Pasaulyje

2016.04.25 00:29

B. Obama atvyko susitikti su savo „drauge“ A. Merkel

BNS 2016.04.25 00:29

Jungtinių Valstijų prezidentas Barackas Obama sekmadienį atvyko atsisveikinimo vizito į Vokietijos šiaurinį Hanoverio miestą, kuriame Amerikos lyderis susitiks su savo „drauge“ Angela Merkel.

B. Obamos lėktuvas Žemutinės Saksonijos sostinėje, kur jis sekmadienį vakare numato pasakyti kalbą Hanoverio pramonės technologijų parodos atidaryme, nutūpė 12 val. 40 min. (13 val. 40 min. Lietuvos) laiku.

Be to, pirmadienį šiame mieste jis dar surengs „neformalų susitikimą“ su Prancūzijos, Vokietijos, Britanijos ir Italijos lyderiais.

Vienas iš B. Obamos paskutinės viešnagės didžiausioje Europos ekonomikoje tikslų yra pasiekti pažangos derybose dėl to, kas gali tapti didžiausios apimties pasaulyje laisvosios prekybos sutartimi, oficialiai vadinama Transatlantine prekybos ir investicijų partneryste (TTIP).

Tačiau parodomoji vienybė vargu ar padės numalšinti pasipriešinimą judviejų planams susitarti dėl transatlantinės prekybos sutarties, nes abi pusės teigia norinčios, kad derybos dėl sutarties, bent jau dėl bendrų jos principų, būtų baigtos iki B. Obamos prezidentavimo kadencijos pabaigos.

Anksčiau sekmadienį Vokietijos ekonomikos ministras Sigmaras Gabrielis pareiškė, kad Jungtinių Valstijų ir Europos Sąjungos derybos dėl laisvosios prekybos sutarties „žlugs“, jeigu JAV nedarys nuolaidų.

„Amerikiečiai laikosi įsikibę savo idėjos „pirk prekę amerikietišką“. Mes negalime to priimti. Jie nenori prie savo viešųjų pirkimų prisileisti Europos kompanijų. Man tai prieštarauja laisvosios prekybos principams“, – prieš pat prasidedant B. Obamos vizitui verslo laikraščiui „Handelsblatt“ sakė S. Gabrielis.

Tokios pastabas jis išsakė praėjus dienai po to, kai dešimtys tūkstančių žmonių šeštadienį dalyvavo demonstracijoje Hanoveryje prieš minėtą prekybos paktą.

Per septynerius B. Obamos prezidentavimo metus jo santykiai su Vokietijos kanclere pagerėjo, ir B. Obama, bent jau tarp Europos lyderių, A. Merkel laiko pirmąja tarp lygių.

Abiejų jų požiūris į politiką yra analitiškas, o jų santykiai, anot patarėjų, itin racionalūs.

„Angelą laikau viena artimiausių savo partnerių ir laikau drauge, – vizito išvakarėse duodamas interviu laikraščiui „Bild“ Vokietijos kanclerei komplimentų negalėjo B. Obama. – Su ja dirbu ilgiau bei artimiau nei su kitais pasaulio lyderiais, ir ilgainiui daug ko iš jos išmokau. Ji turi daug lyderiui būdingų savybių, kuriomis žaviuosi. Ją veda tiek interesai, tiek vertybės“.

Šiandien, kai Jungtinės Valstijos turi „ypatingų santykių“ su Britanija ir Prancūzija, Amerikos „seniausia sąjungininkė“ tapo Vašingtono „nepamainoma partnere“, sakė JAV prezidentas.