Pasaulyje

2021.02.11 19:06

Rusija nusprendė neskųsti EŽTT sprendimo dėl kompensacijos išmokėjimo Navalnui

BNS2021.02.11 19:06

Rusijos teisingumo ministerija nusprendė neskųsti Europos Žmogaus Teisių Teismo (EŽTT) sprendimo dėl kompensacijos išmokėjimo opozicionieriui Aleksejui Navalnui už jo sulaikymą per protesto akciją Maskvos Bolotnajos aikštėje 2012 metais, ketvirtadienį pranešė ministerijos spaudos tarnyba.  

„Europos Žmogaus Teisių Teismo 2020 metų lapkričio 10 dienos sprendimas byloje „Navalnas ir Gunka prieš Rusiją“ neskundžiamas, nes EŽTT atsisakė nagrinėti pareiškėjų teiginius, kad Rusijos valdžios institucijos pažeidė Žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijos 18 straipsnį (teisių apribojimų taikymo ribos)", – sakoma pranešime.

Remiantis juo, Rusijos teisingumo ministerija proceso metu „pristatė savo poziciją, kad įgaliotų valstybės institucijų veiksmai, patraukiant atitinkamus pažeidėjus baudžiamojon atsakomybėn, nebuvo kaip nors politiškai motyvuoti“.

„EŽTT likusioje dalyje pateiktos išvados remiasi nusistovėjusia teisminių precedentų praktika, plačiai naudojama panašiose bylose įvairių valstybių – Europos Tarybos narių – atžvilgiu“, – nurodė ministerija.

EŽTT 2020 metų lapkričio 10 dieną nurodė Maskvai išmokėti A. Navalnui 8,5 tūkst. eurų kompensaciją už moralinę žalą, patirtą dėl jo sulaikymo per antivyriausybinius protestus 2012 metų gegužės 6 dieną Maskvoje.

Ši byla yra susijusi su A. Navalno ir dar vieno ieškovo, Vadimo Gunkos, sulaikymu per politinę akciją Maskvos Bolotnajos aikštėje. Po tos demonstracijos jiedu buvo naktį laikomi nuovadoje ir vėliau buvo patraukti administracinėn atsakomybėn.

Teisėjai nutarė, kad A. Navalno atžvilgiu buvo pažeistos kelios Europos žmogaus teisių konvencijos nuostatos, tokios kaip žeminančio elgesio draudimas, taip pat teisė į laisvę ir saugumą bei teisingą bylos nagrinėjimą.

„Teismas nustatė, kad su ponu Navalnu buvo elgiamasi žeminančiai, remiantis internete paskelbtu jo sulaikymo vaizdo įrašu, – nurodė teismas. – Įraše matyti, kad priemonės, kurias taikė policijos pareigūnai – A. Navalno rankos užlaužimas, sukėlęs jo riksmą, – nebuvo būtinos, kad jis būtų pristatytas į policiją, nes jis nerodė pasipriešinimo.“

2012 metų gegužės 6 dieną Maskvoje vykusi su miesto valdžia suderinta opozicijos akcija Bolotnajos aikštėje peraugo į demonstrantų susirėmimus su policija. Per juos buvo sulaikyta daugiau nei 400 žmonių, įskaitant A. Navalną.

Tą pačią dieną jam buvo iškelta baudžiamoji byla dėl raginimo kelti masinius neramumus ir jėgos panaudojimo prieš valdžios pareigūną. 2013 metų sausį ši byla buvo sujungta su kita byla dėl masinių neramumų organizavimo byla, kurioje buvo 29 figūrantai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt