Pasaulyje

2021.02.19 10:20

Žiniasklaida: Kremlių palaikantys Rusijos oligarchai išvengs ES sankcijų

LRT.lt2021.02.19 10:20

Pirmadienį vyksiančiame Europos Sąjungos (ES) užsienio reikalų ministrų susitikime bus susitarta suspenduoti vizas ir įšaldyti sąskaitas Rusijos pareigūnams, kurie yra tiesiogiai susiję su Aleksejaus Navalno įkalinimu, tai pranešė leidinio „EUobserver“ diplomatiniai šaltiniai.

Bendrija neįves sankcijų Kremlių palaikantiems Rusijos oligarchams, kuriems A. Navalno įkalinimas buvo tiesiogiai naudingas. ES užsienio reikalų tarnyba tikisi, kad tokias „švelnias“ priemones pavyks paversti realybe vos per kelias savaites, nurodė vienas šaltinis.

Tokiam „minimalistiniam pasirinkimui“ pritarė ir įprastai aršiai Rusijos atžvilgiu nusiteikusios Baltijos šalys, rašo „EUobserver“ žurnalistas Andrew Rettmanas.

„Jei mes persekiosime oligarchus, turime tam turėti teisinį pagrindą, kad sprendimų neatšauktų teismai. (...) Situacija (Rusijoje) veikiausiai negerės, todėl mes tai analizuojame ir (oligarchų įtraukimas) gali vykti antroje sankcijų bangoje“, – sakė kitas diplomatinis šaltinis.

Į Rusiją šilčiau žvelgiančios ES valstybės (Austrija, Kipras, Graikija ir Vengrija) turėtų neblokuoti sprendimų. ES sankcijas Rusijai žada įvesti dėl opozicionieriaus A. Navalno įkalinimo ir represijų prieš protestuotojus.

Tokiai „minimalistinei reakcijai“ vadovauja Vokietija, kurios manymu ES sankcijų mechanizmas už žmogaus teisių pažeidimus (vadinamasis Magnickio įstatymas) suteikia teisinį mandatą imtis priemonių tik prieš represijų įgyvendintojus, bet ne jų finansinius rėmėjus ar naudos gavėjus.

Tačiau kalbėdamas anonimiškai vienas ES diplomatas sakė, jog įstatymą nagrinėję ekspertai įsitikinę – sankcijas galima įvesti ir oligarchams, kurių ryšiai su žmogaus teisių pažeidimais yra aiškūs. Tokiu atveju, ES galėtų įvesti sankcijas tokiems Kremliaus rėmėjams kaip Ališeris Usmanovas, Olegas Deripaska, Aleksejus Milleris, Igoris Sečinas ir kt.

„Nesuprantu, kodėl Vokietija imasi tokio siauro (įstatymo) vertinimo. Neabejotinai, (Vokietijos pareigūnai) žino apie daug Rusijos verslo ir politikos elito atstovų nusikaltimų“, – „EUobserver“ sakė artimas A. Navalno bendražygis Vladimiras Ašurovas.

Pirmadienį vyksiančioje ES užsienio reikalų taryboje turėtų dalyvauti ir JAV Valstybės sekretorius Antony Blinkenas.