Pasaulyje

2021.02.15 17:58

Stoltenbergas: NATO iš Afganistano pasitraukus tik atėjus „tinkamam laikui“

BNS2021.02.15 17:58

NATO savo karių iš Afganistano neišves „anksčiau, nei ateis tinkamas laikas“, pirmadienį pareiškė Aljanso vadovas Jensas Stoltenbergas prieš šią savaitę vyksiančias gynybos ministrų diskusijas šiuo klausimu.

„Niekas iš sąjungininkų nenori likti Afganistane ilgiau nei būtina, bet mes nepasitrauksime anksčiau, nei ateis tinkamas laikas“, – per spaudos konferenciją sakė J. Stoltenbergas.

„Ministrai tokiau vertins padėtį vietoje ir labai atidžiai stebės įvykius“, – pridūrė jis.

30 NATO valstybių ministrai trečiadienį ir ketvirtadienį surengs aukščiausio lygio derybas nuo JAV prezidento Joe Bideno (Džo Baideno) kadencijos pradžios. Naujasis Amerikos lyderis pažadėjo glaudžiau bendradarbiauti su sąjungininkais po ketverių įtemptų jo pirmtako Donaldo Trumpo kadencijos metų.

Šios virtualios konferencijos pagrindinis klausimas bus 9,6 tūkst. karių turinčio kontingento Afganistane misijos ateitis, D. Trumpui sudarius susitarimą su Talibanu, kad amerikiečių kariai iš šios šalies bus išvesti.

Kontingento ateitis labai priklausoma nuo J. Bideno sprendimo, ar bus laikomasi susitarimo nuostatos, jog užsienio pajėgos turi būti išvestos gegužę. Atsisakius laikytis šio termino sąjungininkai gali sulaukti islamistų kovotojų smurto pliūpsnio.

J. Bideno administracija sakė iš naujos svarstanti susitarimą su Talibanu, o Pentagonas kaltino kovotojus nevykdant įsipareigojimų sumažinti smurtą ir nutraukti ryšius su kitomis ekstremistų grupuotėmis, įskaitant „al Qaeda“.

Nesitikima, kad NATO gynybos ministras per savo susitikimą paskelbs kokį nors konkretų pareiškimą dėl kontingento Afganistane ateities.

NATO sąjungininkai nori, kad JAV glaudžiau su jais konsultuotųsi. Bloko šalys jautėsi atribotos nuo proceso, kai D. Trumpas sausį sumažino JAV kontingentą iki 2,5 tūkst. karių – mažiausio skaičiaus nuo karo pradžios 2001 metais.

Talibano smurtas pastaraisiais mėnesiais padidėjo, o kovotojų derybos su Kabulo vyriausybe stringa. Grupuotė perspėjo NATO ministrus nemėginti „pratęsti okupacijos ir karo“.

„Talibanas privalo sumažinti smurtą, geranoriškai derėtis ir įgyvendinti įsipareigojimą liautis bendradarbiauti su šalies teroristų grupuotėmis“, – kalbėjo J. Stoltenbergas.

„Mūsų bendras tikslas yra aiškus. Afganistanas niekada nebeturėtų būti prieglobstis teroristams, puolantiems mūsų šalis“, – pabrėžė jis.

Vienos JAV Kongresu užsakymu atliktos studijos autoriai ragino stabdyti pajėgų išvedimą ir perspėjo, kad toks žingsnis suteiktų pergalę Talibanui.