Pasaulyje

2016.04.24 11:07

Nepale minimos žemės drebėjimo metinės, nepasitenkinimas auga

BNS2016.04.24 11:07

Nepalas sekmadienį rengia atmino renginius už tūkstančius žmonių, kurie žuvo per prieš metus įvykusį galingą žemės drebėjimą, daugeliui nukentėjusių vis dar gyvenant palapinėse ir kaltinant valdžią juos pamiršus.

Prieš metus Nepalą sudrebino 7,8 balo pagal Richterio skalę žemės drebėjimas, per kurį žuvo beveik 9 tūkst. žmonų, o kai kurie iš maždaug keturių milijonų išgyvenusiųjų vis dar gyvena laikinose pastogėse.

Sekmadienį žemės drebėjimo metinių minėjime Nepalo ministras pirmininkas K. P. Sharma Oli padėjo gėlių prie sugriauto 19 amžiaus bokšto Katmandu, kur pasimelsti ir tylos minute pagerbti žuvusiųjų susirinko šimtai žmonių.

Budistų vienuoliai taip pat surengė pamaldas šalimais esančioje vietoje, kur anksčiau buvo populiari šventykla. Ji taip pat buvo sugriauta per žemės drebėjimą.

Gidu dirbantis Govinda Timilsina sakė, kad po to, kai per žemės drebėjimą buvo sugriautas jo namas, jo gyvenimas sustojo. Jis vis dar laukia pagalbos ir negali pats atstatyti sugriauto namo dėl sudėtingų valdžios nustatytų taisyklių kompensacijai gauti.

„Kaime tapo neįmanoma gyventi, mes viską praradome, – pasakojo 28 metų vyras, turėjęs iš Dadingo rajono, itin nukentėjusio per žemės drebėjimą, iškeldinti gyventi kitur savo motiną, žmoną ir trejų metų sūnų. – Valdžios taisyklės yra tokios painios. Bijojome, kad negausime kompensacijos, jeigu pradėsime atstatinėti patys.“

Dabar šeima nuomojasi vieną kambarį Katmandu.

Po katastrofinio žemės drebėjimo, kuris pernai balandžio 25-ąją sugriovė daugiau kaip pusę milijono namų Nepale, pasaulis susitelkė ir surinko pinigų šiai skurdžiai Himalajų valstybei.

Tačiau nors buvo surinkta 4 mlrd. dolerių, politinių partijų ginčai dėl šių lėšų kontrolės reiškia, kad dauguma nukentėjusiųjų negavo nieko, išskyrus mažą pradinę išmoką.

Po kritikos bangos Nepalo valdžia pažadėjo spartinti mokyklų ir ligoninių atstatymo darbus ir greičiau išmokėti pirmąją 500 JAV dolerių išmoką iš pažadėtos 2 tūkst. dolerių kompensacijos namus praradusiems žmonėms.

Tačiau sekmadienį maždaug 20 juodais apsirengusių žmonių Katmandu vis tiek protestavo prieš vyriausybės negebėjimą tinkamai reaguoti į tragediją. Jie skandavo „Politikai rūmuose, o žmonės palapinėse“ ir „Kas nutiko rekonstrukcijai?“

Maždaug 4 mln. žmonių tebegyvena jokių standartų neatitinkančiuose laikinuose būstuose, nurodo Tarptautinė Raudonojo Kryžiaus ir Raudonojo Pusmėnulio Draugijų Federacija.

Daugelis jų ir prieš drebėjimą, kuris sudavė didžiulį smūgį trapiai Nepalo ekonomikai, vos vos pragyvendavo.

Padėtį dar labiau blogina ir tai, kad protestuotojai, įpykę dėl naujos konstitucijos sąlygų, surengė blokadą prie Indijos sienos – pagrindinių vartų atvežamam kurui ir kitoms prekėms. Dėl to ištisus mėnesius labai trūko įvairių dalykų.

Turizmo apimtis irgi smuko, nes potencialūs lankytojai atšaukė užsakymus po to, kai drebėjimas sukėlė lavinas prie Everesto bazinės stovyklos ir palei populiarų Langtango maršrutą, kuriose žuvo dešimtys žmonių.

Pradėtas darbas neutralizuojant didžiulę žalą, kurią drebėjimas padarė Nepalo kultūriniam paveldui, pritraukdavusiam daug turistų.

Garsiosios karališkosios Katmandu slėnio aikštės pernai birželį vėl buvo atidarytos lankytojams, o darbininkai pradėjo restauruoti kitus istorinius objektus, tarp jų – 5-ojo amžiaus Čangu Narajano kompleksą, bet pareigūnai sakė, kad darbams užbaigti reiks ne vienų metų.