Pasaulyje

2016.04.22 20:17

JK kalėti iki gyvos galvos nuteisti du islamistų paskatinti sąmokslininkai

BNS 2016.04.22 20:17

Didžiosios Britanijos teismas penktadienį kalėti iki gyvos galvos nuteisė du vyrus, kurie planavo šaudymo išpuolius Londone iš važiuojančios transporto priemonės prieš karius ir policininkus; tokį sąmokslą regzti juos paskatino džihadistų grupuotė „Islamo valstybė“.

Gaujos vadeiva, 22-ejų Tarikas Hassane`as kalės mažiausiai 21 metus; jis pripažino savo kaltę dėl sąmokslo žudyti ir rengti teroro aktus.

Taip pat 22-ejų metų Suhaibas Majeedas kalės mažiausiai 20 metų, jis pripažintas kaltas už tokius pačius nusikaltimus praėjusį mėnesį Londono centriniame baudžiamajame teisme.

T. Hassane`as teismui atskleidė, kokius objektus planuota pulti; tarp jų buvo ir policijos nuovada, ir armijos rezervo kareivinės. Abu šie objektai yra Londono vakarinėje dalyje. Jie taip pat planavo išpuolius su šaudymu nuo motociklo.

Skelbdamas nuosprendį teisėjas Alanas Wilkie pasakė jiems, kad tiesiog „sukrečia“ tai, jog du Britanijoje mokslus baigę vyrai „būtų taip paveikti kraujo trokštančių islamistų iš ISIS („Islamo valstybės“) bei kitų panašių grupuočių, kad jie nuspręstų itis ginklų prieš savo tautiečius britus“.

T. Hassane`as, studijavęs mediciną Sudane, turėjęs „Chirurgo“ pravardę 2013-aisiais lankėsi Sirijoje, kur mokėsi elgtis su ginklais, sakė teisėjas.

Jis surinko tūkstančius svarų sterlingų smurto aktams Sirijoje paremti, pridūrė A. Wilkie.

Prisipažindamas T. Hassane`as sakė, kad planuodamas išpuolius jis jautęsis atskirtas nuo pasaulio, „kaip kokiame burbule“. „Aš tikrai abejoju, ar kada nors tai būčiau padaręs“, – pridūrė jis.

Teigta, kad šie du vyrai palaikė ryšius su viena Lodono vakarų mečete, kurią lankydavo Mohammedas Emwazi, garsus IS veikėjas, žinomas kaip Jihadi Johnas, rodytas virtinėje vaizdo įrašų su įkaitų egzekucijomis, kol buvo nukautas iš bepilotės skraidyklės pernai Sirijoje.

Pasak Londono policijos antiteroristinio būrio vadovo Deano Haydono, kalbėjusio su žurnalistais kovo mėnesį, minėtų dviejų vyrų sąmokslas buvo plėtojamas ir rengiamas sudėtingesnis už ankstesnius išpuolius.

„Jie svarstė įsigyti motociklą, surengti šaudymą važiuodami juo, pirko šaunamąjį ginklą, duslintuvą, šaudmenų, ir beveik vidury dienos ketino pulti policininkus, karius, civilius ir po to pasprukti“, – sakė D. Haydonas.

Ministras pirmininkas Davidas Cameronas gruodį sakė, kad britų saugumo tarnybos pernai atskleidė septynis sąmokslus ir sutrukdė juos įvykdyti.