Pasaulyje

2016.04.20 23:34

Teroro grėsmė įžiebė žalią šviesą rūkymui Prancūzijos mokyklose

LRT.lt 2016.04.20 23:34

„Kas kelia didesnę grėsmę moksleiviams Prancūzijoje: galimas teroro išpuolis ar rūkymas?” – klausia naujienų agentūros AFP žurnalistė. Kai kurios Prancūzijos mokyklos ėmėsi prevencinių priemonių prieš galimas teroristų atakas ir patarė mokiniams rūkyti mokyklos vidiniuose kiemuose.

Švietimo srities atstovams pasirodė per daug pavojinga leisti moksleiviams rūkyti zonose aplink mokyklas.

“Bet tai nereiškia, kad turi būti leidžiama rūkyti mokyklos vidinėje teritorijoje”, – piktinasi 16-mečio mama Corinne`a Depagne, kuri pateikė skundą administraciniam teismui. Moteris teigia buvusi „apstulbinta”, kad jos sūnaus mokykloje moksleiviams leidžiama rūkyti vidiniame kiemelyje.

Miglotos taisyklės padalino tėvus, aktyvistus ir mokytojus į dvi grupes – vieni mano, kad tabakas yra mažesnis blogis, ir tuos, kurie stebini, kodėl moksleiviams išvis leidžiama rūkyti pamokų metų.

Po lapkričio 13 d. atakų Paryžiuje „Islamo valstybė” pagrasino rengsianti išpuolius Prancūzijos mokyklose. Po išpuolių šalyje paskelbus nepaprastąją padėtį, Švietimo ir Vidaus reikalų ministerijos paragino mokyklas imtis priemonių, kad būtų išvengta moksleivių būriavimosi aplink mokyklą. Kai kurios mokyklos išsiuntė tėvams laiškus, kuriuose aiškinama apie paskirtas rūkymo zonas, netgi pabrėžta, kad jos bus aprūpintos peleninėmis.

Rūkymas vėl tapo „norma“

Nerūkančiųjų teisių apsaugos aktyvistų teigimu, tai yra didelis žingsnis atgal po to, kai prieš 10 metų rūkymas buvo uždraustas viešose vietoje.

“Tai yra pražūtinga visuomenės sveikatai, nes mes leidžiame jauniems žmonėms rūkyti. Daugumoje šių mokslo įstaigų mokosi vaikai nuo 11 m. – teigė aktyvistas Stephenas Lequetas. – Vėl leidžiama rūkymui atrodyti normaliu dalyku.”

2015 m. tyrimo duomenimis, Prancūzijoje rūko vienas iš trijų 17-mečių.

Anot S. Lequeto, teiginys, kad tai padės apsaugoti vaikus, yra klaidingas.

„Teroro išpuolio rizika egzistuoja, tačiau, laimei, ji niekada nenužudys tiek žmonių, kaip tabakas“, – sakė aktyvistas. Jis pabrėžė, kad kitose pasaulio mokyklose rūkymas mokyklų darbo valandomis yra visiškai uždraustas. Ir tai, kad Prancūzijoje nepilnamečiai negali legaliai nusipirkti cigarečių „daro situaciją absurdiška“. Pasak S. Lequet, aktyvistų grupės nusprendė pateikti administracinius skundus prieš tris mokyklas.

“Privalome išlikti pragmatiški”

Praėjus 5 mėn. nuo taisyklių paskelbimo, atrodo, kad Švietimo ministerijai sunkiai sekasi suformuluoti tinkamą atsakymą šiuose debatuose.

Švietimo ministrė Najat Vallaud-Belkacem pagilino sumaištį praeitą savaitę pareiškusi, kad „šiuo padidinto saugumo laikotarpiu moksleivių paprasčiausiai reikia paprašyti nerūkyti”. Ministerija aiškino jos žodžius tuo, kad pasiūlytos priemonės yra „išimtinės”. Tuo pačiu pridūrė, kad „draudimas nerūkyti turi išlikti”.

„Pasak ministrės, tai yra sudėtingas balansavimas ir mes turime išlikti pragmatiški“, – sakė Švietimo ministerijos atstovas.

Tuo tarpu mokyklų direktorių sąjunga tikino pasijutusi įžeista ir „apleista“ Švietimo ministerijos. „Bet kuriuo atveju, tai yra nerealu, – teigė sąjungos sekretorius. – Terorizmo rizika šiuo metu yra didesnė nei rizika sveikatai. Tarp dviejų ligų mes bandome kovoti su blogesniąja.“

Tačiau, pasak 16-mečio mamos C. Depagne, toks požiūris yra įžeidžiantis, ypač šalyje, kurioje 200 žmonių per dieną miršta nuo su rūkymu susijusių ligų.

„Kiti tėvai teigia nenorintys, kad jų vaikai žūtų per išpuolį prie mokyklos, bet kaip aš galiu leisti jiems rūkyti ir žudyti save?” – klausia moteris. – Mano manymu, Prancūzijoje priklausomybės nuo alkoholio ir tabako yra nuvertinamos. Rūkyti yra normalu. Net kai rūko vaikas, nieko tas nejaudina.”