Pasaulyje

2021.02.15 14:06

Politologas: jeigu norite suprasti Kremliaus nusikalstamą režimą, skaitykite „Krikštatėvį“

LRT TELEVIZIJA, LRT.lt2021.02.15 14:06

Rusijos opozicijos atstovai ir nepriklausomi tyrėjai tikino, kad Kremliaus režimas imasi vis brutalesnių priemonių opozicijos kovai su socialiniu neteisingumu ir korupcija Rusijoje pažaboti. Ekspertai specialioje LRT TELEVIZIJOS laidoje „Rusija bunda“ sakė, kad jų jau nebestebina Kremliaus veikimo metodika, o pats režimas pastaruoju metu jaučia didesnę įtampą dėl masinių protestų, vykstančių įvairiuose šalies miestuose.

„Dešimtimis tūkstančių istorijų dalinamasi socialiniuose tinkluose. Jiems buvo svarbu pajusti, kad jie yra laukiami Aleksejaus Navalno protestuose. Manau, kad mums pavyko“, – kalbėjo Leonidas Volkovas, vienas iš A. Navalno bendražygių, šiuo metu esantis Lietuvoje.

„Matome ilgalaikę perspektyvą, matome, kad Putino populiarumas mažėja, ir mes darome viską, kad mus palaikančių būtų daugiau nei Putiną“, – tikino L. Volkovas.

Rusija bunda. Apie kruvinus protestus, opozicijos kovą ir Putino režimo ateitį

Jis patikino, kad į šias demonstracijas žiūri kaip į ilgalaikę perspektyvą, kuri ateityje Rusijoje leistų įvykdyti savotišką Arabų pavasario variantą.

Pasak A. Navalno bendražygio L. Volkovo, tarptautinė bendruomenė turėtų aktyviau svarstyti individualias sankcijas Kremliaus režimo šalininkams.

„Laukiame, kad Vakarai nuo žodžių pereitų prie konkrečių darbų, individualių sankcijų, kurios būtų orientuotos į Kremliaus ir Vladimiro Putino šalininkus“, – sakė A. Navalno štabo narys L. Volkovas.

„Putino situacija dar nėra tokia kebli“

Tuo tarpu politikos apžvalgininkas Edwardas Lucasas teigė, kad Rusijos prezidento situacija dar nėra tokia sudėtinga, kad būtų galima kalbėti apie jo pasitraukimą iš posto.

„Situacija Vladimirui Putinui sudėtinga, tačiau tikrai ne katastrofiška. Protestai suvienijo dalį Rusijos gyventojų. Tačiau abejoju, kad protestai gali įgyti didesnį pagreitį. To nepakanka subyrėti režimui iš pamatų“, – kalbėjo Edwardas Lucasas.

Pasak jo, Rusijos viduje reikėtų sukurti bendrą organizaciją šalies mastu, kuri kovotų ir prieš korupciją, skurdą ir panašias problemas.

LRT TELEVIZIJOS specialios laidos „Rusija bunda“ metu buvo kalbama ir apie naujausius Rusijoje vykdomus žurnalistinius tyrimus, kuriuose aiškinamasi Kremliaus turtų kilmė ir vykdomi nusikaltimai prieš opozicijos atstovus.

VU TSPMI dėstytojas Vytis Jurkonis sakė, kad Rusijos tiriamoji žurnalistika yra stipriausia regione.

„Jie atskleidžia sistemą. Šie tyrimai ir vaizdo įrašai parodo paprastiems Rusijos piliečiams, kaip yra grobstomi jų pinigai“, – tikino V. Jurkonis.

Visuomenė jau įpratusi prie nusikalstamo režimo

Vilniaus politikos analizės instituto vyriausiasis analitikas Marius Laurinavičius minėjo, kad Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas į valdžią atėjo su lozungais „pažaboti korupciją šalyje“, tačiau pats ėmėsi valstybės lėšų uzurpavimo.

„Rusijos visuomenė jau yra įpratusi prie korupcijos ir beteisiškumo. Prieš daugiau kaip 20 metų Putinas į valdžią atėjo su šūkiais prieš korupciją. Reikia atsiminti tai, kad nemaža dalis oligarchų yra ir iš Boriso Jelcino valdymo laikų. Tačiau tai nė kiek nemenkina tiriamosios žurnalistikos Rusijoje“, – sako Vilniaus politikos analizės instituto vyriausiasis analitikas Marius Laurinavičius.

„Jei norite suprasti Kremliaus veiksmus, skaitykite „Krikštatėvį“, anksčiau sakė Garis Kasparovas. Putinas nėra sistema, jis yra krikštatėvis, kuris priima galutinius sprendimus, bet jis nėra caras, kuris gali vieną ar kitą režimo dalį sunaikinti. Ši sistema veikia kaip kriminalinė, nusikalstama“, – tikino M. Laurinavičius.

Navalnas gali būti išleistas anksčiau laiko?

LRT TELEVIZIJOS laidoje „Rusija bunda“ taip pat buvo klausiama, ar yra bent menkiausia tikimybė, kad Kremliaus režimas gali ryžtis paleisti populiarėjantį valdžios kritiką A. Navalną iš kalėjimo anksčiau laiko.

„Aš manau, kad V. Putinas gali paleisti A. Navalną. Aš manau, kad dar prieš Navalno sulaikymą oro uoste sausio mėnesį tas variantas buvo svarstomas. A. Navalno tyrimai atskleidė mastelį ir praskleidžia režimą ir kreivų veidrodžių karalystę“, – tikino V. Jurkonis.

„Su Navalnu gali nutikti taip pat kaip su Chodorkovskiu. Jis kalėjime sėdės daugiau, nei jam buvo paskirta. Režimas ką norės, tą ir padarys. Prognozuoti šiuo klausimu yra sunku“, – kalbėjo M. Laurinavičius.

„Tai yra žudikų režimas. Tai nežmogiškas režimas. Kaip mes galime tuomet įsivaizduoti, kad šiame režime yra kažkokia opozicija. Yra atskiri žmonės, atskiros organizacijos, kurios kelia klausimus, kurie svarbūs tiek Rusijos žmonėms, tiek Vakarams“, – pridūrė M. Laurinavičius.

Nuodyto opozicijos atstovo Kremliaus veiksmai nestebina

LRT TELEVIZIJOS specialioje laidoje „Rusija bunda“ buvo kalbėta ir apie naujausius „Bellingcat“, „The Insider“ ir „Der Spiegel“ jungtinius tyrimus, kuriuose buvo išaiškintos prie A. Navalno ir Vladimiro Kara-Murzos apnuodijimų prisidėjusių asmenų pavardės.

„The Insider“ redaktorius Romanas Dobrochotovas papasakojo apie naujausius jungtinius tyrimus apie FSB pareigūnų atliktus nuodijimus.

„Opozicijos atstovą V. Kara-Murzą norėta nunuodyti, nes šis prisidėjo prie Magnitskio įstatymo rėmimo, nukreipto prieš V. Putino režimą“, – kalbėjo „The Insider“ redaktorius.

„Kol kas yra sudėtinga tvirtai pasakyti, kiek režimas ir jam palankūs pareigūnai bandė atlikti nuodijimų, tačiau galime sakyti, kad tai yra dešimtys opozicijos atstovų“, – teigė R. Dobrochotovas.

„Niekada neabejojau, kad tai – tyčiniai nuodijimai“, – situaciją vertino Kremliaus režimo du kartus nuodytas opozicijos atstovas V. Kara-Murza.

„Dirbau su Magnitskio įstatymu, todėl šie pasikėsinimai manęs nestebina. „Bellingcat“ daro darbą, kurį turėtų atlikti Rusijos Federacijos tyrimų komitetas, kuris iki šiol nėra atsakęs, ar bus iškelta baudžiamoji byla dėl pasikėsinimų mane dukart nužudyti“, – kalbėjo Kremliaus opozicionierius.

„Už Rusijos ribų šiuo metu yra 3 milijonai aktyvų, kurie yra susiję su V. Putinu ir Kremliumi. Turime nutraukti šią grandinę, kad tie žmonės, kurie pažeidžia žmogaus teises, negalėtų vykti į Vakarų valstybes, naudotis bankų paslaugomis ir sąskaitomis. Reikia suprasti, kad tokie veiksmai būtų tolygu režimo mirčiai“, – LRT TELEVIZIJOS specialioje laidoje „Rusija bunda“ sakė V. Kara-Murza.

Jis taip pat prisiminė nužudyto Kremliaus kritiko Boriso Nemcovo vaidmenį Rusijoje: „Pagrindinis B. Nemcovo nusikaltimas buvo tai, kad jis prisidėjo prie sankcijų įvedimo Kremliaus režimo asmenims, kurie vogtus pinigus išleidžia Vakaruose. Tos savybės buvo pavojingos režimui.“

„Deutsche Welle“ apžvalgininkas Konstantinas Eggertas tikino, kad Kremliaus režimas palankiu laiko „apnuodijimų mechanizmą“, skirtą opozicijos pasipriešinimui Rusijoje pažaboti.

„Šie metodai yra priimtini Kremliui, kurie padeda bauginti Rusijos žmones ir opoziciją“, – pasakojo K. Eggertas.