Pasaulyje

2021.02.24 11:45

Navalno išsakyti žodžiai užkliuvo žmogaus teisių sargams – atšaukė „sąžinės kalinio“ statusą

LRT.lt2021.02.24 11:45

Kremliaus kritiko Aleksejaus Navalno praeityje išsakyti žodžiai gali jam brangiai kainuoti. Tarptautinė žmogaus teisių organizacija „Amnesty International“ paskelbė, kad atšaukia A. Navalno įvardijimą „sąžinės kaliniu“, praneša „The Moscow Times“.

Taip pasielgta dėl praeityje A. Navalno vartotos nacionalistinės retorikos, pranešė organizacija. „Amnesty International“ po sausio 17 dieną įvykusio opozicionieriaus suėmimo Maskvos oro uoste.

„Amnesty International“ organizacijos viduje nusprendė nebevadinti A. Navalno sąžinės kaliniu“ dėl jo praeityje išsakytų komentarų“, – rašoma oficialiame pranešime.

„Kai kuriuos A. Navalno pasisakymus galima vertinti kaip neapykantą kurstančią kalbą, kuri prieštarauja organizacijos „sąžinės kalinio“ apibrėžimui“, – tikino „Amnesty International“ atstovai.

Kremliaus kritikas nuo nacionalistų judėjimų atsiribojo dar 2010 metais, tačiau niekad viešai neišsižadėjo savo pasakytų žodžių.

Po nuodijimo „Novičiok“ chemine medžiaga Berlyno „Charite“ klinikoje su vietos žiniasklaida kalbėjęs A. Navalnas tikino, kad jo politinės pažiūros nuo jo karjeros pradžios nepasikeitė.

Tačiau „Amnesty International“ ir toliau tikina, kad palaikys A. Navalno paleidimo iš kalėjimo idėją.

Organizacijos sprendimas sukėlė pasipiktinimo bangą socialiniuose tinkluose, nes kai kurie žmonės mano, kad „sąžinės kaliniais“ būti gali tik tam tikrų politinių pažiūrų žmonės.

Portalas „Mediazona“ tikina, kad toks „Amnesty International“ sprendimas gali būti susijęs ir su Kremliaus vykdoma dezinformacija prieš opozicionierių, palankiame Rusijos valdžiai „Russia Today“ kanale.

Rusijos opozicijos atstovo A. Navalno sulaikymas įžiebė masinius protestus Rusijos teritorijoje. Jų metu buvo sulaikyta daugiau nei 12 tūkstančių protestuotojų.

Šį mėnesį Rusijos teismas skyrė A. Navalnui 2,5 metų kalėjimo bausmę, dėl „neva teismo proceso sąlygų nevykdymo“.