Pasaulyje

2021.02.23 11:49

Iranas pradėjo riboti JT inspektorių veiklą savo branduoliniuose objektuose

BNS2021.02.23 11:49

Iranas oficialiai pradėjo riboti tarptautinių specialistų patikrinimus savo branduoliniuose objektuose, antradienį pranešė valstybinė televizija, Teheranui siekiant paspausti Europos šalis ir JAV prezidento Joe Bideno administraciją atšaukti ekonomines sankcijas ir atkurti 2015 metų branduolinį susitarimą.

Televizijos reportaže šis žingsnis nedetalizuojamas, bet patvirtinama, jog Iranas ištesėjo savo grasinimą mažiau bendradarbiauti su Tarptautine atominės energijos agentūros (TATENA) inspektoriais.

Iranas pareiškė planuojantis pasitraukti iš „Papildomo protokolo“ – konfidencialios Teherano ir TATENA sutarties, pasirašytos sudarant istorinį branduolinį susitarimą ir suteikiančios JT inspektoriams platesnius įgaliojimus lankytis branduoliniuose objektuose ir stebėti Irano programą.

Lieka neaišku, kaip bus ribojama prieiga. Irano užsienio reikalų ministras Mohammadas Javadas Zarifas pareiškė, jog TATENA nebebus leidžiama peržiūrėti stebėjimo kamerų medžiagos iš branduolinių objektų. Irano atominės energijos organizacija pažadėjo saugoti šią filmuotą medžiagą tris mėnesius, o paskui perduoti ją JT agentūrai, bet su sąlyga, kad sankcijos bus panaikintos.

Beveik prieš trejus metus ankstesnis JAV Donaldas Trumpas vienašališkai išvedė Ameriką iš branduolinio susitarimo ir sugrąžino Iranui skaudžias sankcijas, paralyžiavusias jo ekonomiką.

Siekdamas padidinti spaudimą J. Bideno administracijai Iranas paskelbė apie sprendimą atsisakyti dar daugiau įsipareigojimų, prisiimtų pagal 2015 metų susitarimą.

Pastarosiomis savaitėmis Iranas pradėjo sodrinti uraną iki 20 proc., taip pat įjungė pažangias centrifugas ir ėmė gaminti metališkąjį uraną, kuris gali būti naudojamas kaip atominių galvučių komponentas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt