Naujienų srautas

Pasaulyje2016.04.22 23:27

Koks yra tipinis „Islamo valstybės“ teroristo portretas?

15min.lt 2016.04.22 23:27

Nutekinti „Islamo valstybės“ (IS) dokumentai, kuriuose pateikiama džihadistų asmeninė informacija leido ekspertams sudaryti tipinį teroristo portretą, rašo independent.co.uk.

JAV kovos su terorizmu centro atstovai išanalizavo 4188 džihadistų, prisijungusių prie IS nuo 2013 iki 2014 metų, duomenis. Juose pateikiami tikrieji ir kariniai vardai, amžius, išsilavinimas, karinės patirties lygis, tautybė ir daugelis kitų asmens požymių.

Be to, visi IS užverbuoti nauji kovotojai turėjo pasirinkti, ar jie nori būti „istishadi“ (savižudžiai sprogdintojai) ar „inghimasi“ (savižudžiai kariai). Dauguma rinkosi būtent antrąjį variantą.

Duomenys rodo, kad iš viso grupuotėje yra net 77 valstybių piliečiai. Daugiausia – iš Saudo Arabijos. Europiečių kovotojų gretose nemažai Didžiosios Britanijos, Vokietijos ir Prancūzijos musulmonų.

Dažniausiai registruoti gimimo metai – 1987-ieji. Jaunesni kovotojai dažniau jungėsi prie grupuotės atvykę iš Vakarų, o vyresni – iš Vidurio Rytų, Šiaurės Afrikos ar Rusijos.

Dauguma jų nevedę, o devyni iš dešimties neturi rimtesnės karinės patirties ir nėra iki tol dalyvavę džihade.

Ekspertus itin nustebino tai, kad daugelis kovotojų yra baigę mokyklas Vakaruose, o nemaža dalis jų turi universitetinį išsilavinimą. Jų gretose yra ekonomikos, informacinių technologijų, anglų kalbos, fiziologijos specialistų.

Neišmano religijos

Tiesa, dar paradoksaliau, kad islamo vardu karą visam pasauliui skelbiančioje grupuotėje beveik nėra gerai Koraną išmanančių asmenų. 70 procentų džihadistų įvardino savo šariato teisės žinias kaip „vidutiniškas“.

Geriausia islamo religijos išmanymą kovotojų gretose turi iš Saudo Arabijos, Egipto, Tuniso ir Indonezijos atvykę asmenys.

Išskirtinis džihadistų bruožas – nedarbas. Dauguma jų neįvardino savo profesijos arba tiesiog pažymėjo „bedarbis“. Likusią dalį sudaro prekybos sektoriuje dirbę asmenys ar tiesiog studentai.

Ekspertams nerimą kelia informacija, kad IS gretose yra ir lėktuvų mechanikų, buvusių karių ar informacinių technologijų ekspertų. Šie žmonės gali pasinaudoti savo žiniomis, bandydami rengti teroro atakas Vakaruose.

Saudo Arabijos vidaus reikalų ministerijos teigimu, IS netgi specialiai ieško žmonių, dirbančių aviacijos ar informacinių technologijų srityse ir gebančių suteikti informacijos apie sistemų saugumą.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi