opozicijos, reikalaujančios N. Pašiniano atsistatydinimo, ir vyriausybės šalininkų mitingai.

N. Pašinianas per savo šalininkų mitingą pasiūlė nutraukti protestus ir pradėti dialogą.

„Raginu visas politines jėgas nutraukti protesto akcijas, nepaklusnumo veiksmus ir pradėti pokalbį. Esu pasirengęs rengti konsultacijas net su radikaliausiomis jėgomis“, – pabrėžė premjeras per mitingą centrinėje Respublikos aikštėje.

„Siūlau prezidentui arba pasirašyti dekretą dėl Oniko Gaspariano atleidimo iš ginkluotųjų pajėgų Generalinio štabo viršininko posto, arba jis savo noru turi pasitraukti, o mes pradėtume politinį dialogą“, – sakė Vyriausybės vadovas.

Anot premjero, jeigu antivyriausybiniai protestai tęsis, panašias akcijas organizuos ir jo šalininkai.

„Ir jei per jų akcijas skambės neteisėti raginimai, jie bus areštuojami“, – perspėjo N. Pašinianas.

Armėnijos opozicija savo ruožtu pareiškė, kad yra pasirengusi susitikti su ministru pirmininku N. Pašinianu, tačiau tik tam, kad aptartų jo atsistatydinimą.

„Esame pasirengę su juo susitikti tik tam, kad aptartume jo greito atsistatydinimo klausimą. Paliekame jam tokią galimybę“, – opozicijos mitinge sakė opozicinio „Tėvynės gelbėjimo judėjimo“ koordinatorius Išchanas Sagatelianas.

Pasak jo, negalima leisti prasidėti piliečių susirėmimams.

„Pašinianas turi parašyti pareiškimą ir ramiai pasitraukti“, – pabrėžė I. Sagatelianas.

Atnaujinta 19.11

ES ragina Armėnijos kariuomenę nesikišti į šalies politinius reikalus

Europos Sąjunga ketvirtadienį paragino Armėnijos kariuomenę nesikišti į šalį apėmusius politinius nesutarimus, kariškiams paraginus opozicijos spaudžiamą ministrą pirmininką Nikolą Pašinianą atsistatydinti.

„Pagal Armėnijos konstituciją, ginkluotosios pajėgos „turi likti neutralios politiniuose reikaluose ir turi būti kontroliuojamos civilinės valdžios“, – rašoma Europos išorės veiksmų tarnybos (EIVT) pareiškime.

Briuselis taip pat ragina Jerevaną „taikiai spręsti politinius nesutarimus“ bei „griežtai laikytis parlamentinės demokratijos principų ir procesų“, taip pat paprašė abi puses neleisti pablogėti padėčiai Armėnijoje.

„Europos Sąjunga atidžiai stebi padėties Armėnijoje raidą. Raginame visas šalis laikytis rimties ir vengtų bet kokių pareiškimų ar veiksmų, galinčių dar labiau padidinti įtampą“, – priduriama EIVT pareiškime.

Briuselis paragino Jerevaną išspręsti šalį ištikusią politinę krizę laikantis „demokratinės ir konstitucinės tvarkos“.

Padėtis Armėnijoje ketvirtadienį smarkiai paaštrėjo, kariuomenės vadovybei pareikalavus, kad atsistatydintų N. Pašinianas ir jo kabinetas.

Atsakydamas į šį reikalavimą, ministras pirmininkas socialiniame tinkle „Facebook“ parašė: „Ginkluotųjų pajėgų Generalinio štabo pareiškimą vertinu kaip mėginimą įvykdyti karinį perversmą.“

Vėliau N. Pašinianas pareiškė atleidžiantis Armėnijos ginkluotųjų pajėgų generalinio štabo viršininką Oniką Gasparianą. Premjeras taip pat paragino kariuomenę neprarandant budrumo toliau vykdyti savo užduotį – saugoti sienas.

N. Pašinianas pareikalavo, kad O. Gasparianas atsistatydintų, tačiau Armėnijos prezidentas dar nepasirašė atitinkamo dekreto.

Atnaujinta 16.57

Turkija smerkia mėginimą įvykdyti perversmą Armėnijoje

Turkijos užsienio reikalų ministras Mevlütas Çavuşoğlu ketvirtadienį pareiškė, kad Ankara smerkia mėginimą įvykdyti perversmą Armėnijoje.

„Turkija yra prieš mėginimus jėga užgrobti valdžią bet kurioje pasaulio šalyje, taip pat ir Armėnijoje“, - sakė jis per spaudos konferenciją Budapešte po derybų su Vengrijos URM vadovu Péteriu Szijjártó.

Anot M. Çavuşoğlu, Turkija „neturėjo kontaktų su Armėnijos valdžia“, bet Ankara „laikosi principinės pozicijos perversmų atžvilgiu“. Turkijos diplomatijos vadovas pridūrė, kad „regione yra galimybių langas, kuriuo visi turi pasinaudoti“.

Anksčiau ketvirtadienį Armėnijos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas paskelbė pareiškimą, kuriame pareikalavo, kad šalies ministras pirmininkas Nikolas Pašinianas ir vyriausybė atsistatydintų.

Armėnijos gynybos ministerija: kariuomenės įtraukimas į politiką – „nepriimtinas“ dalykas

Armėnijos gynybos ministerija ketvirtadienį pareiškė, kad yra nepriimtina įtraukti kariuomenę į politiką, kariškiams paraginus šalies ministrą pirmininką Nikolą Pašinianą atsistatydinti.

„Kariuomenė nėra politinė institucija, ir bandymai įtraukti ją į politinius procesus yra nepriimtini. Kiekvienas toks mėginimas yra grėsmė Armėnijos Respublikos stabilumui ir saugumui“, – sakoma ministerijos pareiškime.

Armėnijos opozicija ragina prezidentą nepasirašyti dekreto dėl O. Gaspariano atleidimo

Armėnijos opozicija paragino šalies prezidentą nepasirašyti dekreto dėl ginkluotųjų pajėgų Generalinio štabo viršininko Oniko Gaspariano atleidimo, o Armeno Sargsiano spaudos tarnyba ketvirtadienį pranešė, kad jis to dar nepadarė.

„Dešimtys tūkstančių piliečių dabar čia stovi šalia kariuomenės vadovybės. Mes taip pat stovėsime šalia jūsų, jei būsite atkaklus ir nepasirašysite šio dekreto“, – per opozicijos mitingą sakė opozicinės partijos „Dašnakcutiun“ narys Gegamas Manukianas.

Ketvirtadienį ryte Armėnijos ginkluotųjų pajėgų Vyriausiasis štabas išplatino pareiškimą, kuriame pareikalavo premjero Nikolo Pašiniano ir jo kabineto atsistatydinimo, o vyriausybės vadovas šį žingsnį pavadino mėginimu įvykdyti perversmą.

Kiek vėliau N. Pašinianas paskelbė, kad atleido ginkluotųjų pajėgų Vyriausiojo štabo viršininką O. Gasparianą.

Armėnijos premjeras su šalininkais dalyvauja eitynėse sostinės gatvėmis

Armėnijos premjeras Nikolas Pašinianas, apkaltinęs kariškius perversmo rengimu, ketvirtadienį drauge su šalininkais žygiavo sostinės Jerevano gatvėmis.

„Padėtis įtempta, bet turime sutikti, kad susirėmimų negali būti“, – per megafoną šalininkams sakė N. Pašinianas ir pridūrė, kad naujas politinis nestabilumas po mėnesius trukusių protestų prieš jį yra „suvaldomas“.

N. Pašinianas paneigė gandus, kad rengiasi bėgti iš šalies

„Šiuo metu platinami duomenys, kad mes rengiamės bėgti, užsakėme lėktuvą. Tačiau mes čia, mano šeima čia. Pakviesime ir juos, kad pamatytumėte“, – eisenos metu sakė premjeras.

Eisenoje taip pat dalyvauja N. Pašiniano sūnus ir ministrai.

Anksčiau ketvirtadienį Armėnijos ginkluotųjų pajėgų Vyriausiasis štabas išplatino pareiškimą, kuriame pareikalavo N. Pašiniano ir jo kabineto atsistatydinimo, o vyriausybės vadovas šį žingsnį pavadino mėginimu įvykdyti perversmą.

Eisenos Jerevane metu N. Pašinianas tvirtino, kad Armėnijoje „armija klauso tautos ir premjero“.

Jis atmetė pilietinių susirėmimų šalyje tikimybę ir sakė: „Kariškiai priėmė emocijomis pagrįstą sprendimą.“

Armėnijos prezidentas „imasi skubių“ priemonių krizei suvaldyti

Armėnijos prezidentas ketvirtadienį pareiškė, kad imasi skubių priemonių politinei krizei užbaigti, premjerui Nikolui Pašinianui apkaltinus kariškius perversmo rengimu.

„Aš raginu visus – valstybines institucijas, teisėsaugos agentūras, politines jėgas ir visus piliečius – pademonstruoti savitvardą ir blaivų protą. Bet koks neapgalvotas žodis ar veiksmas didina įtampą ir gilina krizę“, – sakoma prezidento Armeno Sargsiano pareiškime.

„Patvirtindamas prezidentūros kaip pusiausvyrą palaikančios institucijos vaidmenį aš imuosi skubių priemonių įtampai sumažinti ir rasti būdų šios situacijos sprendimui taikiu keliu“, – nurodoma daugiausia simbolinius įgaliojimus turinčio prezidento pareiškime.

Armėnijos opozicija perspėjo premjerą dėl „paskutinės galimybės“ atsistatydinti

Didžiausia Armėnijos opozicinė partija, daugelį mėnesių raginusi premjerą Nikolą Pašinianą atsistatydinti, ketvirtadienį jam paskelbė ultimatumą.

Opozicijos partija teigė, kad norėdamas išvengti pilietinio karo, premjeras turi paskutinę galimybę atsistatydinti. „Raginame N. Pašinianą nevesti šalies į pilietinį karą ir atsisakyti kraujo praliejimo. N. Pašinianui suteikiama paskutinė galimybė išvengti suirutės“, – pranešime teigė partija „Klestinti Armėnija“.

Kremlius reiškia susirūpinimą dėl įvykių Armėnijoje

Maskva yra susirūpinusi dėl įvykių Armėnijoje ir ragina laikytis ramybės po to, kai šalies premjeras Nikolas Pašinianas apkaltino kariuomenę bandymu įvykdyti karinį perversmą, reporteriams ketvirtadienį sakė Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas.

„Su susirūpinimu stebime įvykių eigą Armėnijoje, – pridūrė D. Peskovas. – Natūralu, raginame išlikti ramiems.“

Padėtis Armėnijoje, paaštrėjusi šalies ginkluotosioms pajėgoms pareikalavus ministro pirmininko Nikolo Pašiniano ir jo vyriausybė atsistatydinimo, yra šios valstybės vidaus reikalas, ketvirtadienį pareiškė Rusijos užsienio reikalų ministerija.

Maskva: padėtis Armėnijoje – jos vidaus reikalas

Padėtis Armėnijoje, paaštrėjusi šalies ginkluotosioms pajėgoms pareikalavus ministro pirmininko Nikolo Pašiniano ir jo Vyriausybė atsistatydinimo, yra šios valstybės vidaus reikalas, ketvirtadienį pareiškė Rusijos užsienio reikalų ministerija.

„Tai Armėnijos vidaus reikalas“, – nurodė URM, paprašyta pakomentuoti situaciją Armėnijoje.

Anksčiau ketvirtadienį Armėnijos ginkluotųjų pajėgų Vyriausiasis štabas išplatino pareiškimą, kuriame pareikalavo ministro pirmininko N. Pašiniano ir jo kabineto atsistatydinimo, o Vyriausybės vadovas šį žingsnį pavadino mėginimu įvykdyti perversmą.

Kiek vėliau N. Pašinianas pranešė, kad atleido iš pareigų Vyriausiojo štabo viršininką generolą pulkininką Oniką Gasparianą, pareikalavusį jo atsistatydinimo.

Premjeras paragino kariškius toliau užtikrinti valstybės sienos apsaugą ir neprarasti budrumo.

„Viskas kontroliuojama. Neleistina ginkluotosioms pajėgoms užsiimti politika ir skelbti politinius pareiškimus“, – pažymėjo jis.

Šią savaitę Armėnijoje suintensyvėjo antivyriausybinės demonstracijos, kuriose reikalaujama N. Pašiniano trauktis iš premjero posto.

Protestai prieš N. Pašinianą prasidėjo pernai lapkritį, kai premjeras tarpininkaujant Maskvai sudarė taikos susitarimą su Azerbaidžanu, užbaigusį šešias savaites trukusias nuožmias kautynes ginčijamame Kalnų Karabacho regione.

Per tas kautynes žuvo apie 6 tūkst. žmonių.

Pagal susitarimą, sustabdžiusį Azerbaidžano puolimą, kurio metu buvo atkovotos kai kurios per 10-ojo dešimtmečio karą armėnų separatistų užvaldytos teritorijos dalys, Armėnija sutiko perduoti Azerbaidžanui tris aplink Kalnų Karabachą esančius rajonus.