Pasaulyje

2016.04.21 23:39

Kokias pinkles Rusija rezga Afganistane?

15min.lt 2016.04.21 23:39

Rusija mezga vis tvirtesnes gijas su Talibano teroristine grupuote Afganistane. Manoma, kad tokiais būdais Kremlius siekia sustiprinti savo įtaką ne tik kovoje prieš „Islamo valstybę“ (IS), bet ir nori dominuoti Centrinėje Azijoje, rašo voanews.com.

„Mes ir Talibanas turime kanalus, kuriais keičiamės informacija“, – teigė paties Vladimiro Putino pasiuntinys Kabule Zamiras Kabulovas naujienų agentūrai „Interfax“.

„Turime bendrų tikslų“, – lakoniškai kalbėjo Z. Kabulovas, turėdamas galvoje Talibano ir „Islamo valstybės“ konkurencinę kovą dėl įtakos Afganistano rytuose.

Kremlius palaiko talibus

Praėjus keliems dešimtmečiams po sovietų pasitraukimo iš Afganistano, Kremlius padidino paramą Afganistano valdžiai, bandančiai mažinti Talibano įtaką šalies regionuose.

10 000 Kalašnikovo automatų ir milžiniškas amunicijos kiekis padės Kabului kautis su talibais ir IS džihadistais.

„Maskva nenori, kad pasaulis manytų, jog ji palaiko Talibaną“, – sakė Afganistano saugumo analitikas Wahidas Muhzda. „Ji palaiko gerus santykius ir su Kabulu. Bendravimas su Talibanu nereiškia, kad jų interesai kertasi su Afganistano vyriausybės“, – teigė analitikas.

Pakistane anglų kalba leidžiamas laikraštis „The Nation“ praėjusių metų gruodžio mėnesį pranešė, kad Talibano lyderis Mullah Akhtaras Mansouras buvo susitikęs su V. Putinu. Susitikime aptarta galima bendra kova prieš IS.

Tiesa, jokie šaltiniai šio susitikimo komentuoti nenorėjo, o patys talibai viešai aiškino, kad jiems „nereikalinga jokia pagalba kovoje su Daesh“. Ekspertų teigimu, tai nėra tiesa, nes būtent talibai vaidina esminį vaidmenį, užkertant kelią IS plėtrai.

Baiminasi grįžtančių teroristų

IS išplatinti vaizdo įrašai rodo, kad būtent Afganistano ir Pakistano „kišenėse“ treniruojami Centrinėje Azijoje užverbuoti būsimi grupuotės kovotojai.

Rusija išties baiminasi, kad kai kurie šių kovotojų grįš ir pradės kelti neramumus savo gimtojoje šalyje.

„Vis blogėjanti situacija Centrinėje Azijoje Rusijai išties kelia nerimą, todėl tai verčia imtis priemonių, kurios padėtų sąjungininkams kautis su terorizmo pavojumi“, – aiškino Amerikos užsienio politikos tarybos analitikas Stephenas Blankas.

Net ir sulaukianti Rusijos paramos Afganistano valdžia atsargiai žvelgia į tokius Kremliaus diplomatijos viražus ir flirtą su Talibanu.

„Daugelis su Afganistanu besiribojančių valstybių užmezgė ryšius su įvairiomis Talibanui priklausančias grupuotėmis, kad užmegztų informacijos kanalus“, – sakė anonimu norėjęs likti prezidento rūmų Kabule atstovas.

„Uzbekistanas turbūt tėra vienintelė kaimyninė valstybė, kuri to nedarė“, – pridūrė jis. Svarbų vaidmenį Talibano įtraukime ir santykių su Rusija užmezgime vaidino tadžikai, besibaiminantys galimos IS plėtros.

Talibai pradėjo naują puolimą

Kol kas nėra patikimų duomenų, įrodančių, kad Talibanas gauna karinę ar finansinę paramą iš Rusijos, tačiau grupuotės pagrindinis tikslas – tarptautinis pripažinimas.

Naujausi teroro išpuoliai Afganistane, nusinešę dešimčių žmonių gyvybes, rodo, kad talibai išties pajėgūs kelti chaosą ir galbūt net demonstruoti įtaką Kabule.

Šiuo metu jie yra užėmę Kunduzo regioną, kuriame aktyviausiai veikia Pakistano talibų sparnas, turintis daugiau nei 1300 kovotojų.

Tuo metu IS aktyviai veikia Nangarhare ir Kunare, kur rengė išpuolius tiek prieš talibus, tiek prieš oficialios valdžios pareigūnus. Kai kurių Rusijos valdžios atstovų teigimu, IS ketina pasinaudoti Afganistanu kaip naujo pakilimo platforma.

„Jie turi didesnių tikslų. Afganistanas jiems reikalingas platesnei ekspansijai“, – kalbėjo Z. Kabulovas, turėdamas omenyje Tadžikistaną ir Pakistaną. Tokiems planams kol kas efektyviausiai priešinasi būtent talibai, į kuriuos vis drąsiai žvalgosi paramos ieškantis Kremlius.

Rusija jau kurį laiką Tadžikistane vykdo aktyvias „antiteroristine pratybas“, tad jos veiksmus nuspėti šiame dvigubame žaidime gali būti sunku.