Pasaulyje

2021.02.27 21:13

Kodėl nėra žinių iš Tibeto? Informaciją į užsienį perdavęs vyras nuteistas dešimtmečiams kalėjimo, kur buvo nužudytas

LRT.lt2021.02.27 21:13

Protestuotojas iš Tibeto buvo nuteistas 21 metams laisvės atėmimo už tai, kad užsienio žiniasklaidos agentūroms pateikė informaciją apie protestus Tibete. Šį mėnesį jis mirė Lasos ligoninėje, kur kritinės būklės buvo atvežtas iš kalėjimo, rašo „Radio Free Asia“ (RFA). 

Kaip praneša vietos šaltiniai, 51 metų Kunchokas Jinpa, gyvenantis Driru apskrityje, Tibeto Nagču savivaldybėje, buvo sulaikytas 2013 m. lapkričio 8 d., o šių metų vasario 6 d., praėjus trims mėnesiams po to, kai dėl paralyžiaus ir kraujo išsiliejimo į smegenis buvo paguldytas į ligoninę, mirė.

Kaip RFA Tibeto tarnybai pranešė vietos šaltiniai, 1989 m. K. Jinpa buvo išvykęs gyventi ir mokytis į Indiją, tačiau 1998 m. grįžo į Tibetą, kur dirbo ekskursijų vadovu ir buvo labai gerbiamas vietos bendruomenės narys.

„Iš Indijos į Driru grįžęs Kunchokas Jinpa padarė didžiulę įtaką Tibeto gyventojams, patarė jiems būti vieningiems ir siekti išsilavinimo, stengiantis išlaikyti tibetietišką tapatybę, – sakė šiuo metu Indijoje gyvenantis tibetietis Yartharas. – Žmonės jį dievino, juo pasitikėjo.“

„Kunchoko Jinpos mirtis [dėl kurios kalta Kinija] parodo tikrąją informacijos iš Tibeto perdavimo išoriniam pasauliui kainą“, – pridūrė Yartharas.

Po to, kai 2013 m. K. Jinpa buvo sulaikytas, Indijoje gyvenantys tibetiečiai praktiškai buvo atkirsti nuo bet kokių naujienų ir informacijos iš Driru, sakė Indijoje veikiančio Tibeto parlamento tremtyje narys Ngawangas Tharpa ir pridūrė: „Daugelis mūsų jau šešerius ar septynerius metus praktiškai neturi jokių ryšių su ten likusiais žmonėmis“.

„Kunchokas Jinpa mums buvo labai svarbus informacijos šaltinis ir labai drąsus žmogus“, – teigė N. Tharpa.

Kalbėdamas su RFA, artimas žuvusiojo draugas sakė, kad K. Jinpa dažnai organizuodavo religinius ritualus, kurių metu buvo meldžiamasi už ištremtą Tibeto dvasinį lyderį Dalai Lamą, taip pat kartą leidosi į ritualinę kelionę iš Driru į Tibeto regioninę sostinę Lasą, esančią už šimtų kilometrų.

„Reikšdamas palaikymą Dalai Lamos raginimui atsisakyti gyvūnų odos ir kailio naudojimo Tibete, jis ragino visus nustoti siūti iš odos drabužius“, – sakė šaltinis, sutikęs kalbėti tik garantavus anonimiškumą.

„Jis taip pat atsisakė ant savo namo stogo iškelti Kinijos nacionalinę vėliavą“, – teigė šaltinis ir pridūrė, kad Indijoje gyvenęs K. Jinpa daug žinojo apie tą šalį ir padėdavo bei patardavo ten išvykti nusprendusiems tibetiečiams.

„Kadangi pats buvo išsilavinęs, jis manė, kad išsilavinimas ir ekonominis įgalinimas yra svarbiausi dalykai, kurių turi siekti jaunoji karta, jei nori padoriai gyventi“, – RFA sakė jis.

„Tiesiog paskutinis toks atvejis“

Vasario 16 d. išplatintame savo pranešime Niujorke įsikūrusi organizacija „Human Rights Watch“ (HRW) teigia, kad 2013 m. spalio mėn. kartu su šimtais kitų tibetiečių, protestavusių prieš reikalavimą virš savo namų iškelti Kinijos vėliavą, sulaikytas K. Jinpa taip pat sulaukė kaltinimų informacijos apie protestus prieš kasyklų įrengimą tibetiečiams šventame kalne teikimu užsienio žiniasklaidai.

„Kunchoko Jinpa mirtis yra dar vienas tragiškai pasibaigęs netinkamo elgesio su neteisėtai įkalintu tibetiečiu atvejis, – sakė „HRW China“ direktorė Sophie Richardson. – Turėtų būti pareikalauta Kinijos valdžios institucijų, atsakingų už savavališką sulaikymą, kankinimus ar netinkamą elgesį, dėl kurių areštinėse miršta žmonės, atsakomybės.“

„Tai tiesiog paskutinis toks atvejis, kai mirė tibetietis, įkalintas už tai, jog išdrįso nepaisyti okupacinės Kinijos Vyriausybės reikalavimų“, – vasario 17 d. pareiškime rašė Londone įsikūrusios organizacijos „Free Tibet“ kampanijų vadovas Johnas Jonesas. Jis pridūrė, kad visai neseniai už Tibeto ribų buvo išplatinta žinia apie jauno tibetiečių vienuolio, sulaikyto už dalyvavimą taikiame proteste, mirtį.

Kiek anksčiau paskelbtoje ataskaitoje rašoma, kad, RFA šaltinių teigimu, devyniolikmetis Tenzinas Nyima buvo sulaikytas 2020 m. rugpjūtį už tai, kad platino lankstinukus ir skandavo šūkius, reikalaudamas Tibeto nepriklausomybės, o šių metų sausį mirė nuo Kinijos kalėjime patirtų kankinimų ir sužalojimų.

Kaip RFA sakė Indijoje įsikūrusio Tibeto žmogaus teisių ir demokratijos centro tyrėjas Pema Gyalis, iš maždaug tūkstančio tibetiečių, kuriuos Kinijos valdžia sulaikė Driru mieste nuo 2013 m., apie 600 buvimo vieta iki šiol nėra žinoma.

„Per visus šiuos metus Kinijos Vyriausybė, remdamasi suklastotais kaltinimais, įkalino daugybę tibetiečių, tokių kaip Kunchokas Jinpa, ir pranešama, kad daug jų mirė kalėjimuose, nepakėlę kankinimų“, – sakė P. Gyalis.

JAV žada remti Tibetą

Trečiadienį išplatintame pareiškime JAV valstybės departamento atstovas spaudai sakė: „Jungtinės Valstijos palaiko daugybę [Kinijos Liaudies Respublikos] engiamų ir įkalintų tibetiečių, siekiančių, kad būtų gerbiamos jų žmogaus teisės“.

„Mes raginame KLR valdžios institucijas gerbti žmogaus teises ir pagrindines laisves, įtvirtintas Visuotinėje žmogaus teisių deklaracijoje“, – sakė departamento atstovas ir pridūrė, kad JAV, kartu su partneriais ir sąjungininkais, sieks spausti Pekiną užmegzti tiesioginį dialogą su ištremtu Tibeto dvasiniu lyderiu Dalai Lama ar jo atstovais ir išspręsti nesutarimus.

„Jungtinės Valstijos remia prasmingą Tibeto autonomiją“, – teigiama Valstybės departamento pareiškime.

Anksčiau nepriklausoma valstybe buvęs Tibetas prieš beveik 70 metų buvo užpultas ir jėga įtrauktas į Kinijos sudėtį, o 1959 m., po nepavykusio sukilimo prieš Kinijos valdžią, Dalai Lama ir tūkstančiai jo pasekėjų buvo priversti trauktis į tremtį Indijoje ir kitose pasaulio šalyse.

Kinijos valdžia kieta ranka valdo šį regioną, riboja tibetiečių politinę veiklą ir taikią kultūrinės bei religinės tapatybės raišką, o jai nepaklūstantiesiems gresia persekiojimai, kankinimai, įkalinimai ir net neteisminės egzekucijos.

Populiariausi

Maskva

Pasaulyje

2021.04.21 20:44

Praha skelbia Maskvai ultimatumą, kad išsiųstiems čekų diplomatams būtų leista grįžti

Čekijoje sulaikyti 5 asmenys, įtariami teroristine veikla Rytų Ukrainoje; atnaujinta 23.00
Protesto akcija palaikyti Aleksejui Navalnui
10

Pasaulyje

2021.04.21 18:27

Protesto akcijose Navalnui palaikyti sulaikyta per 450 žmonių ir opozicionieriaus bendražygiai

JT ekspertai: Navalnas – „rimtame pavojuje“, atnaujinta 20.49
10