Pasaulyje

2016.04.23 17:45

JAV artimiausiais metais nemato galimybės plėsti NATO

Jungtinės Valstijos nemato galimybės per kelerius artimiausius metus sutarti dėl naujos NATO plėtros ir priimti Gruziją arba Ukrainą, nes tai pakenktų Rusijai.

Amerikos ambasadorius NATO per diskusiją Londone pakartojo, kad Aljanso durys lieka atviros, bet sakė, kad narėmis norinčios tapti šalys neprisidėtų prie NATO saugumo ir kad nebūtų įmanoma pasiekti dabartinių narių sutarimo jas priimti.

Diplomatas teigė, kad tai nereiškia Maskvos veto, bet paaiškino nenorą plėstis būgštavimais, kad tai prisidėtų prie Rusijos smukimo.

„Neįmanoma įsivaizduoti, kad kada nors artimiausiu metu sulauksime bendro sutarimo dėl Gruzijos ar Ukrainos prijungimo. [...] Manau, Rusija vaidina svarbų vaidmenį strateginėje aplinkoje, o strateginė aplinka sustabdys NATO plėtrą.

Jei pritartume prielaidai, kad Rusija iš vidaus silpna ir nuolat smunka, nebūtų protinga dar labiau stumtis į priekį dabar ir gal dar labiau tą smukimą pagreitinti ar destabilizuoti. Tad kalbant praktiškai, nemanau, kad artimiausiu metu, galbūt per artimiausius kelerius metus, būtų daug papildomos erdvės naujai NATO plėtrai“, – sakė JAV nuolatinis atstovas NATO Douglasas Lute.

NATO šalių vadovai dar 2008-aisiais įrašė, kad Gruzija ir Ukraina taps Aljanso narėmis, bet net ir daug karinių reformų įvykdžiusiai Gruzijai pabrėžtinai vengia pateikti veiksmų planą, kuris atvestų į narystę.

Tik Juodkalnija gruodį sulaukė kvietimo prisijungti prie NATO, bet Rusija ir į šį sprendimą reagavo piktai. Narystės siekia ir Makedonija bei Bosnija.