Pasaulyje

2021.02.23 08:02

Sakartvelo opozicija protestuodama prieš lyderio areštą prie parlamento pasistatė palapines

atnaujinta 16.43
BNS, ELTA, Gailė Jaruševičiūtė2021.02.23 08:02

Sakartvele po opozicijos lyderio arešto, padidinusio dėl ginčijamų rinkimų pernai kilusią politinę krizę, antradienį protestavo tūkstančiai vyriausybės priešininkų.

Šimtai riaušėms pasirengusių policininkų panaudojo ašarines dujas prieš Nikanoro Melijos šalininkus, prie jo Vieningojo nacionalinio judėjimo (VNJ) būstinės sostinėje Tbilisyje stovyklavusius prieš jo areštą per naktinį reidą.

N. Melijos areštą iškart pasmerkė Vakarų diplomatai, didėjant nuogąstavimams dėl šios buvusios sovietinės respublikos trapios demokratijos.

Per minėtą reidą taip pat buvo sulaikyta dešimtys N. Melijos šalininkų.

Opozicinės partijos „Lelo“ lyderis Mamuka Chazaradzė paragino „taikiai, tvirtai kovoti ir ginti Sakartvelo demokratiją“.

„Politinių kalinių paleidimas ir pirmalaikiai parlamento rinkimai yra vienintelis įmanomas kelias iš krizės“, – sakė jis, opozicijos lyderių vardu kalbėdamasis su žurnalistais.

„Žingsnis atgal“

Vėliau keli tūkstančiai demonstrantų susirinko prie parlamento pastato protestuoti prieš N. Melijos areštą ir reikalauti pirmalaikių rinkimų.

JAV ambasada Sakartvele antradienį išreiškė susirūpinimą dėl opozicijos lyderio arešto.

„JAV ambasada yra labai susirūpinusi dėl Sakartvelo vyriausybės sprendimo šį rytą sulaikyti pagrindinės opozicinės partijos lyderį partijos būstinėje. Apgailestaujame, kad buvo ignoruoti JAV ir kitų tarptautinių partnerių raginimai susilaikyti ir palaikyti dialogą“, – nurodoma amerikiečių pareiškime.

Pareiškime priduriama, kad „priverstiniai metodai ir agresija negali būti būdas Sakartvelo politiniams nesutarimams spręsti“ ir kad „šiandien Sakartvelas žengė žingsnį atgal“ nuo demokratinio kurso.

„Eskalavimo logika ima viršų. Politinė krizė didėja“, – sakė Europos Sąjungos ambasadorius Sakartvele Carlas Hartzellas.

Jungtinės Karalystės ambasadorius Markas Claytonas socialiniame tinkle „Twitter“ parašė: „Šįryt esu priblokštas scenų prie VNJ būstinės.“

Prancūzų ambasadorius Diego Colas naujienų agentūrai AFP sakė, kad Paryžius atidžiai stebi N. Melijos atvejį, ir pridūrė, kad Sakartvelo lyderiai privalo „priimti dialogą su visais politiniais atstovais“.

Sakartvelo valdančiosios partijos „Sakartvelo svajonė“ pirmininkas Iraklis Kobachidzė teisino N. Melijos areštą.

„Poliarizacija yra nusikaltėlių buvimo politikoje, o ne vadinamųjų politikų buvimo kalėjime rezultatas“, – televizijai sakė jis.

„Masinio smurto organizavimas“

Sakartvelas išgyvena politinę krizę nuo spalį įvykusių parlamento rinkimų, kuriuos opozicijos partijos laiko suklastotais. Jų laimėtoja buvo paskelbta „Sakartvelo svajonė“.

Opozicijos nariai atsisakė užimti savo vietas naujajame parlamente; boikotas smarkiai paveikė valdančiosios partijos politinį teisėtumą. Opozicija taip pat reikalauja naujų rinkimų.

Ketvirtadienį dėl „Sakartvelo svajonės“ planų areštuoti N. Meliją atsistatydino premjeras Georgijus Gacharija.

Tbilisio teismas praėjusią savaitę nurodė sulaikyti N. Meliją, šiam atsisakius sumokėti padidintą užstatą prieš bylos, susijusios su 2019 metų antivyriausybinėmis demonstracijomis, svarstymą.

Jis buvo apkaltintas „masinio smurto organizavimu“ per tuos protestus, jam gresia įkalinimo iki devynerių metų bausmė.

41 metų N. Melija savo bylą vadina politiškai motyvuota.

Nurodymas jį sulaikyti padidino rinkimų sukeltą krizę.

Sakartvelo naujasis premjeras Iraklijus Garibašvilis, kurio paskyrimą parlamentas patvirtino pirmadienį, parlamentarams sakė, kad jo vyriausybė vykdys teismo nurodymą areštuoti N. Meliją, ir perspėjo, kad šiam politikui „nepavyks pasislėpti nuo teisingumo“.

I. Garibašvilis yra ištikimas įtakingo oligarcho ir „Sakartvelo svajonės“ įkūrėjo Bidzinos Ivanišvilio sąjungininkas. B. Ivanišvilis, vadinantis I. Garibašvilį savo „mylimu berniuku“, daugelio laikomas šalies pilkuoju kardinolu, nors jokio oficialaus posto neužima.

Nuo 2012 metų valdžioje esančios „Sakartvelo svajonės“ populiarumas smarkiai priblėso dėl kritiškai vertinamos jos ekonominės politikos ir, daugelio nuomone, atitolimo nuo demokratinio kurso.

Kritikai kaltina turtingiausią Sakartvelo žmogų B. Ivanišvilį persekiojant politinius oponentus ir kuriant korupcinę sistemą su politiką persmelkiančiais privačiais interesais.

A. Skaisgirytė: mums labai svarbu, kad Sakartvelas išliktų eurointegracijos kelyje

Prezidento Gitano Nausėdos vyriausioji patarėja Asta Skaisgirytė teigia, kad pastarųjų dienų įvykiai Sakartvele, kurių metu buvo suimtas šalies opozicijos lyderis Nika Melia, kelia susirūpinimą. Šalies vadovo patarėja akcentuoja, kad, jei Sakartvelui demokratiniu keliu nepavyktų susitvarkyti su situacija, tai turėtų įtaką šalies eurointegraciniams procesams.

„Turbūt kad kaina šio nesusikalbėjimo gali būti gana aukšta. Visos Vakarų sostinės stebi, kas vyksta Sakartvele, vertina, ir jeigu nebus įrodyta, kad demokratiniu keliu Sakartvelas gali susitvarkyti su situacija, tai, žinoma, turės tam tikrą atoliepį šalies eurointegraciniams procesams“, – antradienį „Žinių radijui“ teigė A. Skaisgirytė.

„Visada norisi, kad šalis pati susitvarkytų su savo vidaus problemomis, tai žiūrėsime, seksime, kaip jiems tai sekasi“, – pridūrė ji.

Visgi, pasak A. Skaisgirytės, Lietuvos prezidento nuomone, jeigu Sakartvelui nepavyks deeskaluoti situacijos savo jėgomis, tai tarptautinės mediacijos tarpininkavimo variantas yra įmanomas.

„Susidoroti su opozicija, suimant opozicijos lyderį tikrai nėra demokratijos standartas. Yra kitų būdų, kaip kalbėtis tarp politinių partijų. Tai labai labai neramiai stebime situacija, kokia ji dabar yra, norisi tikėti, kad ji deeskaluosis ir bus susėsta prie derybų stalo, kad parlamento darbas bus atnaujintas“, – sakė A. Skaisgirytė.

„Mums labai svarbu, kad Sakartvelas išliktų eurointegracijos kelyje. Tarp Rytų partnerystės šalių ši šalis yra viena pažangiausių, ji yra asocijuota Europos Sąjungos šalis, daug yra įvykusių reformų demokratijos linkme, bet ši situacija parodys, kiek iš tikrųjų ji yra brandi“, – taip pat akcentavo ji.

ELTA primena, kad šį antradienį buvo sulaikytas Sakartvelo opozicijos lyderis N. Melia. Saugumo pajėgos antradienį per politiko sulaikymą prie jo partijos būstinės panaudojo ašarines dujas.

Sakartvele po spalį vykusių parlamento rinkimų, kuriuos aptemdė įtarimai dėl sukčiavimo, vis labiau gilėja vidaus politinė krizė.

Sakartvelo parlamentas patvirtino premjeru I. Garibašvilį

Sakartvelo parlamentas pirmadienį patvirtino gynybos ministrą ir buvusį premjerą Iraklijų Garibašvilį naujuoju ministru pirmininku, jo pirmtakui praėjusią savaitę atsistatydinus dėl planų suimti opozicijos lyderį.

Per balsavimą už 38 metų I. Garibašvilio paskyrimą šios Kaukazo valstybės premjeru pasisakė 89 įstatymų leidėjai, prieš balsavo du deputatai.

2013–2015 metais I. Garibašvilis jau dirbo ministro pirmininko poste.

Ankstesnis Vyriausybės vadovas Georgijus Gacharija ketvirtadienį atsistatydino, savo sprendimą motyvuodamas nesutarimais su valdančiąja partija dėl planų įvykdyti teismo sprendimą suimti opozicijos lyderį N. Meliją.

Bandymas sulaikyti N. Meliją – eksprezidento Michailo Saakašvilio įkurto VNJ pirmininką – išprovokavo opozicijos pasipiktinimą. Įspėjimų Tbilisiui paskelbė ir kai kurios Sakartvelo sąjungininkės Vakaruose.

Prieš pirmadienio balsavimą kreipdamasis į parlamentarus I. Garibašvilis sakė, kad jo Vyriausybė vykdys teismo nurodymą suimti N. Meliją. Anot jo, politikui „nepavyks pasislėpti nuo teisingumo“.

Visų opozicinių Sakartvelo partijų lyderiai nuo trečiadienio budėjo prie VNJ būstinės Tbilisyje, žadėdami sutrukdyti policijai suimti N. Meliją.

I. Garibašvilio kandidatūra – „komiška“

I. Garibašvilis buvo menkai žinoma politinė figūra, kai 2012 metais jį politiką atvedė įtakingas oligarchas ir valdančiosios partijos „Sakartvelo svajonė“ Bidzina Ivanišvilis.

B. Ivanišvilis, vadinantis I. Garibašvilį savo „mylimu berniuku“, daugelio laikomas šalies pilkuoju kardinolu, nors jokio oficialaus posto neužima.

N. Melija pašiepė I. Garibašvilio kandidatūrą, pareiškęs, kad ji „komiška“. Anot jo, „Sakartvelo svajonė“ nulėmė savo žlugimą, nominavusi I. Garibašvilį į premjero postą naujai kadencijai.

41 metų N. Melija atmeta jam pareikštus kaltinimus dėl masinių neramumų organizavimo per 2019 metais vykusius antivyriausybinius protestus ir vadina juos politiškai motyvuotais.

Teismo nurodymas suimti N. Meliją pagilino politinę krizę Sakartvele, kilusią po pernai spalį vykusių parlamento rinkimų.

Opozicija laiko suklastotais spalio 31 dieną vykusius parlamento rinkimus, kuriuos nedidele persvara laimėjo valdančioji partija „Sakartvelo svajonė“.

Populiariausi