Pasaulyje

2021.02.22 08:16

Susitikime su Putinu Lukašenka pagyrė „Sputnik V“ vakciną – teigė, kad ji yra pati efektyviausia

atnaujinta 16.45
ELTA, BNS, LRT.lt2021.02.22 08:16

Praėjus daugiau kaip pusmečiui nuo protestų Baltarusijoje pradžios, diktatorius Aleksandras Lukašenka pirmadienį susitinka su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu. Jųdviejų susitikimas vyksta Juodosios jūros Sočio kurorte.

Susitikimo metu Rusijos prezidentas pažadėjo A. Lukašenkai, kad nuo kovo mėnesio parduos koronaviruso vakcinų gamybos technologiją, o Baltarusijos gyventojai „neva vakcina bus pilnai aprūpinti iki šių metų rudens“.

„Pati efektyviausia yra rusiška „Sputnik V“ vakcina. Ji yra pripažįstama visame pasaulyje, nepaisant to, kad kiti bando iš jos šaipytis“, – teigė A. Lukašenka.

Diktatorius A. Lukašenka susitikimo metu žurnalistams patikino, kad ir toliau tęs tokį susitikimų formatą su V. Putinu.

„Tokie susitikimai įrodo, kokios artimos yra mūsų valstybės“, – kalbėjo Baltarusijos autoritaras A. Lukašenkai, o jo žodžius citavo valstybinė naujienų agentūra „BelTa“.

„Man malonu konstatuoti, kad sąveikos, strateginės partnerystės, aljanso lygis yra išlaikytas, o Rusija išlieka didžiausia Baltarusijos prekybos ir ekonomikos partnerė – ji sudaro apie 50 proc. jos rinkos. Mes esame didžiausia investuotoja“, – susitikimo metu sakė V. Putinas.

A. Lukašenka taip pat padėkojo V. Putinui už sprendimą atverti susisiekimą geležinkeliais su Baltarusija.

„Manau, neužilgo ateis ta akimirka, kai atversime ir automobilių eismą. Mes problemų neturime. Nesame užsidarę“, – tvirtino jis.

Po to V. Putinas ir A. Lukašenka tęsė savo bendravimą neformalioje aplinkoje – slidinėdami.

Baltarusijoje jau ilgiau kaip pusę metų tęsiasi protestai prieš rugpjūčio 9-osios prezidento rinkimų, kurių laimėtoju buvo paskelbtas autoritarinis prezidentas A. Lukašenka, vadovaujantis šaliai nuo 1994 metų, rezultatus. Opozicija ir Vakarų demokratijos tuos rinkimus laiko suklastotais, o Europos Sąjunga paskelbė sankcijų A. Lukašenkai ir jo režimo nariams.

Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas prieš A. Lukašenkos ir V. Putino susitikimą prognozavo, kad jųdviejų derybos truks ilgai. D. Peskovas pridūrė, kad spaudos konferencijos po šio susitikimo rengti neplanuojama, bet galbūt bus paskelbtas koks nors bendras pareiškimas.

Artėjant šiam susitikimui žiniasklaida paskelbė pranešimų, kad A. Lukašenka ir V. Putinas gali tartis dėl naujos Rusijos 3 mlrd. dolerių (2,48 mlrd. eurų) paskolos Minskui. Pats A. Lukašenka šią informaciją neigė.

Maskvos duomenimis, per pokalbius bus aptariama tolesnė santykių tarp abiejų šalių plėtra, ypač – ekonomikos ir energetikos klausimais. Baltarusijos ekonomika yra smarkiai priklausoma nuo Rusijos.

Abiejų šalių vadovai pastarąjį kartą buvo susitikę rugsėjį, taip pat – Sočyje. Tuomet V. Putinas finansiškai silpnai kaimynei pažadėjo milijardinį kreditą.

Rusija ir Baltarusija penktadienį pasirašė susitarimą, kuriuo remiantis, Minskas savo naftos produktų eksportą galės vykdyti per Rusijos uostus Baltijos jūroje. Šis žingsnis laikomas reakcija į kaimyninių Baltijos valstybių paskelbtas sankcijas Baltarusijai.

Po rugpjūčio 9 dieną vykusių suklastotų prezidento rinkimų Baltarusijoje kilo masiniai protestai, per kuriuos sulaikyta per 30 000 žmonių, šimtai sužeista, neišvengta ir žuvusiųjų.