Pasaulyje

2016.04.23 15:22

ESBO stebėtojams įtampa Ukrainos rytuose kelia vis didesnį nerimą

15min.lt 2016.04.23 15:22

Per pastarąją savaitę Ukrainos rytuose žuvo mažiausiai 4 kariai ir padaugėjo apšaudymų. Tarptautiniai stebėtojai įspėja, kad padėtis karo zonoje aštrėja. Ukrainos atstovai tikina, kad Rusija ir separatistai pradėjo naudoti sunkiąją ginkluotę. Vakarų stebėtojai atkreipia dėmesį, kad abi pusės paslinko savo pozicijas arčiau kontaktinės linijos.

Ukrainos antiteroristinės operacijos (ATO) pajėgos pranešė, kad naktį iš ketvirtadienio į penktadienį jų pozicijos buvo apšaudytos 15 kartų, tačiau netekčių pavyko išvengti.

„Priešas paliaubų sutartį pažeidė Marjinkos ir Šyrokynės kryptimis. Kelis kartus ATO pajėgos atsišaudė“, – penktadienio popietę sakė Ukrainos krizės media centro atstovas pulkininkas Andrejus Lysenka.

Susidaro įspūdis, kad tai buvo pati ramiausia para šią savaitę, kai fronte vėl liejosi kraujas.

Trečiadienį per apšaudymus žuvo 3 ukrainiečių kariai. Teigiama, kad tąnakt Rusijos separatistai 70 kartų apšaudė Ukrainos armijos pozicijas iš 120 mm minosvaidžių, kurie yra priskiriami sunkiajai ginkluotei ir Minsko taikos susitarimais.

Antradienį ukrainiečių pozicijos ties Mariupoliu buvo apšaudomos 29 kartus. Ukrainos krizės media centro atstovas pulkininkas Oleksandras Motuzianykas teigė, kad ant Šyrokinės krito ir haubicų sviediniai.

Pirmadienį ukrainiečių pozicijos prie Mariupolio buvo apšaudytos iš 122 mm savaeigių haubicų 2S1 „Gvozdika“. Tąnakt buvo sunkiai sužeistas Ukrainos armijos karys, kuris mirė.

Šią savaitę dauguma minų ir sviedinių krito ant ukrainiečių kontroliuojamos Šyrokynės, kuri yra prie Mariupolio. Tačiau Rusijos kariškiai bei separatistai šaudė ir į Donecko srities miestelius: Marjinką, Avdijivką, Peskus, Donecko oro uostą.

Tik Luhansko srityje palyginus buvo ramu.

Penktadienį Ukrainos kontržvalgyba pranešė, kad Stanyca Luhanska miestelyje sulaikė grupę priešams dirbusių informatorių. Teigiama, kad jie Rusijos armijai pranešinėjo ukrainiečių karių judėjimą, techniką, ginkluotę, dalinių sudėtį.

Paslinko pozicijas arčiau fronto

Didėjančią įtampą fiksuoja ir tarptautiniai stebėtojai. Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) atstovai sako, kad konfliktą eskaluoja abi pusės.

Ketvirtadienį Kijeve ESBO misijos Ukrainoje vadovas Alexanderas Hugas sakė, kad didžiausią nerimą kelia padėtis Berezovės gyvenvietėje, kuri yra už 30 km nuo Donecko.

„Ten Ukrainos ginkluotosios pajėgos paslinko savo pozicijas arčiau kontaktinės linijos. Mūsų stebėtojai užfiksavo smurto protrūkių, pastebėjome naują artilerijos sviedinio paliktą kraterį kelyje H-20, fiksavome šūvius, – pasakojo ESBO misijos vadovas. – Per anksti kalbėti apie didelę riziką, tačiau yra ženklų, kurie kelia nerimą.“

Tarptautiniai stebėtojai taip pat užfiksavo, kad daugiausiai apšaudymų vyksta prie Donecko ir Mariupolio.

„Pirmadienio vakarą, pavyzdžiui, mūsų komanda netoli Svietlodarsko užfiksavo daugiau ne 100 artilerijos ir minų sprogimų. Ketvirtadienį per vieną naktį prie Jasinuvatos miestelio girdėjome 300 sprogimų“, – sakė A. Hugas.

ESBO stebėtojų statistika yra gerokai didesnė už tą, kurią pateikia Ukrainos krizės media centras, nes skiriasi skaičiavimo metodikos. Tarptautiniai stebėtojai skaičiuoja kiekvieną sprogimą, o ukrainiečiai – sprogimų seriją fiksuoja kaip vieną apšaudymą.