Pasaulyje

2016.04.26 20:39

Rusija Krymo totorių Medžlisą teisme pripažino ekstremistine organizacija

BNS 2016.04.26 20:39

Rusijos aneksuoto Krymo aukščiausiasis teismas antradienį pripažino Krymo totorių bendruomenės valdymo organą Medžlisą ekstremistiniu visuomeniniu susivienijimu ir uždraudė jo veiklą Rusijoje; tokiu būdu teismas patenkino Krymo prokurorės Natalijos Poklonskajos ieškinį, pranešė naujienų agentūros „Interfax“ reporteris.

„Pripažinti susivienijimą, vadinamąjį Krymo totorių liaudies Medžlisą, ekstremistine organizacija ir uždrausti jo veiklą“, – pareiškė teisėja Natalija Terentjeva.

Teismo sprendimą galima apskųsti per vieną mėnesį.

Prokurorė N. Poklonskaja šį teismo sprendimą pavadino pagrįstu.

„Šiuo sprendimu siekiama užtikrinti stabilumą, taiką ir tvarką Rusijos Federacijoje“, – sakė ji.

Teismo procesas vyko nuo kovo pradžios. Bylą sudaro keturi tomai.

Kryme, Juodosios jūros pusiasalyje, kurį Maskva aneksavo 2014 metų kovą, gyvenančios totorių mažumos institucija nepripažino Rusijos valdžios ir dirbo jausdama didžiulį spaudimą, daugeliui jos veikėjų buvo uždrausta įvažiuoti į regioną.

Medžlisui, kuris buvo gerbiama sprendimus priimanti institucija, „uždrausta naudotis visa valstybine ir regionine žiniasklaida, organizuoti masinius renginius, naudotis banko sąskaitomis ir vykdyti kokią nors veiklą“, nurodė prokurorė.

Medžlisas atstovavo Krymo totoriams – tiurkų etninei grupei, kurios dauguma narių yra musulmonai. 1944 metais Josifas Stalinas apkaltino Krymo totorius kolaboravimu su naciais ir ištrėmė beveik visą jų bendruomenę į Centrinės Azijos dykynes ir kitus atokius regionus.

Tik paskutiniais Sovietų Sąjungos gyvavimo metais – 9-ojo dešimtmečio pabaigoje – totoriai galėjo pradėti grįžti į Krymą.

Krymo totoriai buvo vienintelė organizuota jėga, kuri stojo prieš Rusiją, aneksavusią šį Ukrainos pusiasalį 2014 metais.

Šio antradienio sprendimas teisme sekė po daugelį mėnesių nesiliovusių totorių lyderių persekiojimų, trėmimų ir įkalinimų, – taip pat ir eilinių protestuotojų.

Simferopolyje tebevyksta šešių asmenų teismo procesas; jie kaltinami riaušių kėlimu per totorių ir rusų susirėmimus 2014 vasario 26 dieną, kai Rusija skubiai surengė vadinamąjį referendumą dėl Krymo atsiskyrimo nuo Ukrainos. Tačiau nė vienas tų susirėmimų dalyvis rusas neteisiamas.

Ukrainos užsienio reikalų ministerijos atstovė Marjana Beca pasmerkė sprendimą dėl totorių neva ekstremizmo ir vadino jį „visiškai kriminaliniu ir neteisėtu Krymo okupacinės valdžios sprendimu“.

Europos Tarybos žmogaus teisių komisaras Nilas Muižniekas antradienį pareikalavo atšaukti šį draudimą ir pareiškė, kad Medžliso priskyrimas prie ekstremistinių organizacijų „atveria kelią žymios Krymo totorių bendruomenės dalies stigmatizavimui ir diskriminavimui bei siunčia neigiamą žinią visai šiai bendruomenei“.

Iš pradžių totoriai, iškilūs jų lyderiai, kaip sovietinių laikų disidentas Mustafa Džemilevas, buvo kviečiami prisidėti prie naujos Krymo vyriausybės. Tačiau netrukus paskelbtas draudimas totoriams rinktis ir kieta Rusijos ranka tokias pastangas dirbti kartu sužlugdė.

M. Džemilevas ir Medžliso pirmininkas Refatas Čubarovas dabar gyvena Kijeve, kur jie buvo išrinkti į Ukrainos parlamentą, kai Rusija jiems uždraudė grįžti į Krymą.