Pasaulyje

2016.04.24 09:35

D. Tuskas: ES ir Turkijos susitarimas dėl migrantų „veikia“

ELTA2016.04.24 09:35

Praėjusį mėnesį tarp Europos Sąjungos (ES) ir Turkijos pareigūnų pasirašyta sutartis, kuria siekiama kovoti su migrantų antplūdžio keliamomis problemomis, jau pradeda duoti vaisių, teigia Europos Vadovų Tarybos (EVT) pirmininkas Donaldas Tuskas. „Pastebėjome, kad staigiai sumažėjo nelegalių migrantų srautai“, – nurodė jis. Apie tai praneša BBC.

Viešėdamas Ankaroje, pareigūnas džiaugėsi, kad Turkija tapo „geriausiu visame pasaulyje pavyzdžiu, kaip turime elgtis su pabėgėliais“, nors šalies pasirašytą susitarimą ir kritikuoja žmogaus teisių gynėjų grupės.

Vizito metu pasisakęs Turkijos premjeras Ahmetas Davutoglu dar kartą pakartojo, kad dabar ES turi imtis veiksmų ir įgyvendinti turkams taikomą bevizį režimą – tokia sąlyga buvo suderinta susitarimu.

Pasak A. Davutoglu, jo šalis savo susitarimo dalį įvykdė, o „dėl vizų kylanti problema Turkijai yra gyvybiškai svarbi“.

Bendroje spaudos konferencijoje D. Tuskas nurodė: „mūsų vykdomos žmonių grąžinimo operacijos suderintos su Turkijoje esančių Sirijos piliečių perkėlimu į ES valstybes nares, ir matyti, kad kaip ir siekėme, pereinama nuo nelegalios prie legalios migracijos. Niekas neturi teisės mokyti Turkijos, kaip ši turi elgtis“

Savo ruožtu A. Davutoglu kalbėjo: „krintą skaičiai įrodo, kad mūsų įsuktas mechanizmas veikia. Nei vienas pabėgėlis iš Sirijos nėra grąžintas iš Turkijos ne savo noru“.

Šalyje vizito metu kartu su D. Tusku besilankanti Vokietijos kanclerė Angela Merkel (Angela Merkel) paragino įrengti specialiąsias saugumo zonas pasienyje iš Sirijos pusės – čia pabėgėliai galėtų rasti prieglobstį. „Kuo žmonės jausis saugesni, tuo mažesnė tikimybė, kad jiems teks palikti gimtąją šalį. Štai kodėl tai tampa nepaprastai svarbu“, – kalba pareigūnė.

Pagal pasirašytą susitarimą po kovo 20-osios į Graikiją nelegaliai atvykę migrantai yra siunčiami atgal į Turkiją, jeigu jie nesikreips prašydami prieglobsčio arba jeigu jų prašymas bus atmestas. Šio susitarimo oponentai abejoja, ar tiks sprendimas nepažeidžia teisės normų ir ar Turkija tampa pakankamai saugia vieta žmonėms grąžinti.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.