Pasaulyje

2021.02.18 17:37

Iš „Facebook“ dingo visos naujienos – Australijos įstatymas apmokestinti turinį įsiutino soc. tinklą

Madona Lučkaitė, LRT RADIJO laida „Lietuvos diena“, LRT.lt2021.02.18 17:37

Australija kritikuoja feisbuko sprendimą nerodyti naujienų dėl įstatymo, pagal kurį šis socialinis tinklas turėtų mokėti už turinį. Nuo ryto australai negali skelbti nuorodų į naujienų straipsnius ar matyti vietos ir tarptautinių žiniasklaidos priemonių feisbuko puslapių, o vartotojai užsienyje nemato Australijos naujienų puslapių. Lietuvos žurnalistikos centro (LŽC) vadovė Džina Donauskaitė LRT RADIJUI sako, kad laisvo žodžio šaukliu save vadinusi platforma šiuo atveju elgiasi visiškai priešingai.

„Facebook“ ir kitos technologijų firmos priešinasi pirmajam pasaulyje Australijos įstatymui, nuogąstaudamos, kad jis gali sukurti precedentą ir pakenkti jų verslui. Australijos valdžia smerkia tokius feisbuko veiksmus. Smerkia ir todėl, kad tarp blokuojamų svetainių atsidūrė ir kai kurie vyriausybiniai puslapiai.


Australijos federalinis iždininkas Džošas Fraidenbergas sako, kad feisbukas yra neteisus, jo veiksmai yra pertekliniai ir jie paveiks kompanijos reputaciją Australijoje. „Jų sprendimas blokuoti australams prieigą prie vyriausybės puslapių, net jei jie ir susiję su parama pandemijos metu, psichine sveikata, skubios pagalbos paslaugomis, meteorologijos biuru, šių puslapių blokavimas yra visiškai nesusijęs su žiniasklaidos įstatymu, dėl kurio Senatas dar tik balsuos“, – stebisi Dž. Fraidenbergas.

Pasak jo, tai, ką šiandienos įvykiai australams iš tiesų parodė, kad yra milžiniška šių medijų gigančių rinkos galia. „Šios skaitmeninės milžinės užima didžiulę vietą mūsų ekonomikoje ir skaitmeninėje erdvėje“, – sako Australijos federalinis iždininkas Džošas Fraidenbergas.

LŽC vadovė Džina Donauskaitė sako, kad australai bando sureguliuoti santykius tarp globalių platformų – „Feisbook“ ir „Google“ – ir vietinės žiniasklaidos. „Kodėl tą reikia daryti? O gi todėl, kad vietinę Australijos reklamos rinką yra uzurpavusios didžiosios globalios platformos, – tikina ji. – Jos paima labai daug resursų. Žiniasklaidai, kuri moka savo žurnalistams už sukuriamą turinį, už žurnalistiką algų pavidalu, lieka kur kas mažiau pinigų vietos rinkose.“

Žiniasklaida, anot jos, jau kurį laiką spaudė Australijos vyriausybę „būti tuo derybiniu agentu tarp žiniasklaidos ir tarp platformų“. „Kai tai buvo pabandyta padaryta, iš didžiųjų platformų buvo susilaukta didelio nepasitenkinimo. Jos ten daug uždirba. Tai sudėtinga ir netikėta reakcija. Ypač iš feisbuko, kuris uždraudė, iš principo užblokavo, visas nuorodas, visus pasidalijimus iš žiniasklaidos priemonių“, – situaciją Australijoje komentuoja Dž. Donauskaitė.

Feisbukas daug kur pasaulyje teigia, kad yra žodžio laisvės šauklys, prieš cenzūrą, tačiau šioje situacijoje pasielgė visiškai priešingai, stebisi Dž. Donauskaitė. „Jis pats (feisbukas – LRT.lt) išmetė tą laisvą žodį iš savo platformų. Tai labai prieštaringas ir netikėtas žingsnis. Tai buvo siurprizas ir pačiai Australijos žiniasklaidai, ir reguliuotojams Australijos.

Toks veiksmas sugriauna feisbuko kurtą ir skleistą diskursą, kad ši platforma pasisako už žodžio laisvę. Kaip gi jinai pasisako už žodžio laisvę, jei pati išmeta iš savo platformos visą informaciją, kuri yra skleidžiama profesionalių žurnalistų?“, – retoriškai klausia žurnalistikos centro vadovė.

Džina Donauskaitė neabejoja, kad toks feisbuko sprendimas ir veiksmai pakenks šios platformos įvaizdžiui.

Viso pokalbio su Džošu Fraidenbergu ir Džina Donauskaite klausykitės radijo įraše.


Parengė Vismantas Žuklevičius.

Populiariausi