Pasaulyje

2016.04.21 21:03

Saudo Arabija: JAV kaltina Rusiją dėl Sirijos

Jungtinės Valstijos ir NATO kaltina Rusiją, kad viešai skelbdama apie pajėgų atitraukimą iš Sirijos, ji iš tiesų savo dalinius stiprina ir žlugdo paliaubas, remdama Basharą al-Assadą. Maskva dėl karo atnaujinimo kaltina Vakarų remiamą Sirijos opoziciją, besitraukiančią iš derybų. Labiau kovoti su džihadistais prezidentas Barakas Obama ragino sunitiškas Persijos įlankos šalis. Bet jos vis labiau pyksta ant Baltųjų rūmų, o jie savo ruožtu nepatenkinti, kad islamizmą pasaulyje įkvepia Saudo Arabijos režimas.

B. Obama, baigdamas kadenciją, lanko šalis, kurios laikomos sąjungininkėmis, bet kurias šis Jungtinių Valstijų prezidentas kritikuoja kaip joks kitas. Jis skrenda į artimiausią sąjungininkę Didžiąją Britaniją, kur penktadienį agituos likti Europos Sąjungoje. Jos premjeras kelis mėnesius prašė populiariojo prezidento pagalbos, bet B. Obama viešai apkaltino Davidą Cameroną, kad šis pasielgė kaip zuikis, kai išnaudojo Amerikos galią Libijoje, užuot pats ėmęsis veikti.

Su naujuoju Saudo Arabijos valdovu JAV santykiai įtempti ir pokalbis su karaliumi Salmanu buvęs sunkus. Nors didžiausia naftos eksportuotoja formali Amerikos sąjungininkė ir priklauso jos koalicijai prieš grupuotę „Islamo valstybė“, šis Baltųjų rūmų vadovas – kaip joks kitas – šaltai žiūri į Rijadą ir jo sunitiško režimo paramą islamo ekstremistams pasaulyje. Saudo Arabija neslepia, kad B. Obamos politika privertė ją nebepasitikėti Amerika.

Aštriai nusivylusios B. Obamos politika ir kitos sunitiškos Persijos įlankos šalys – pirmiausiai tuo, kad jis nuėjo per toli, gerindamas santykius su pagrindiniu jų priešu šiitiškuoju Iranu, ir kad sąjungininkes Baltųjų rūmų vadovas vadina zuikiais bei ragino saugumą dalytis su Teheranu. Dabar B. Obama ramino, kad duotų atkirtį Irano agresijai ir ragino sutelkti pastangas prieš bendrą priešą islamistus, bet pats nežadėjo daugiau pagalbos.

Nerimą Amerikai kelia po beveik dviejų mėnesių paliaubų Sirijoje atsinaujinantys mūšiai. Režimo pajėgos, remiamos Rusijos, spaudžia priešą.

„Mums kelia nerimo pranešimai apie Rusiją, siunčiančią siuntas į Siriją. Prezidentas Putinas viešai paskelbė, kad Rusija iš Sirijos karius atitrauks ir buvimą mažins, ir prezidentas Obama, kai jiedu kalbėjosi telefonu prieš kelias dienas, pasakė, kad Rusija turėtų sutelkti pastangas diplomatiniam procesui“, – kalbėjo JAV prezidento patarėjas nacionaliniam saugumui Benas Rhodesas.

B. Obamos ir V. Putino pokalbį pirmadienį Baltieji rūmai neįprastai pavadino buvus įtemptu, bet Maskva aiškina, kad tai Sirijos opozicijos kalta, pasitraukdama iš derybų ir paragindama siųsti jai ginklų.

„Gali žlugti taip sunkiai įsuktas politinis procesas Jungtinėse Tautose Ženevoje. Tai gali lemti, kad Sirija grįš į totalią ginkluotą konfrontaciją“, – sakė Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė Marija Zacharova.

Kovo pradžioje Rusijos vadovas pažadėjo iš Sirijos trauktis, bet Maskva elgiasi priešingai – į ten plaukia perpildyti laivai, grįžta tušti. Išskraidinusi pusę karo lėktuvų, Rusija permetė daugiau sraigtasparnių. Spauda rašo, kad Rusijos artilerijos daliniai permetami prie Alepo, ir pabūklų įgulos ten – ne Sirijos, bet Rusijos kariai.

„Nepaisant paskelbto dalinio išvedimo, matome, kad Rusija išlaiko reikšmingą karinį buvimą, Sirijoje remdama Asado režimą“, – teigė NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas.

Jau yra viltingų žinių, tai kad Turkija, anot NATO vadovo, ima griauti žmonių gabentojų verslą. Įsigaliojus Europos Sąjungos susitarimui su Turkija grąžinti imigrantus, dabar į Graikiją atplaukia dešimtys, o ne tūkstančiai. Tačiau J. Stoltenbergas perspėja, kad gabentojai prisitaikys prie naujų sąlygų, tad ir Vakarus ragina būti lanksčius.