Pasaulyje

2021.02.19 18:20

Minskas tęsia „gėdingus teismus“: bausmes skirs ekspertams, kurie paneigė oficialią protestuotojo mirties versiją

Edvardas Špokas, Kristina Jackūnaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.02.19 18:20

Baltarusijoje tęsiasi žmogaus teisių aktyvistų kritikuojami teismai. Minsko teismas, uždaręs duris diplomatams ir nepriklausomai žinisklaidai penktadienį teisė žurnalistę ir gydytoją dėl medicininės informacijos apie Ramaną Bandarenką atskleidimo.

Jiems gresia iki trejų metų kalėjimo, nes paskelbė, kad R. Bandarenka buvo blaivus, kai jį, kaip įtariama, mirtinai sužalojo kaukėti pareigūnai. R. Banderenkos žūtis sukėlė didelį atgarsį Baltarusijoje, o režimo teisėsaugininkai skelbė, kad jis buvo neblaivus.

Tut.by žurnalistė Kaciaryna Barysevič ir gydytojas Arciomas Sarokinas kaltinami atskleidę tai, ką režimas bandė nuslėpti. Jiems – palaikymo plojimai. K. Barysevič ir A. Sarokinas areštinėje jau trys mėnesiai.

„Manau, jis girdėjo plojimus ir jam tai labai didelė parama,“ – sako A. Sorokino brolis Pavelas.

Žinios. Duris atveria Vilniaus Gedimino progimnazija – išbandoma, kaip greičiau į mokyklas galėtų grįžti ir kiti moksleiviai

K. Barysevič ir A. Sarokinas kaltinami atskleidę medicininę informaciją, kad Ramanas Bandarenka buvo blaivus, kai jį mirtinai sužalojo kaukėti vyrai.

31-erių buvusio kario mirtis daugiabučio kieme sukrėtė daugelį. Pranešama, kad R. Bandarenka bandė sutrukdyti kaukėtiems vyrams nuo tvoros pjaustantiems baltos ir raudonos spalvos juosteles. Jis buvo sumuštas ir kitą dieną ligoninėje mirė.

Atsisveikinti su R. Bandarenka susirinko tūkstančiai. O tyrėjai skelbė, kad jis esą buvo neblaivus.

Paskelbusiems priešingai žurnalistei ir gydytojui dabar gresia iki trejų metų kalėjmo. K. Barysevič rodė širdelę – Baltarusijos protestuotojų rankų gestą.

„Ypač Katia Barysevič, ji tokia.... ir Artiomas taip pat atrodo gerai, jų nuotaika kovinė“, – teigia A. Sarokino motina Galina.

Tačiau pažiūrėti į sūnų Artiomo mama neturėjo daug laiko – posėdis paskelbtas uždaru ir tai sukėlė pasipiktinimą. Piktinosi ir nužudytojo R. Bandarenkos mama, kuri sako pati leidusi skelbti visą informaciją: „Manau, jis turėtų būti atviras, nes jokios – nei medicininės, nei kitos paslapties nėra. Nuo pat pradžių daviau tam leidimą.“

Už durų išvaryti ir diplomatai norėję stebėti teismo posėdį. Lietuvos užsienio reikalų ministras sako, kad režimas užsibarikaduoja.

„Režimas dar kartą rodo savo dantis. Tai yra agresyvus, karingai nusiteikęs režimas nepripažįstantis jokių, mums priimtinų vakarietiškų arba tiesiog bendrųjų žmogaus teisių normų“, – sakė Lietuvos užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis.

Teisiamųjų artimieji jau beveik nesitiki teisingo teismo. „Kaip suprantu, įstatymas jų pusėje“, – sako Pavelas Sarokinas.

Europos Sąjunga tokius teismus Minske vadina gėdingais ir žiauriomis represijomis prie žmones.