Pasaulyje

2016.04.26 15:03

Liuksemburge prasideda „LuxLeaks“ vidaus informatorių tyrimo teismas

ELTA2016.04.26 15:03

Liuksemburge teisiami trys prancūzai, kaltinami nutekinę tūkstančius konfidencialių dokumentų, atskleidžiančių įmonių mokestinius sandorius, informuoja BBC.

„LuxLeaks“ skandalas atskleidė, kaip viena iš mažiausių Europos Sąjungos (ES) šalių padėjo tarptautinėms bendrovėms susimažinti mokesčių naštą.

Teisiami du buvę audito ir finansinių konsultacijų įmonės „PricewaterhouseCoopers“ (PwC) darbuotojai ir žurnalistas. Jiems gresia kalėti iki 10 metų.

Tai buvo didžiausias dokumentų nutekinimo atvejis iki vadinamųjų „Panamos dokumentų“ skandalo, kilusio šiais metais ir parodžiusio, kaip turtingųjų ir įtakingųjų visuomenės dalis naudojasi vadinamaisiais mokesčių rojais savo turtams paslėpti.

Antoine`as Deltouras, buvęs PwC auditorius, kaltinamas perdavęs informaciją apie klientus prancūzų žurnalistui Edouardui Perrinui, kuris pirmasis paviešino informaciją. A. Deltouras kaltinamas duomenų vagyste, verslo paslapčių atskleidimu, profesinių paslapčių sulaužymu ir pinigų plovimu.

Kitas buvęs PwC darbuotojas, Raphaelis Halet, taip pat įtariamas nutekinęs dokumentus, jam pateikiami tie patys kaltinimai. E. Perrinui kaltinimai pateikiami kaip nusikaltimo bendrininkui.

Prokurorai tvirtina, kad visais nutekintais dokumentais vėliau pasinaudojo Tarptautinis tiriančiųjų žurnalistų konsorciumas („The International Consortium of Investigative Journalists“, ICIJ), paviešinęs informaciją 2014 m. lapkritį.

Pilietinių teisių grupės kritikuoja šią bylą. „A. Deltouras turėtų būti ginamas ir, atvirkščiai, teigiamai įvertintas, o ne kaltinamas. Informacija, kurią jis atskleidė, tarnauja viešiesiems interesams“, – teigia „Transparency International“ vadovas Cobus de Swardt.

A. Deltouras AFP naujienų agentūrai pareiškė dėl nieko nesigailįs. Beveik 130 tūkst. jį palaikančių žmonių pasirašė internetu išplatintoje peticijoje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt