Pasaulyje

2021.02.24 17:53

Ekspertai: Navalnas vienintelis prilygsta Putinui, režimą ištiko krizė

Andrius Balčiūnas, LRT.lt2021.02.24 17:53

Į Rusiją grįžęs apnuodijimą „Novičiok“ išgyvenęs Aleksejus Navalnas yra vienintelis prezidentui Vladimirui Putinui prilygstantis politikas. Kremlius ima nerimauti ir naudoja vis daugiau smurto, kol A. Navalno šalininkai dirba Rusijos regionuose, kad per Dūmos rinkimus rudenį suduotų smūgį Kremliaus šeimininkui, įsitikinę Rytų Europos studijų centro (RESC) diskusijoje dalyvavę politikai ir ekspertai.

Režimo pabaiga?

Rusijos pareigūnams Maskvos oro uoste suėmus A. Navalną, tūkstančiai rusų išėjo į gatves protestuoti prieš sulaikymą. Jėgos struktūrų pareigūnai juos pasitiko jėga – tada analitikai prognozavo, jog Kremlius išmoko Baltarusijos režimo pamokas.

Rusijoje jau vyksta panašūs procesai kaip kaimyninėje Baltarusijoje – didesnė dalis visuomenės yra nepatenkinta esama padėtimi, mano europarlamentaras Andrius Kubilius. O savo pamokas išmoksta ir Europa.

„Po Borrellio vizito Maskvoje, Europos Parlamente ir kitose institucijose auga supratimas, kad įprastiniai santykiai su Putino režimu yra betiksliai. Nebegalime būti tokie naivūs, kad galvotume, kad Putino režimas pasikeis. Ir šio supratimo daugėja. Daug žmonių tiki, kad jei demokratiniai pokyčiai gali prasidėti Baltarusijoje, gali ir Rusijoje“, – RESC diskusijoje teigė politikas, kuris siūlo Vakarams sukurti nuoseklią strategiją kaip padėti Rusijai transformuotis į demokratinę valstybę.

Vis dėlto, tikėtis, kad V. Putino režimas neatsilaikys ir netrukus ims trupėti, nereikėtų – tai veda prie nusivylimo, įsitikinęs A. Navalno bendražygis Leonidas Volkovas.

„Putino režimas vis dar turi daug pinigų, juos palaiko pareigūnai, režimo reitingai neblogi, jie kontroliuoja rinkimų sistemą. Todėl sąlygų žlugti režimui šiemet nėra, jis nedaro ir lemiamų klaidų“, – RESC diskusijoje „Rusija, Navalnas ir Putino režimo ateitis“ sakė L. Volkovas.

Tačiau susidurdamas su protestais ir augančiu nepasitenkinimu režimas gali bandyti transformuotis ir išvengti griūties. Deja, tai nebūtinai vestų prie demokratijos, svarstė „Chatham House“ bendradarbis Nikolajus Petrovas.

„Režimas keičiasi, jis artimiausioje ateityje jau bus kitoks, nes jis siekia išlaikyti Putino valdžią po 2025-ųjų, todėl vyksta daugybė institucijų pokyčių, kuriamos naujos įstaigos, kuriami komitetai, tai leistų Putinui išlaikyti kontrolę nebūnant kasdien pirmajame plane. (...) Procesas nuvažiavo nuo bėgių pastaruoju metu, manau, ponas Navalnas sudavė tikrą smūgį režimui“, – sakė N. Petrovas.

V. Putino pasitraukimas situacijos taip pat negelbėtų – politikai ir analitikai sutaria, kad be Kremliaus šeimininko, visa asmeniniais ryšiais paremta sistema griūtų.

„Vienas pagrindinių Putino režimo krizės ženklų – jie ničnieko naujo šaliai nebegali pasiūlyti. (...) Dabar reikėtų opozicijai pristatyti savo viziją, kad patrauktų žmones“, – teigė apžvalgininkas Konstantinas Eggertas.

Opozicija taps jėga

L. Volkovas teigė, kad A. Navalno šalininkai vadovaujasi prielaida, kad V. Putinas dar ilgai nesitrauks iš posto – todėl grupė stengiasi didinti šalininkų būrius Rusijos regionuose, kartu paveikti ir Rusijos elitą.

„Mes turime augti ir tapti didele politine organizacija. Kad kritiniu metu, kad ir dėl ko jis ateitų, mes būtume geriausiai organizuota politinė struktūra šalyje ir reikalautume pokyčių, laisvų rinkimų, taikaus valdžios perdavimo. (...) Putinizmas nepergyvens Putino, sistema pastatyta ant asmeninių ryšių“, – teigė L. Volkovas.

Jo duomenimis, A. Navalno šalininkų gretos gausėja – anksčiau opozicionieriaus prezidentinę kampaniją palaikė šimtai tūkstančių žmonių, dabar filmus apie valdžios korupciją peržiūri jau dešimtys milijonų Rusijos gyventojų.

„Dabar mes jau pirmoji politinė galia Rusijoje, prilygstame Putino partijai. Todėl jie mums neleidžia dalyvauti rinkimuose. Jei tai tęsis, esu tikras, mūsų politinis dominavimas taps faktu“, – įsitikinęs L. Volkovas.

Todėl Rusijos valdžia imsis brutalių represijų ir mėgins ardyti opozicijos tinklus regionuose, įsitikinęs apžvalgininkas Konstantinas Eggertas.

„Rusijos valdžia tikrai yra išsigandusi (...). Bus bandoma nusipirkti Rusijos gyventojų balsus, tam bus skirta daug pinigų, priminti, kad valdžia jais rūpinasi. (...) Manau, kad Putinas bijo vietos politikos lyderių politikų, nes ten gimsta ir vyksta laisvas mąstymas ir iniciatyva“, – sakė K. Eggertas.

Sunaikinti Navalną

Šiandien A. Navalnas ir jo šalininkai yra tapę pagrindine opozicijos jėga Rusijoje, todėl Kremlius metė milžiniškas pajėgas apjuodinti opozicionierius. Kremliaus platinami naratyvai apie A. Navalną skleidžiami Vakaruose – taip siekiama pakirsti pasitikėjimą opozicija ir sunaikinti Vakarų palaikymą jam.

Rusijoje valdžios kontroliuojamos televizijos „kiaurą parą kalba apie Navalną, vaizduoja jį naciu, grobiančiu vaikus ir panašiai“, pasakojo L. Volkovas.

Trečiadienį organizacija „Amnesty International“ atšaukė „sąžinės kalinio“ statusą A. Navalnui.

„Pirmą kartą turime figūrą Rusijoje, kuri politine prasme prilygsta Putinui. (...) Buvo surengta provokacija, kuria deja metamas šešėlis ant A. Navalno, (...) tai rodo, kad Kremlius jo bijo, suvokia kad jis laikomas ir pagrindiniu opozicionieriumi užsienyje“ – sakė K. Eggertas.

Todėl N. Petrovas ragino Vakarus nenusigręžti nuo A. Navalno, kuriam yra „iškilęs milžiniškas pavojus“. „Šiandien jis yra opozicijos simbolis, o kitos politinės opozicijos šalyje nėra ir Kremlius daro viską, kad jos nebūtų“, – RESC diskusijoje sakė ekspertas.