Pasaulyje

2021.02.24 09:07

Estija nepriklausomybės dieną mini be parado ir prezidentės priėmimo, su švente pasveikino ir Lietuvos vadovai

atnaujinta 09.13
BNS2021.02.24 09:07

Estija trečiadienį mini 103-iąsias nepriklausomybės metines, bet dėl koronaviruso pandemijos šventinių renginių organizatoriai prašo žmonių nesilankyti iškilmėse ir švęsti namie su šeimomis.

Parlamento spaudos tarnyba naujienų agentūrai „Interfax“ nurodė, kad šventiniai renginiai Taline prasidės nuo valstybinės vėliavos pakėlimo Tompėjos pilies Ilgojo Germano bokšte.

Ceremonija, kurioje dalyvauja prezidentė Kersti Kaljulaid ir premjerė Kaja Kallas, prasidėjo tekant Saulei – 7 val. 32 min. vietos (ir Lietuvos) laiku. Jos metu kalbą turi pasakyti parlamento pirmininkas Hennas Polluaasas.

Ceremoniją, kurią paprastai stebėdavo didelės minios, šiemet galima stebėti per televiziją.

Dėl pandemijos teko atsisakyti ir tradicinio Estijos ir jos sąjungininkių NATO karinio parado, taip pat sutraukdavusio dideles žiūrovų minias.

Jei oro sąlygos bus palankios, žmonės galės stebėti praskrendančius sąjungininkų lėktuvus. Nuo 12 val. 20 min. per pusantros valandos Estijos ir jos sąjungininkių NATO oro pajėgų lėktuvai praskris virš devynių šalies miestų, pranešė Estijos gynybos pajėgų vyriausiasis štabas.

Dalyvaus Estijos oro pajėgų mokomųjų reaktyvinių lėktuvų L-39, transportinių lėktuvų M28, Baltijos šalių oro erdvę saugančių vokiečių ir italų naikintuvų „Eurofighter Typhoon“. Vokiečių naikintuvai kyla iš estų Emario bazės, o italų – iš Šiaulių bazės.

Taip pat turi dalyvauti keturi JAV oro pajėgų naikintuvai F-15 ir du juos lydintys kuro papildymo ore lėktuvai KC-135, pakilsiantys iš Leikenhito oro pajėgų bazės Didžiojoje Britanijoje.

Tradicinį sveikinimą Estijos žmonėms prezidentė šiemet pasakys Paidės mieste. Ten pat įvyks iškilmingas koncertas, jį transliuos televizija.

Tačiau prezidentės priėmimo ir rankos paspaudimo kviestiniams svečiams šiemet nebus.

Vakare sostinėje įvyks dar vienas tradicija tapęs renginys: kraštutinių dešiniųjų Estijos konservatorių liaudies partijos (EKRE) organizuojama eisena su fakelais Talino senamiesčio gatvėmis ir koncertas Laisvės aikštėje.

Anksčiau eisenoje ir koncerte dalyvaudavo tūkstančiai žmonių, bet šiemet dėl Sveikatos apsaugos departamento suvaržymų dalyvių bus mažiau.

Prezidentas ir Seimo pirmininkė pasveikino Estiją 103-iųjų Nepriklausomybės metinių proga

Prezidentas Gitanas Nausėda ir Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen trečiadienį pasveikino Estiją 103-iųjų Nepriklausomybės metinių proga.

Sveikinime Estijos prezidentei Kersti Kaljulaid ir Estijos žmonėms šalies vadovas linki ilgų klestėjimo metų, sveikatos ir visokeriopos sėkmės, pranešė Prezidentūra.

„Lietuvą ir Estiją sieja pagrindinės laisvės ir demokratijos vertybės bei teisinės valstybės principai. Mūsų šalys artimai bendradarbiauja siekdamos stiprinti Baltijos jūros regiono saugumą ir klestėjimą. Lietuva ir Estija buvo, yra ir bus artimiausios politinės ir ekonominės partnerės“, – sveikinimą cituoja Prezidentūra.

„Būdamos Europos Sąjungos ir NATO narėmis, pastarąjį šimtmetį kartu žengiame laisvės ir nepriklausomybės keliu, siekdamos įveikti dabartinius ir ateities iššūkius bei užsitikrinti ir kuo geriau panaudoti esamas ir naujas galimybes. Taip pat džiaugiuosi sėkmingu bendradarbiavimu tarp Šiaurės ir Baltijos šalių“, – rašoma prezidento sveikinime.

Šalies vadovas išsakė pasiryžimą stiprinti dvišalį bendradarbiavimą švietimo, mokslo, kultūros, kovos su klimato kaita, ES vidaus rinkos stiprinimo, energetinio saugumo ir kitose srityse.

Seimo Pirmininkė V. Čmilytė-Nielsen Seimo ir savo vardu su švente pasveikino Estijos Rygikogo pirmininką Henną Polluaasą ir Estijos gyventojus.

„Šiais metais, kai minime oficialių dvišalių Lietuvos ir Estijos santykių 100-metį, man ypač malonu palinkėti Estijos Rygikogui sklandaus ir darnaus darbo, siekiant gražesnės ateities visiems Estijos gyventojams“, – sakoma Seimo pirmininkės sveikinime.

Seimo pirmininkė savo sveikinime taip pat pabrėžia Lietuvos ir Estijos bendradarbiavimo svarbą, pranešė jos biuras.

„Mūsų šalys dalijasi patirtimi skirtingais lygmenimis, siekdamos to paties tikslo – kurti modernią valstybę, užtikrinančią piliečių gerovę. Sveikinu Estijos žmones visame pasaulyje ir džiaugiuosi seseriško mūsų ryšio tvirtumu“, – sako parlamento vadovė.